Karlova Studanka

Wieś i uzdrowisko, położone w malowniczej dolinie Białej Opawy u stóp Pradziada, powstałe w miejscu dawnej osady górnictwa żelaza Hubertov. Miejscowe źródła lecznicze poznano dopiero w początkach XVIII wieku, a samo uzdrowisko założył tu Maksymilian II Habsburg w latach 80-tych tego samego stulecia. Szybko powstawały kolejne domy zdrojowe, odkrywano również dalsze źródła. Obecną nazwę, nadaną w roku 1803 wieś zawdzięcza arcyksięciu Karolowi Habsburgowi , wnukowi cesarzowej Marii Teresy i bratu cesarza Franciszka I. Nota bene, wielkiemu mistrzowi Krzyżaków, późniejszemu właścicielowi ziemi cieszyńskiej i Żywiecczyzny.

Karlova Studanka

Główna ulica w Karlovej Studance

Żelazista woda lecznicza jest ogólnie dostępna w drewnianym niewielkim pawilonie (źródło Vilemuv odkryte w roku 1862), do którego przylega ładny park z XIX-wieczną zabudową zdrojową oraz kościołem z roku 1829. W górnej części osady, nad skrzyżowaniem szos z Beli i Vrbna pod Pradziadem znajduje się drewniana kaplica św. Huberta z roku 1757. Z Karlovej Studzianki biegnie szereg szlaków turystycznych, z której najbardziej urokliwy jest żółty – doliną Białej Opawy do schroniska Ovcarna. Niedawno w Karlovej Studziance ustawiono dębową rzeźbę Pradziada – legendarnego władcy Jesioników.

St. Hubertus chapel - Karlova Studanka

Kaplica św. Huberta

 
Najdete nás na mapy.cz
WYCIECZKI Z KARLOVEJ STUDZIENKI:
U PRADZIADA
WOKÓŁ PRADZIADA

KAMERA – ZOB. POZYCJE KARLOVA STUDANKA LAZNE/HVEZDA (uwaga, żeby zobaczyć całe zdjęcie na niektórych kamerach w Mozilla FF należy kliknąć w otwartym oknie przeglądarki z obrazem live zakładkę “pokaż obrazek”)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *