Mysłakowice

Wieś położona u zbiegu Jedlicy i  Łomnicy między wzniesieniami Pogórza Karkonoskiego oraz Rudaw Janowickich powstała x XIV wieku. W wieku XIX stanowiła dobra pruskiego rodu królewskiego – Hohenzollernów. Znajdowała się tu letnia rezydencja króla Fryderyka Wilhelma III. Klasycystyczny pałac z końca XVIII wieku został w latach 40-tych kolejnego stulecia przebudowany z jego incjatywy na styl neogotycki i otoczony parkiem w stylu angielskim.


Widok na Mysłakowice spod Mrowca, w tle Śląskie Kamienie i Wielki Szyszak

W portyk XIX-wiecznego kościoła parafialnego wmurowano kolumny z antycznych Pompejów pod Wezuwiuszem. Zachowała się również inna z egzotycznych atrakcji Mysłakowic: jedna z kości szczęki wieloryba grenlandzkiego, dawniej tworzących bramę nad parkowym stawem – dziś w gminnym ośrodku kultury.

Palace in Myslakowice - miniature

Pałac w Mysłakowicach (w miniaturze)

Jednakże najciekawsze miejsce Mysłakowic jest odsunięte na południowy-zachód w stronę Karpacza. To kolonia protestanckich osadników z doliny Zillerthal w Tyrolu, którzy przybyli tu w latach 30-tych XIX wieku z inicjatywy hrabiny von Reden z Bukowca. Pozostały po nich charakterystyczne domki w stylu tyrolskim z galeryjkami na piętrach. Jest ich w Mysłakowicach kilkadziesiąt. Przez Mysłakowice przebiega szlak czerwony (odcinek Głównego Szlaku Sudeckiego) z Karpacza przez Bukowiec na Skalnik oraz szlak zielony ze Staniszowa do Karpnik.

a
 Mysłakowice – kolonia domów tyrolskich

 
MAPA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *