Izolowana góra stołowa w środkowej części Gór Stołowych, od północy wznosząca się na Policami n/Metują. Pod szczytem znajduje się zespół domków letniskowych i płatny parking . Z polany przy parkingu widoki na Police nad Metują oraz wypiętrzony w głębi masyw Szczelińca Wielkiego i Skalniaka z Błędnymi Skałami. Dwustopniowy płaskowyż opada piaskowcowymi urwiskami o wysokości do 40 metrów. Niższy stopień, na wschodnim zboczu tworzy niewielki labirynt zwany Kocim Gródkiem. Do najładniejszych skał górnego labiryntu należą Zdrajca, Diabelskie Auto, Niedźwiadek i Kopijnik. Nazwa szczytu jest zdrobnieniem czeskiego wariantu imienia Eustachy – patrona myśliwych. W XV wieku, na zboczu góry powstała drewniana kapliczka (obecna pochodzi z 2-giej połowy XIX w.). Podczas wojny trzydziestoletniej, po powstaniu w Czechach przeciw Habsburgom, w rejonie Ostasza chronili się bracia czescy w obawie przed represjami ze strony wojsk cesarskich. Poniżej umieszczono opis przejścia przez skalne miasteczka Ostasza.
MAPA
TRASA okólna z parkingu pod Ostaszem (560) przez skalne miasteczka Ostasza (700): szlaki niebieski i zielony. Długość 4,5 km. Suma podejść: 150 metrów
Ostasz oferuje dwie możliwości krótkich wędrówek po ok. 3,5 km przez ciekawe piaskowcowe miasteczka. Po pierwsze, przez wierzchołek Ostasza stanowiący mały labirynt skalny biegnie od parkingu przy osadzie pod szczytem okrężny szlak niebieski. Najpierw jednak możemy obejrzeć ładną panoramę Gór Stołowych.
Wyjście z labiryntu / Skalny Niedźwiadek
Czarci Wehikuł
Wznosimy się dalej łagodnie na sam skraj stoliwa. Na krawędzi wierzchowiny Ostasza ukrył się skamieniały Zdrajca.
Na krawędziach urwisk opadających na wschodnią stronę płaskowyżu Ostasza raz po raz napotykamy na kamiennych występach punkty widokowe na okoliczne pasma górskie.
Z ostatniej z widokowych platform szlak odchodzi w las i obniża się, okrążając kompleks skalny Ostasza. Zejście zamyka za piaskowcową bramą pętelkę wokół wierzchołka Ostasza jaką właśnie wykonaliśmy.
Wyjście z kompleksu na Ostaszu
To jednak nie koniec tutejszych skalnych atrakcji. Od parkingu przy chacie Ostasz wybiega bowiem również szlak zielony, który doprowadza na krawędź niższego stopnia stoliwa Ostasza. Znad kilkudziesięciometrowej przepaści ładnie widać pola wokół Pekova zwieńczone leśnym wianuszkiem łagodnych stąd Broumovskich Ścian.
Platforma widokowa nad Pekovem
Od widokowej platformy na szczycie skał odbiega krótki ślepy odcinek tzw. Ścieżki Braci Czeskich. Wg lokalnej tradycji, w latach represji po bitwie pod Białą Górą (1620) kończącej bunt przeciw Habsburgom w Czechach, chronili się w grocie u podnóża skał na zakończeniu ścieżki członkowie miejscowej protestanckiej gminy wyznaniowej. Nie była raczej to zbyt liczna gmina – grota, do której doprowadza szlak jest bowiem dość wąska i niekomfortowa.
Tu, wśród malowniczych blokowisk i przypominającego nadmorski białego piaseczku pod stopami, znaki zielone się kończą nagle w wąskim wnętrzu skalnego miasteczka.
Warto jednak spenetrować zakątki Kociego Gródka, np. w prawo od oficjalnego końca szlaku prowadzi długim korytarzem jego odnoga.
W końcu trzeba wracać szlakiem zielonym do osiedla pod Ostaszem. Część trasy można skrócić, skręcając na prawo, na początku niewielkiego wylesienia do traktu, którym prowadzi szlak czerwony (który biegnie ok. 50 metrów od szlaku zielonego).
Osiedle pod Ostaszem / Kapliczka słupowa przy parkingu