Śnieżne Kotły

Dwa polodowcowe kotły podcinające główny grzbiet Karkonoszy od północnej strony pomiędzy Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem, które swoją nazwę zawdzięczają długo utrzymującym się w żlebach płatom śniegu. Mniejszy zachodni kocioł zwanym Małym pokrywa płaszcz granitowej zwietrzeliny, słabo wykształcone dno położone na wysokości  ok. 1180 m n.p.m. porasta bujna roślinność, w tym łubiny. Na zachodnim zboczu kotła znajduje się wąska bazaltowa żyła, której piarg ma ciemną, odróżniającą się od otoczenia barwę. Drugi kocioł, zwany Dużym jest większy i bardziej urwisty, jego ściany przecina kilka żlebów zakończonych piargowymi usypiskami.  Dno kotła znajduje się na wysokości ok. 1200 m n.p.m., wysokość górnej krawędzi – na wysokości 1490 m n.p.m. Oba kotły rozdziela skalista grzęda.

Duzy Sniezny Kociol (Great Snowy Cirque)

Duży Śnieżny Kocioł wiosną

Śnieżne Kotły są wynikiem zlodowacenia bałtyckiego – poszczególne zachowane pasy moren znaczą cztery stadiały zlodowacenia. Najstarsze moreny położone są na wysokości ok. 950-975 m n.p.m. Drugi pas moren tworzący wał o wysokości ok. 40 metrów zamyka wyloty obu kotłów na wysokości ok. 1170-1200 m n.p.m. Trzeci wał porośnięty kosodrzewiną wypełnia wnętrze Dużego Kotła. Najmłodsza, ostatnia z moren liczy ok. 10 000 lat i znaczy zasięg ostatniego lodowczyka w głębi Dużego Kotła, biegnąc porośniętym kosodrzewiną łukiem o wysokości ok. 12-15 metrów. Wśród morenowych rumowisk, w obrębie trzeciego z opisanych powyżej pasów znajdują się dwa niewielkie Śnieżne Stawki o głębokości do 1,5 metrów. Poniżej tworzą się okresowe młaki.

Urwiska Dużego Kotła z trawersu Wielkiego Szyszaka

Cenna jest roślinność kotłów mająca cechy alpejskie i arktyczne. Występują tu, zwłaszcza w Małym Kotle m.in. sasanka alpejska, modrzyk górski, tojad mocny, goryczka trójeściowa, róża alpejska, zawilec narcyzowy, lilia złotogłów, wawrzyniec wilczełyko i skalnice. Gnieżdżą się tu płochacz halny i drozd obrożny. Dawniej, jeszcze w XVIII wieku występowały tu niedźwiedzie, czego świadectwem jest nazwa Gawry dla pierwszego z pasów moren oraz skałki Niedźwiadek przy szlaku czerwonym biegnącym wzdłuż tego pasa.

One of Snowy Pools

Śnieżny Stawek

Pierwsze wzmianki o turystycznych odwiedzinach w Śnieżnych Kotłach pochodzą z końca XVIII wieku – podziwiano je ze ścieżki wytyczonej grzbietem Karkonoszy. Dno kotłów penetrowali wówczas jedynie myśliwi, drwale i pasterze. Na początku XIX wieku na górnej krawędzi, przy Czarciej Ambonie wzniesiono mały szałas, zaś w 1837 roku na jego miejscu powstało z inicjatywy hrabiego Schaffgotscha małe, drewniane schronisko. W związku z rosnącym ruchem turystycznym zastąpił je w roku 1861 kamienny budynek, przy którym w latach 90-tych XIX wieku postawiono hotel górski z wieżą widokową, po roku 1961 przebudowany (z obniżeniem wieży) i adaptowany do potrzeb telewizyjnej stacji przekaźnikowej.

TV transmitter station on the edge of Śnieżne Kotły

Na górnej krawędzi Dużego Śnieżnego Kotła

Obecnie Kotły można zwiedzać zarówno “od góry”, podziwiając z platform widokowych nad Dużym Śnieżnym Kotłem i trawersu zboczy Wielkiego Szyszaka, którym biegnie szlak czerwony, potężne urwiska opadająca hen ku zielonym polom kosówki, wśród których błyszczą tafle Śnieżnych Stawków, jak i korzystając z kamienistej Ścieżki nad Reglami (szlak zielony), która prowadzi trawersem Śląskiego Grzbietu od Hali pod Łabskim Szczytem obok Śnieżnych Stawków do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem.

Mały Śnieżny Kocioł, po lewej Duży Kocioł

Szlak zielony jest zamknięty praktycznie od października, kiedy w Karkonoszach spada pierwszy śnieg, do początków maja, kiedy to mimo ciepłych często dni na miejscowych ścieżkach można zapaść się aż po pas, z powodu lawin. Z kolei szlak czerwony z Hali pod Łabskim Szczytem do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem poprowadzono najniższym pasem moren. Śnieżne Kotły słusznie są uznawane za jedno z najpiękniejszych miejsc Karkonoszy. Najszybsze dojście do rezerwatu prowadzi z Jagniątkowa – szlakiem niebieskim tzw. Koralową Ścieżką, potem zielonym, albo od górnej stacji wyciągu na Szrenicę – Ścieżką nad Reglami lub grzbietowym czerwonym.

Rocky rib between both Snowy Cirques

Mały Śnieżny Kocioł – widok na Grzędę między Kotłami

 
Najdete nás na mapy.cz
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Z JAGNIĄTKOWA
OD WYCIĄGU NA SZRENICĘ
ZE SZPINDLEROVEGO MŁYNA
Z MICHAŁOWIC
 

Chmury nad Śnieżnymi Kotłami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *