Szlaki (1)

Ponieważ obszerność materiału na tym blogu początkującym może utrudnić przeglądanie (zwłaszcza że wykaz tras umieszczony jest w porządku chronologicznym nie według jakiejś tam hierarchii), poniżej zamieszczam (subiektywną całkowicie) ocenę najładniejszych odcinków znakowanych szlaków turystycznych w poszczególnych pasmach górskich w formule TOP 5, wraz z odnośnikami do opisów na blogu, w których odcinki te się pojawiają. Polemika i sugestie – mile widziane. Oczywiście, szlaków turystycznych i ścieżek przyrodniczych po obu stronach granicy (także na opisanych na tym blogu, nieznakowanych wcześniej trasach) stale przybywa, co zmusza do aktualizacji opisów na stronie co jakiś czas.

GÓRY IZERSKIE

1. Szlak żółty z doliny Czarnego Potoku przez Frydlanckie Mury na Południowe Kamienie (CZ)

Powód widać już z położonego u podnóża Białego Potoku – ściana bastionu skalnego dominuje nad doliną, przypominając nieco pienińskie Trzy Korony, choć materiał skalny jest inny – żula czyli granit. Miała tu powstać via ferrata, z uwagi na ekologów i ptaki nie powstanie, ale i tak przejście jest malownicze, a widoki – zapierające dech w piersiach. W bezpośredniej okolicy mamy jeszcze kilka skalnych punktów widokowych, w tym np. szlak czerwony z doliny Wielkiego Sztolpicha na Orzesznik.

link do trasy

(Widok z Frydlanckich Murów (Blanek) na Smrek)

2. Szlak żółty z Rozdroża pod Jizerą na Jizerę (CZ)

Sam szlak sam w sobie szczególnie się nie wyróżnia, ot, niezbyt strome podejście na niezbyt wybitny na tle płaskowyżu Gór Izerskich rejonu Szmedawy kopiec, ale jego kraniec – szczyt Jizery stanowi chyba najładniejszy punkt widokowy w Górach Izerskich, gdyż dookoła widać same pasma górskie. W dodatku umieszczony jest na dość urokliwej skałce z krzyżem. Idealne miejsce, także do nocnych obserwacji nieba.

link do trasy

(Widok ze szczytowych skałek Izery na Czarną Górę i Gołębnik)

3. Szlak czerwony z Orla na Halę Izerską (PL)

Prosty deptak wzdłuż Izery od dawnej szklarskiej osady Orle, mija rdzawe zakola rzeki i przez torfowiska wychodzi na jedną z najładniejszych i największych polan w Sudetach, otoczonej górskimi grzbietami, z przycupniętą po przeciwległej stronie, na skraju lasu Chatką Górzystów. Czy trzeba turyście czegoś więcej? Owszem, bezchmurnej pogody w tym surowym zakątku gór.

link do trasy

(Jeden z potoków spływających do Izery)

4. Szlak czerwony z Izerskich Garbów na Wysoki Kamień (PL)

Najładniejszy odcinek grzbietowy w polskich Górach Izerskich z kopcami skalnymi na obu krańcach zapewniającymi podziwianie rozległych panoram polsko-czeskiego pogranicza, w tym przede wszystkim potężnego wału Karkonoszy. Podziwiać również można samodzielnie wybudowane przez właściciela działki zajmującej szczyt Wysokiego Kamienia schronisko. Historyczno-legendarnego uroku szlakowi dodają opowieści o okolicznych miejscach wydobywania skarbów przez walońskich poszukiwaczy czasów średniowiecza i renesansu, na przykład takim Wieczornym Zamku ze Zwaliska, a i dziś, przy łucie szczęścia można tu znaleźć jakiś półszlachetny kamień.

link do trasy

(Na Wysokim Kamieniu)

5. Szlak czerwony z Jizerki (Bukowiec) na Pytlackie kamienie (CZ)

Czeski biegun zimna zajęty przez rozciągniętą w płaskiej śródgórskiej dolinie osadę daje nam obraz jak mogła wyglądać dziś Hala Izerska, gdyby nie uległa wyludnieniu, zaś przemytnicze skałki rozsypane na Średnim Grzbiecie oferują wgląd także na polską stronę Gór Izerskich. Warto również zboczyć na torfowiska nad samą Jizerką, co zapewnia ścieżka dydaktyczna.

link do trasy

 (Torfowisko Izerki)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *