Ciechanowice

Stara wieś nad Bobrem, u wrót jego przełomowego odcinka przez Góry Ołowiane, wzmiankowana na początku XIII wieku. Pierwotnie w dobrach lubiąskich  cystersów, stanowiła następnie własność rodzin rycerskich m.in. von Hayn. Podobnie jak sąsiednia, wyżej położona Miedzianka, była związana od końca średniowiecza z górnictwem. Eksploatowano tu rudy miedzi, ołowiu i srebrna. Podobnie również jak Miedzianka, choć znacznie krócej Ciechanowice posiadały prawa miejskie. Uzyskały je w roku 1754, po zaborze Śląska przez Prusy – w herbie widniały górnicze młoty i szyb. Jednak niedługo potem tutejsze złoża uległy wyczerpaniu, a miejscowość utraciła w roku 1809 prawa miejskie. W Ciechanowicach istniał prawdopodobnie w XV wieku zamek rycerski wzmiankowany przy okazji jego sprzedaży w połowie stulecia. Lokalizacja warowni nie jest znana.

Kościół św. Augustyna w Ciechanowicach

Kościół św.  Augustyna w Ciechanowicach

Na początku XVII stulecia we wsi wzniesiono renesansowy dwór obronny otoczony fosą. Był on kilkakrotnie przebudowywany, m.in. w połowie XIX wieku. Obecnie pałac stanowi własność prywatnego inwestora, który realizuje kolejną już przebudowę założenia. Prowadzone są również prace konserwatorskie obejmujące odkryte wewnątrz renesansowe i barokowe malowidła. Pałac znajduje się w otoczeniu XIX-wiecznego parku ze starodrzewiem. Na wzniesieniu, nad centrum wsi góruje późnogotycki kościół św. Augustyna – pierwotnie z roku 1335.


Ciechanowice – rejon kościoła i linia kolejowa Jelenia Góra – Wałbrzych

Obecna bryła pochodzi z roku 1577, we wnętrzu zachował się gotycki wspornik z XIV w., polichromowane ołtarz główny i ambona z przełomu XVI i XVII stulecia oraz barokowy nepomuk z 1720 roku. Naprzeciwko kościoła, po drugiej stronie Bobru znajduje się budynek dawnej słodowni lwóweckiego browaru, a powyżej niej, przy szosie do Przybkowic – stacja kolejowa na trasie Wałbrzych – Jelenia Góra. Przez Ciechanowice przebiegają szlaki turystyczne: niebieski do Wieściszowic oraz żółty z Janowic Wielkich przełomem Bobru do Marciszowa.

Przed pałacem w Ciechanowicach

Dawny pałac w Ciechanowicach

MAPA

PROPOZYCJE WYCIECZKI

NA KOLOROWE JEZIORKA

NA RÓŻANKĘ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *