Góra Matki Bożej (760 m n.p.m.)

Szczyt w Hanuszowickiej Wierzchowinie od pd. wschodu wznoszący się nad Kralikami. Punkt widokowy na Masyw Śnieżnika, grzbiet Suchego Wierchu i Góry Bystrzyckie. Na szczycie Hori Matky Bozi (Marienberg) znajduje się sanktuarium maryjne wzniesione na przełomie XVII i XVIII wieku. W ramach kompleksu obok barokowego kościoła z końca XVII w. znajduje się m.in. kaplica Świętych Schodów. Interesujące są dzieje kompleksu. W roku 1649, w pobliskich Kralikach (wówczas Grulich w ramach Cesarstwa Austriackiego) urodził się Tobiasz Becker. Rok wcześniej zawarto traktaty westfalskie kończące pustoszącą przez lata okolice wojnę trzydziestoletnią a w Sudetach przebywały wciąż jeszcze wojska szwedzkie. Miejscowość leżała pod masywem Śnieżnej Góry a najlepszy widok nań roztaczał się z kopulastego wzniesienia górującego nad Grulich od południa, zwanego Łysą Górą. Tradycyjnie było to miejsce procesji, często przebłagalnych w związku z klęską wojny. Tobiasz, jako mały uczestnik tychże nabożeństw postanowił że, gdy dorośnie, wybuduje na górze kościół. Na razie uczył się w kolegium jezuickim w Kłodzku a potem kontynuował edukację na uniwersytecie w Pradze, gdzie w roku 1670 obronił doktorat z filozofii i ukończył teologię. W roku 1673 został wyświęcony na księdza zaś w roku 1681 otrzymał godność kanonika praskiego.

Góra Matki Bożej – widok z rejonu Przeł. Międzyleskiej

W roku 1696 przy wsparciu miejscowej ludności, w tym międzyleskich Althannów, przystąpił do wcielenia w życie postanowienia z dzieciństwa – rozpoczął budowę kościoła na szczycie, który od tej pory miał być znany jako Góra Matki Bożej. Już w roku 1700 ukończono kościół, do którego sprowadzono kopię wizerunku Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore. W roku 1702 papież Klemens XI potwierdził nominację Tobiasza Beckera na biskupa diecezji hradeckiej. W latach 1701-1704 kościół na Marienbergu został otoczony ambitem (sobotami) a do roku 1710 (rok śmierci Tobiasza Beckera) wzniesiono przy nim klasztor, którzy obsadzili serwici. W tym samym roku na górę przybyło w pielgrzymce około 10 tysięcy pątników. Podjęto budowę kaplic drogi krzyżowej z Kralików, w których umieszczono drewniane polichromowane rzeźby, które w roku 1986 umieszczono w kościele św. Mikołaja we Vracławiu.

Główny portal zespołu klasztornego

Popularność góry jako miejsca pielgrzymkowego rosła – już w roku 1728 przybyło tu ponad 150 tysięcy pielgrzymów. Dwanaście lat później Fryderyk II wkroczył z wojskiem na Śląsk a Międzylesie oddzieliła od Kralików austriacko-pruska granica. Rozpoczął się okres wojen śląskich. Kilkanaście lat po ich zakończeniu sanktuarium postanowił zamknąć “reformator” Józef II, zwany przez Fryderyka z sakrazmem “zakrystianinem”. W sierpniu 1846 roku uderzenie pioruna wywołało pożar, obraz Matki Bożej udało się ocalić dzięki poświęceniu miejscowego kapłana. Zniszczeniu uległo wyposażenie kościoła oraz klasztor. Po odbudowie górę objęli redemptoryści. W roku 1950, podobnie jak w innych klasztorach Czech, komuniści utworzyli w zamkniętym klasztorze obóz internowania zakonników zesłanych tu z całego kraju. W roku 1989 opiekę nad kościołem objęli ponownie redemptoryści, którzy przebywali tu do rok 2013.

Herb biskupa Beckera na portalu wejściowym

Przy prowadzonej renowacji kompleksu pomagał Franciszek Jentschke, który wstawiennictwu Matki Bożej przypisywał swoje uzdrowienie z ciężkiej choroby. Obecnie mieści się tu m.in. muzeum przypominające czasy internowania duchownych, wskutek czego m.in. zamknięte jest dawne główne wejście do kompleksu od strony Kralik. Do klasztoru można dojechać od strony wsi Dolny Hedecz, można też oczywiście “tradycyjnie” podejść od Kralików dość mozolnie się pnącą aleją z kaplicami. Obok kościoła znajduje się dom pielgrzyma i parking. Z Góry Matki Bożej oprócz Suchego Wierchu, Kralików oraz Masywu Śnieżnika w perspektywie doliny Morawy, widać również fragment Gór Orlickich i Góry Bystrzyckie po masywy Jagodnej i Łomnickiej Równi.

Wnętrze kościoła na Bożej Górze

 

MAPA

PROPOZYCJA WYCIECZKI

Z PRZEŁ. MIĘDZYLESKIEJ PRZEZ SUCHY WIERCH

 

GALERIA DODATKOWA

Św. Michał Archanioł nad portalem głównym

Widok spod zespołu poklasztornego na Masyw Śnieżnika od Trójmorskiego Wierchu po Suszynę

Widok na Suchy Wierch spod wejścia do klasztoru

Widok na Kraliki, w tle Góry Bystrzyckie

Dziedziniec klasztoru i kaplica Świętych Schodów

Obraz z Góry Matki Bożej

Anioł – chrzcielnica

Brama wejściowa do alei na Górę Matki Bożej

Detal bramy – św. Jan Chrzciciel

Detal jednej z figur w Kralikach – Tron Łaski

Kościoł w Kralikach z Góry Matki Bożej

Masyw Śnieżnika ze schodów do sanktuarium

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *