Ostasz (700 m n.p.m.)

Izolowana góra stołowa w środkowej części Gór Stołowych, od północy wznosząca się na Policami n/Metują. Pod szczytem znajduje się zespół domków letniskowych i płatny parking . Z polany przy parkingu widoki na Police nad Metują oraz wypiętrzony w głębi masyw Szczelińca Wielkiego i Skalniaka z Błędnymi Skałami. Dwustopniowy płaskowyż opada piaskowcowymi urwiskami o wysokości do 40 metrów. Niższy stopień, na wschodnim zboczu tworzy niewielki labirynt zwany Kocim Gródkiem. Do najładniejszych skał górnego labiryntu należą Zdrajca, Diabelskie Auto, Niedźwiadek i Kopijnik. Nazwa szczytu jest zdrobnieniem czeskiego wariantu imienia Eustachy – patrona myśliwych. W XV wieku, na zboczu góry powstała drewniana kapliczka (obecna pochodzi z 2-giej połowy XIX w.). Podczas wojny trzydziestoletniej, po powstaniu w Czechach przeciw Habsburgom, w rejonie Ostasza chronili się bracia czescy w obawie przed represjami ze strony wojsk cesarskich. Poniżej umieszczono opis przejścia przez skalne miasteczka Ostasza.

MAPA

Najdete nás na mapy.cz

TRASA okólna z parkingu pod Ostaszem (560) przez skalne miasteczka Ostasza (700): szlaki niebieski i zielony. Długość 4,5 km. Suma podejść: 150 metrów

Ostasz oferuje dwie możliwości krótkich wędrówek po ok. 3,5 km przez ciekawe piaskowcowe miasteczka. Po pierwsze, przez wierzchołek Ostasza stanowiący mały labirynt skalny biegnie od parkingu przy osadzie pod szczytem okrężny szlak niebieski. Najpierw jednak możemy obejrzeć ładną panoramę Gór Stołowych.

Panorama z rejonu chaty pod Ostaszem: Szczeliniec Wlk. i grzbiet Skalniaka / Koruna i Bożanowski Szczyt
Z parkingu pod Ostaszem starą wytyczoną przez benedyktynów drogą (Broumow i Police stanowiły kiedyś posiadłości tego zakonu) kierujemy się za znakami niebieskimi w stronę widocznych nad wylesieniami zerw skalnych.
Skały na Ostaszu z podejścia szlakiem niebieskim
Droga wyraźnie się wznosi, zbliżając do pierwszej bramy skalnej, zwanej Bramą Niżną.
Skały przy podejściu na Ostasz
Brama Wyżnia w formie bardziej okazałych piaskowcowych bloków znajduje się powyżej, przed nią jednak ścieżka się rozwidla – rozpoczyna się tu szczytowa pętla znaku niebieskiego.
Brama Wyżnia na Ostaszu
Szlak niebieski kieruje się w prawo, w stronę okazałej skały kryjącej wąskie wejście do labiryntu.
Wejście do labiryntu na Ostaszu
W labiryncie łatwo zmylić drogę, zwłaszcza że znakowana niebiesko ścieżka rozgałęzia się nieraz w trzech przeciwstawnych kierunkach, przeciskając przez wąskie przejścia i piaskowcowe bramy. Gdzieniegdzie szlak przechodzi w “ślepą” ścieżkę znaczoną trójkątami.
Przez labirynt na Ostaszu
Powyższe daje jednak turyście możliwość wyboru różnych wariantów przejścia.

Rocky maze on Ostas Ostasz - bludiste

Ostasz – labirynt skalny
Sam labirynt skalny skupiony jest na dość małej powierzchni i jeżeli podążaliśmy cierpliwie za strzałkami wkrótce wracamy niemal do punktu wyjścia.
Ostasz “bludiszte”
Wychodzimy z plątaniny szczelin na kolejne platformy z widokiem na skały stanowiące filary labiryntu – widać tu m.in. Kopijnika, Misia i przycupniętego na szczycie skał Ranionego Sokoła.

Wyjście z labiryntu / Skalny Niedźwiadek

Ranny Sokół / Na platformie widokowej na labirynt
Ścieżka wznosi się zakosem i powyżej napotykamy jeszcze jeden taras z panoramą skał poniżej.
Podejście na górną partię skał Ostasza / Skały przy Mogile Śmierci
Teren się wypłaszcza, mijamy kolejne bloki skalne – nieraz surrealistyczne w formie i nazwie jak np. Diabelskie Auto. Ta ostatnia skałka jest dość pokręcona i stanowi swoisty symbol miasteczka piaskowców na Ostaszu.

Devil's car Certove auto

Czarci Wehikuł

Wznosimy się dalej łagodnie na sam skraj stoliwa. Na krawędzi wierzchowiny Ostasza ukrył się skamieniały Zdrajca.

Wyjście na krawędź wierzchowiny / “Oto jest głowa zdrajcy”
Nieco dalej piaskowcową kolumnę wieńczy głowa Żaby.
Żaba / Widok na Koci Gródek i Góry Suche

Na krawędziach urwisk opadających na wschodnią stronę płaskowyżu Ostasza raz po raz napotykamy na kamiennych występach punkty widokowe na okoliczne pasma górskie.

Platformy skalne na krawędzi stoliwa Ostasza
Z platform rozciągają się ładne panoramy sięgające zamykającego horyzont wianuszka Gór Suchych i Sowich oraz Szczelińca Wielkiego na południu.
Widoki z Ostasza – Pasmo Lesistej i Góry Suche

Z ostatniej z widokowych platform szlak odchodzi w las i obniża się, okrążając kompleks skalny Ostasza. Zejście zamyka za piaskowcową bramą pętelkę wokół wierzchołka Ostasza jaką właśnie wykonaliśmy.

Exit from the maze Na Ostaszu - Wyżnia Brama

Wyjście z kompleksu na Ostaszu

To jednak nie koniec tutejszych skalnych atrakcji. Od parkingu przy chacie Ostasz wybiega bowiem również szlak zielony, który doprowadza na krawędź niższego stopnia stoliwa Ostasza. Znad kilkudziesięciometrowej przepaści ładnie widać pola wokół Pekova zwieńczone leśnym wianuszkiem łagodnych stąd Broumovskich Ścian.

View towards Pekov Szlak na Koci Gródek

Platforma widokowa nad Pekovem

Od widokowej platformy na szczycie skał odbiega krótki ślepy odcinek tzw. Ścieżki Braci Czeskich. Wg lokalnej tradycji, w latach represji po bitwie pod Białą Górą (1620) kończącej bunt przeciw Habsburgom w Czechach, chronili się w grocie u podnóża skał na zakończeniu ścieżki członkowie miejscowej protestanckiej gminy wyznaniowej. Nie była raczej to zbyt liczna gmina – grota, do której doprowadza szlak jest bowiem dość wąska i niekomfortowa.

Zejście Ścieżką Czeskich Braci / Grota Braci Czeskich
Wracamy na szlak, który malowniczo prowadzi krawędzią dolnego stopnia Ostaszowego stoliwa. Oczywiście, gdzieniegdzie możemy liczyć na widoki, w tym także na Szczeliniec Wielki.
Widoki ze szlaku zielonego do Kociego Gródka
Tu i ówdzie pomagają nam drewniane drabinki, gdyż miejscami szlak przekracza wąskie przejścia między skałami i piaskowcowe kotlinki.
Ułatwienia na szlaku zielonym
Tędy wiedzie szlak / Tędy (na szczęście) nie
Na końcu głównej odnogi szlaku zielonego znajdziemy na niewielkim wzniesieniu malowniczy Koci Gródek.
Przed Kocim Gródkiem

Tu, wśród malowniczych blokowisk i  przypominającego nadmorski białego piaseczku pod stopami, znaki zielone się kończą nagle w wąskim wnętrzu skalnego miasteczka.

Szlak zielony w Kocim Gródku
Koniec szlaku zielonego

Warto jednak spenetrować zakątki Kociego Gródka, np. w prawo od oficjalnego końca szlaku prowadzi długim korytarzem jego odnoga.

W Kocim Gródku
Wąski przejścia w Kocim Gródku
Na lewo od wejścia do Gródka znajduje się ciekawa skała z otworami wietrzeniowymi.
W zwaliskach Kociego Gródka
Na zewnątrz Kociego Gródka / Skały mają oczy

W końcu trzeba  wracać szlakiem zielonym do osiedla pod Ostaszem. Część trasy można skrócić, skręcając na prawo, na początku niewielkiego wylesienia do traktu, którym prowadzi szlak czerwony (który biegnie ok. 50 metrów od szlaku zielonego).

Widoki z drogi powrotnej szlakiem zielonym
W osiedlu pod Ostaszem w sezonie wiosenno-letnim można skorzystać z małej czeskiej gastronomii, z tradycyjnym gulaszem z knedlami.

Osiedle pod Ostaszem / Kapliczka słupowa przy parkingu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *