Wokół Jeziora Bystrzyckiego

Zagórze Śląskie (390) – znaki zielone – Zamek Grodno (430) – znaki żółte – Zapora Lubachów (360) – znaki czarne – Kanciarski Buk (480) – znaki czerwone – Michałkowa (380) – znaki niebieskie – Nad Jeziorem Bystrzyckim (510) – znaki czarne – Most wstęgowy (370) – bez znaków – Zagórze Śląskie. Długość: 12 km. Suma podejść: 550 metrów.

Samochód zostawiamy np. na poboczu przy drodze dojazdowej do zamku Grodno w Zagórzu Śląskim. Aleją, wznoszącą się pod koniec mozolnie osiągamy położone na grzbiecie Choiny, w rezerwacie przyrody ruiny.

Zamek Grodno – budynek bramny

Na dziedzińcu zamku Grodno / W rezerwacie Góra Choina

Następnie kierujemy się za znakami żółtymi na siodełko w grzbiecie Choiny, skąd ścieżka wśród skalnych wychodni na zboczu doliny Bystrzycy sprowadza nas nad przecinający środkową część Jeziora Bystrzyckiego most wstęgowy.

Skały przy zejściu nad jezioro

W rejonie mostu wstęgowego nad Jeziorem Bystrzyckim

Szlak żółty mija ośrodek wypoczynkowy nad zalewem i wije się malowniczo lasem wzdłuż brzegu, mijając kolejne skalne występy.

Ścieżka nad Jeziorem Bystrzyckim

Jezioro Bystrzyckie

Skarpa nad brzegiem jest na większości odcinka zabezpieczona barierkami, jednak w połowie drogi, przy niewysokim stanie wody można odpocząć na “plaży” otwierającej się nad jeziorem.

Plaża nad Jeziorem Bystrzyckim

Na szlaku żółtym wzdłuż jeziora

Ścieżka wije się dalej malowniczo, okrążając kolejne skalne usypiska. Dochodzimy do kamiennej zapory nad Lubachowem i przekraczamy ją, docierając na prawy brzeg Bystrzycy.

Dojście do zapory w Lubachowie

Na zaporze w Lubachowie

Tu kierujemy się za znakami czarnymi, które skręcają w lewo na szosę, lecz po ok. 150 metrach odbijają w prawo rozpoczynając dość mozolne podejście stokami Lipca (511). Szlak przewija się to na jedno, to na drugie zbocza góry i w końcu osiąga jej zarastający wierzchołek, spod którego oglądamy masyw Wielkiej Sowy.

Na Lipcu – widok na Góry Sowie

Schodzimy leśnym duktem do krzyżówki u Lipy Siedmiu Braci a potem wygodną drogą dochodzimy do rozdroża u Kanciarskiego Buka. Tu wybieramy szlak czerwony, który leśnymi drogami sprowadza nas do dolnej części Michałkowej, poniżej kościoła i szosą w prawo doprowadza do krzyżówki u kapliczki, gdzie napotykamy szlak niebieski.

Michałkowa – kapliczka / Samica paśnika ziołowego składająca jaja

Prowadzi on ok. 250 metrów szosą w stronę Zagórza po czym rozpoczyna strome podejście zakosami na ramię Babiego Kamienia. Pochodząc mozolnie oglądamy panoramę otoczenia doliny Młynówki i jej ujścia do Bystrzycy.

Podejście szlakiem niebieskim z Michałkowej

Na grzbiecie osiągamy wygodny trakt leśny, którym wiedzie szlak czarny i rozpoczynamy nim zejście w prawo.

Widok na Skaliczną i dolną część Michałkowej / Rejon krzyżówki szlaków niebieskiego i czarnego

Dochodzimy do drewnianej platformy widokowej z ładnym, choć zarastającym coraz bardziej widokiem na Jezioro Bystrzyckie.

Widok z platformy widokowej na Jezioro Bystrzyckie

Od platformy schodzimy zakosami do krzyżówki szlaków i parkingu przy moście wstęgowym na Jeziorze Bystrzyckim.

Zejście nad Jezioro Bystrzyckie, w tle Góry Czarne / Na moście wstęgowym, w tle Grodno

Na moście wstęgowym na Jeziorze Bystrzyckim

Przekraczamy mostem jezioro i za znakami czarnymi wychodzimy z ośrodka wypoczynkowego, osiągając siodło między Choiną a  Drewnicą, z parkingiem i drewnianą kapliczką. Tu szlak odbija w prawo na tamę w Lubachowie, my zaś prosto ulicą dochodzimy po ok. 800 metrach do punktu wyjściowego.

Widok z mostu wstęgowego na pn. część Jeziora Bystrzyckiego / Kapliczka powyżej ośrodka

MAPA TRASY

List

Information
Click following button or element on the map to see information about it.
Lf Hiker | E.Pointal contributor

Wokół Jeziora Bystrzyckiego

50 100 150 200 5 10 15 Distance (km) Elevation (m)
No data elevation