Lwówek Śląski położony w dolinie Bobru, między Bolesławcem a Wleniem należy do najstarszych miast na terenie Polski, któremu położenie przy starym szlaku handlowym pomagało ongiś w rozwoju. W roku 1217 książę Henryk Brodaty nadał Lwówkowi prawa miejskie. Syn Brodatego Henryk Pobożny miał bezecnego syna Bolesława zwanego czasem Łysym, czasem Cudacznym, czasem Srogim, czasem Okrutnym, albo po prostu Rogatką. Jak podaje Długosz, Rogatka mówił tak niewyraźnie i prędko, że najczęściej budził u słuchaczy śmiech i urąganie.
Lwówek na mapie Helwiga (XVI w.)
I może z tego niezrozumienia miał takie, a nie inne usposobienie. Znany z tego, że porwał wrocławskiego biskupa Tomasza, oddał magdeburczykom pół ziemi lubuskiej i zrejterował z pola bitwy pod Stolcem legnicki książę lubował się w rycerskim życiu. Właśnie we Lwówku, w roku 1243 zorganizował pierwszy na Śląsku, i ziemiach polskich w ogóle turniej rycerski.

Kościół Wniebowzięcia NMP – goryckie prezbiterium
XIX wiek to powrót dobrych czasów Lwówka – rozwijał się zwłaszcza przemysł wysokoprocentowy. Obok nowoczesnego browaru powstała tu wytwórnia wódek. Obecny Lwówek zachował sporo śladów przeszłości. Przede wszystkim renesansowy ratusz, którego zręby sięgają czasów samego Bolka Rogatki, a także średniowieczne obwarowania z wieżami Bramy Bolesławieckiej i Lubańskiej. Oprócz tego dwa kościoły: XV-wieczny, z wcześniejszą, późnoromańską fasadą oraz XVI-wieczny, dawna komandoria joannitów.

Romańska fasada kościoła Wniebowzięcia NMP

Lwóweckie Skały
Lwówek jednak to nie tylko zabytki i piwo, ale również zaskakująca miniatura Gór Stołowych. Tuż przy wyjeździe na Wleń, nad rowerową ścieżką usytuowaną w miejscu dawnej linii kolejowej wyrasta niespodziewanie bastion Lwóweckich Skał, zwanych dawniej Lwówecką Szwajcarią. Piaskowcowe urwisko o wysokości ponad 20 metrów przecinają głębokie szczeliny. Na jego szczyt wiedzie trawersem dydaktyczna ścieżka. Skały tworzą malownicze baszty, grzyby i iglice. Całość porasta sosnowy las. Wierzchołek urwiska zajmuje o dziwo stosunkowo płaska łąka, z której roztacza się widok na przedmieścia Lwówka. Czas i miejsce by odpocząć.