Siedlęcin

Wieś łańcuchowa nad Bobrem, który tworzy tu dwa malownicze zaporowe jeziora – Modre i Wrzeszczyńskie, pomiędzy wzniesieniami Gór Kaczawskich i Pogórza Izerskiego. Powstała na początku XIV wieku, wkrótce otrzymała swój najcenniejszy zabytek – obronną wieżę rycerską. Jej budowę rozpoczęto w roku 1314 z polecenia pana na Jaworze – księcia Henryka I. Jej dolne kondygnacje miały charakter gospodarczy, dwie górne zajmowali książęta. Trzecia kondygnacja wieży kryje tajemnicze ścienne polichromie z połowy XIV wieku. Obok motywów religijnych z centralną postacią św. Krzysztofa z Dzieciątkiem Jezus, znalazły się na nich przedstawienia scen z arturiańskiej legendy o rycerzu Lancelocie – rzecz dość nietypowa jak na środek Europy oraz motywy obyczajowe z życia dworskiego.

Nad siedlęcińską fosą

Fosa wokół wieży rycerskiej

Po śmierci Bolka II Małego w roku 1368 wieża została sprzedana rycerskiemu rodowi von Redern. W roku 1575 dobudowano ostatnią, czwartą kondygnację wieży, ulepszono także jej urządzenia o charakterze sanitarnym. Obecnie wieża znajduje się we władaniu Fundacji Zamek Chudów i jest dostępna dla zwiedzających za opłatą. Prowadzone są prace konserwatorskie. Nie objęły one jeszcze niestety elewacji sąsiadującego bezpośrednio z wieżą budynku późnobarokowego dworu, zaś same poszczególne piętra wieży czekają wciąż na muzealny wystrój.

Wieża Rycerska w Siedlęcinie

Wieża rycerska w Siedlęcinie

W Siedlęcinie znajdziemy także dwa kościoły – późnogotycki św. Mikołaja z początku XVI stulecia oraz poewangelicki, późnobarokowy. Przy ul. Długiej znajdziemy także pozostałość krzyża pokutnego z wyrytym narzędziem zbrodni – toporem. Przy drodze do Strzyżowca stoi kamienny krzyż z datą 1511. Przeciwnym do wsi brzegiem Bobru biegną szlaki turystyczne żółty i zielony (Szlak Zamków Piastowskich) z Jeleniej Góry do Lubomierza i Pilchowic.

Siedlęcin z okien wieży 

Siedlęcin z okien wieży

MAPA

PROPOZYCJE WYCIECZEK
W DOLINIE BOBRU

GALERIA DODATKOWA – WNĘTRZA WIEŻY

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Przyziemie
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Sala na piętrze
Malowidła – detale
OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Malowidła ścienne – detale / odtwarzanie malowideł
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Okno sali z malowidłami
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Poddasze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *