Góra Wszystkich Świętych (648 m n.p.m.)

Kopulasty szczyt o stromych stokach w południowej części Wzgórz Włodzickich. Niemal na sam wierzchołek prowadzi potężnymi zakosami droga jezdna z Nowej Rudy Słupca, która kończy się na północnym przedwierzchołku, zwanym Kościelcem (584 m n.p.m.). Znajduje się tu sanktuarium Matki Bożej Bolesnej wybudowane w 1680 roku jako wotum mieszkańców ziemi noworudzkiej za ocalenie od zarazy, odnowione w latach 90-tych XX w.

Scenic tower on All Saints Hill
Wieża widokowa na szczycie

Budowla ma charakter barokowy z charakterystyczną kopułą. Od XVIII wieku przy kościółku rezydowali pustelnicy, zaś w 1855 roku na stromym zboczu poniżej świątyni ustawiono drogę krzyżową, którą obecnie biegnie szlak czerwony z Słupca. W 1909 w pobliżu, pod szczytem Góry Wszystkich Świętych otwarto schronisko (obecnie nieistniejące), zaś w roku 1913 wzniesiono z miejscowego czerwonego piaskowca wieżę widokową mającą ok. 15 metrów wysokości.

Góra Wszystkich Świętych – widok ze zboczy Góry św. Anny

Od sanktuarium na pobliski szczyt biegnie szlak zielony – na sąsiednią Górę Świętej Anny i czerwony – do Ścinawki Średniej. Wieża widokowa o wysokości ok. 15 metrów przeszła niedawno renowację.  Roztacza się z niej jedna z najładniejszych w Sudetów panoram obejmująca Góry Bardzkie, Sowie, Kamienne, Stołowe i całe otoczenie Kotliny Kłodzkiej.


Góra Wszystkich Świętych z rejonu Ścinawki

PANORAMA Z WIEŻY: SE / NW (model – udeuschle.de)

MAPA

PROPOZYCJA WYCIECZKI
DWIE WIEŻE WIDOKOWE

Widok na zachód z G. Wszystkich Świętych
Widok z wieży na pn. zach.: Wysoka, Pardelówka, Góra św. Anny, Góry Sowie – od Sokoła przez masyw Wielkiej Sowy po Grabinę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *