Na Jagodną

Spalona (parking – 815 m n.p.m.) – znaki niebieskie – Jagodna (977 m n. p. m.) – bez znaków i znaki żółte – Przeł. Spalona. Długość: 11 km. Suma podejść: 300 metrów.

Nie tak miało być, to jest trasa miała być dłuższa, niestety zdewastowany przez leśników szlak żółty spowodował wybór Pylistej Drogi jako utwardzonej. Z Przełęczy Spalonej a właściwie to krzyżówki szos nad przełęczą ze schroniskiem “Jagodna” i parkingiem oraz widokami na Góry Bystrzyckie, Bardzkie i Złote szlak niebieski kieruje się szeroką drogą narciarsko-leśną, z której będzie dwukrotnie zbaczał na leśne ścieżki na grzbiet Jagodnej.

Nad Przeł. Spalona, w tle masywy Wolarza i Łomnickiej Równi | Widok na Góry Bardzkie

Podejście jest łagodne, lecz dość monotonne, po lewej pojawiają się przecinki ale dojście do nich jest utrudnione. Mijamy płaski wierzchołek Sasina i zostawiamy w lesie po prawej północny wierzchołek Jagodnej – o kilka metrów wyższy od tego, na którym stoi wieża widokowa.

 

Podejście na Jagodną Północną | Widok z przecinki w stronę Bystrzycy Kłodzkiej

Ciekawie robi się gdy dochodzimy do dwóch drewnianych ławek. To znaczy nie na samym szlaku, bo ten nadal prowadzi szpalerem drzew, lecz skręcając w boczną drogę w lewo po ok. 100 metrach wyjdziemy na zarastającą przesiekę z ładną panoramą Kotliny Kłodzkiej, Gór Bardzkich, Złotych i Masywu Śnieżnika. Znajduje się tu też niewielkie rumowisko skalne.

Przesieka pod Jagodną: Kotlina Kłodzka, Góry Bardzkie i Złote / Masyw Śnieżnika

Przesieka pod Jagodną: Zbliżenie na Wapniarkę i masyw Kłodzkiej Góry | Zbliżenie na Bystrzycę Kłodzką

Przesieka pod Jagodną: Zbliżenie na Góry Złote | Zbliżenie na Masyw Śnieżnika

Wracamy na szlak. Cel naszej wędrówki już niedaleko: wieża widokowa na środkowym wierzchołku Jagodnej. Jej podnóże osiągamy krótkim podejściem. Potem pozostaje się wdrapać spiralnymi schodkami na taras.

Jagodna środkowa | Widok z wieży na Suchy Wierch (CZ) i Czerniec, bliżej Jagodna Południowa

Jeżeli będziemy na wieży przed południem najładniej będzie się nam prezentować wał Gór Orlickich z zabudowaniami doliny Dzikiej Orlicy oraz Zieleńca. Najwyższy szczyt pasma – Wielką Desztną rozpoznamy po… wieży widokowej.

Na Jagodnej: Orel i Velka Desztna | Orlica i Zieleniec

Bardziej na prawo wyłania się Szczeliniec Wielki, a bliżej rozciąga się lesisty płaskowyż Gór Bystrzyckich. Samą Bystrzycę Kłodzką również bez problemu dostrzeżemy.

Na Jagodnej: Orlicke hory | Kościół św. Michała w Bystrzycy Kłodzkiej

Z Jagodnej schodzimy na siodło poniżej i skręcamy w prawo, w ładny leśny dukt łagodnie obniżający się do krzyżówki w dolinie potoku. Tu idziemy drugą drogą od prawej, nieznacznie tracąc wysokość i na kolejnym rozdrożu za ok. 200 metrów wybieramy rampę w lewo, która doprowadza nas do szlaku żółtego i szlaku narciarskiego. Jak wskazano na wstępie z uwagi na tzw. “prace leśne” czyli zrywanie lasu radzę na kolejnym rozwidleniu iść szlakiem narciarskim, tzw. Pylistą Drogą, która wyprowadzi nas, łagodnie się wznosząc, z powrotem do szlaku niebieskiego w rejonie Sasina. Stąd łagodnie schodzimy do parkingu przy schronisku.

Widoki z Jagodnej: Ptasznik, Jawornik Wlk., Borówkowa, G. Żelazne i Bystrzyca Kł. | Czernica, Czarna Góra, Igliczna i Śnieżnik

 

MAPA TRASY W MAPY.CZ

 

List   

Information
Click following button or element on the map to see information about it.
Lf Hiker | E.Pointal contributor


Na Jagodną   

Profile

50 100 150 200 5 10 15 Distance (km) Elevation (m)
No data elevation
Name: No data
Distance: No data
Minimum elevation: No data
Maximum elevation: No data
Elevation gain: No data
Elevation loss: No data
Duration: No data

Teren: Łatwy

Orientacja: Łatwy

Małe dzieci: Tak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *