Wodospad Podgórnej

Malowniczy wodospad złożony z dwóch kaskad o łącznej wysokości 10 metrów opadających ze skalnego progu na linii uskoku tektonicznego (ok. 540 m n.p.m.). Dawniej przy wodospadzie znajdowała się niewielka restauracja, obecnie istnieje mały sklepik. Poniżej wodospadu Podgórna tworzy efektowny wąwóz z licznymi bystrzynami, porośnięty dorodnym mieszanym dolnoreglowym lasem.

Wodospad Podgórnej

Wodospad Podgórnej

Jak relacjonował swoją wizytę u wodospadu Podgórnej XIX-wieczny wędrowiec Stanisław Bełza: “Woda spada tu ze skał wysokich na 10 tylko metrów, więc wrażenia wstrząsającego duszą nie sprawia, a do tego bieży stosunkowo wązką nitką. Dlatego też nie stoi się tu w osłupieniu, jak kiedy się ma przed sobą groźne na przykład zjawisko przyrody; patrzy się na to jak na zabawkę, jak na figlarne intermezzo (…)  Ale i zabawki bywają piękne, i Hainfall zatem pięknym jest, i długo, długo, po rozstaniu się z nim, stoi on jeszcze przed oczami duszy, wywołując w niej wspomnienie czegoś wesołego a słodkiego”. Wodospad i pobliska restauracja na Złotym Widoku znalazły się jako atrakcja okolicy także w XIX-wiecznym przewodniku Karla Baedekera.

Upper cascade of Podgorna falls
Górna kaskada wodospadu

Dojście do wodospadu jest możliwe zarówno z dolnej części Przesieki – malowniczą ścieżką wzdłuż pieniącej się Podgórnej, jak i z jej wyższej części (tzw. Złotego Widoku) za znakami zielonymi (zejście szlakiem czarnym jako dość karkołomne zboczem wąwozu raczej należy odradzić). Od wodospadu można dalej przespacerować się do Borowic (szlaki zielony lub żółty) lub bez znaków do cmentarzyka przy Szosie Sudeckiej, doliny Myi i Szwedzkich Skał.

Cascades and basins over Podgorna Falls
Podgórna powyżej wodospadu

MAPA
PROPOZYCJE WYCIECZEK
TRASA
DODATKOWA GALERIA
GALERIA
Waterfall of Podgorna Waterfall in Przesieka
Wodospad Podgórnej
Nad Podgórną
Górna platforma widokowa przy wodospadzie

Podgórna powyżej wodospadu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *