Wielisławka (375 m n.p.m.)

Wzgórze na Pogórzu Kaczawskim, nad przełomem Kaczawy poniżej Sędziszowej. Na szczycie stromego wzniesienia znajdują się resztki średniowiecznego grodziska z XI wieku. Oprócz pozostałości wałów znajdziemy tu także kamienne ruiny XIV-wiecznego zameczku, który w burzliwym okresie po wojnach husyckich zamieszkiwali rycerze rabusie. W czasie wojen o Śląsk w 2 połowie XV wieku został on zniszczony. Na zrębach zamkowych ruin powstała w XIX wieku gospoda, zniszczona po II wojnie światowej.

Organy Wielisławskie

Widok na Wielisławkę z Sędziszowej

Wielisławka jest wskazywana jako jedno z domniemanych miejsc na Dolnym Śląsku ukrycia skarbów III Rzeszy, pilnowanych po wojnie przez Herberta Klose, który pozostał w Sędziszowej publicznie jako weterynarz, a prywatnie, jak  jako członek Wehrwolfu. Nic dziwnego, że od czasu do czasu pojawiają się tu eksploratorzy, drążąc kolejne otwory. Obok sztolni z XVI-XVII wieku, będących śladem dawnego górnictwa złota i srebra znajdziemy tu zatem w miarę świeże ślady “wykopalisk”.

Na Wielisławce

Szczyt Wielisławki z ruinami zamku

Zachodnie zbocza wzgórza zajmują tzw. Organy Wielisławskie – okazałe odsłonięcie porfirowych skał o czerwonawej barwie o strukturze słupowej, położone w dawnym kamieniołomie. Porfiry (ryolity) powstały w wyniku zastygania magmy w dawnym kominie wulkanicznym. Urwisko zajmują rośliny naskalne. Przy Kaczawie, ok. 300 metrów na północ od urwiska stoją zabudowania młyna z 1827 roku. Aby dojść do urwiska, najlepiej samochód zostawić na placyku przed skupem pasz we wsi i obejść je z jednej lub drugiej strony, wychodząc na szlak rowerowy.

Organy Wielisławskie
Organy Wielisławskie

Od organów na szczyt Wielisławki wiedzie ścieżka przyrodnicza, tworząc pętlę o długości ok. 4 km. Na ścieżce, obok wspomnianych ruin i budynku młyna, znajdują się punkty widokowe – na grzbiecie Wielisławki: na Pogórze Kaczawskie z Ostrzycą i masyw Okola (reszta zarosła) oraz na łąkach na południowo-wschodnich zboczach (tu panorama jest szersza i obejmuje wschodnią część Pogórza Kaczawskiego i najwyższe partie Gór Kaczawskich z wystającymi zza nich Śnieżką i Studniczną horą).

Widok z Wielisławki
Widok z Wielisławki na Ostrzycę
 

MAPA

GALERIA DODATKOWA – ORGANY WIELISŁAWSKIE

Organy Wielisławskie Organy Wielisławskie

 
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *