Zagórze Śląskie (390) – znaki zielone – Zamek Grodno (430) – znaki żółte – Zapora Lubachów (360) – znaki czarne – Kanciarski Buk (480) – znaki czerwone – Michałkowa (380) – znaki niebieskie – Nad Jeziorem Bystrzyckim (510) – znaki czarne – Most wstęgowy (370) – bez znaków – Zagórze Śląskie. Długość: 12 km. Suma podejść: 550 metrów.
Samochód zostawiamy np. na poboczu przy drodze dojazdowej do zamku Grodno w Zagórzu Śląskim. Aleją, wznoszącą się pod koniec mozolnie osiągamy położone na grzbiecie Choiny, w rezerwacie przyrody ruiny.
Zamek Grodno – budynek bramny
Na dziedzińcu zamku Grodno / W rezerwacie Góra Choina
Następnie kierujemy się za znakami żółtymi na siodełko w grzbiecie Choiny, skąd ścieżka wśród skalnych wychodni na zboczu doliny Bystrzycy sprowadza nas nad przecinający środkową część Jeziora Bystrzyckiego most wstęgowy.
Skały przy zejściu nad jezioro
W rejonie mostu wstęgowego nad Jeziorem Bystrzyckim
Szlak żółty mija ośrodek wypoczynkowy nad zalewem i wije się malowniczo lasem wzdłuż brzegu, mijając kolejne skalne występy.
Ścieżka nad Jeziorem Bystrzyckim
Jezioro Bystrzyckie
Skarpa nad brzegiem jest na większości odcinka zabezpieczona barierkami, jednak w połowie drogi, przy niewysokim stanie wody można odpocząć na “plaży” otwierającej się nad jeziorem.
Plaża nad Jeziorem Bystrzyckim
Na szlaku żółtym wzdłuż jeziora
Ścieżka wije się dalej malowniczo, okrążając kolejne skalne usypiska. Dochodzimy do kamiennej zapory nad Lubachowem i przekraczamy ją, docierając na prawy brzeg Bystrzycy.
Dojście do zapory w Lubachowie
Na zaporze w Lubachowie
Tu kierujemy się za znakami czarnymi, które skręcają w lewo na szosę, lecz po ok. 150 metrach odbijają w prawo rozpoczynając dość mozolne podejście stokami Lipca (511). Szlak przewija się to na jedno, to na drugie zbocza góry i w końcu osiąga jej zarastający wierzchołek, spod którego oglądamy masyw Wielkiej Sowy.
Na Lipcu – widok na Góry Sowie
Schodzimy leśnym duktem do krzyżówki u Lipy Siedmiu Braci a potem wygodną drogą dochodzimy do rozdroża u Kanciarskiego Buka. Tu wybieramy szlak czerwony, który leśnymi drogami sprowadza nas do dolnej części Michałkowej, poniżej kościoła i szosą w prawo doprowadza do krzyżówki u kapliczki, gdzie napotykamy szlak niebieski.
Michałkowa – kapliczka / Samica paśnika ziołowego składająca jaja
Prowadzi on ok. 250 metrów szosą w stronę Zagórza po czym rozpoczyna strome podejście zakosami na ramię Babiego Kamienia. Pochodząc mozolnie oglądamy panoramę otoczenia doliny Młynówki i jej ujścia do Bystrzycy.
Podejście szlakiem niebieskim z Michałkowej
Na grzbiecie osiągamy wygodny trakt leśny, którym wiedzie szlak czarny i rozpoczynamy nim zejście w prawo.
Widok na Skaliczną i dolną część Michałkowej / Rejon krzyżówki szlaków niebieskiego i czarnego
Dochodzimy do drewnianej platformy widokowej z ładnym, choć zarastającym coraz bardziej widokiem na Jezioro Bystrzyckie.
Widok z platformy widokowej na Jezioro Bystrzyckie
Od platformy schodzimy zakosami do krzyżówki szlaków i parkingu przy moście wstęgowym na Jeziorze Bystrzyckim.
Zejście nad Jezioro Bystrzyckie, w tle Góry Czarne / Na moście wstęgowym, w tle Grodno
Na moście wstęgowym na Jeziorze Bystrzyckim
Przekraczamy mostem jezioro i za znakami czarnymi wychodzimy z ośrodka wypoczynkowego, osiągając siodło między Choiną a Drewnicą, z parkingiem i drewnianą kapliczką. Tu szlak odbija w prawo na tamę w Lubachowie, my zaś prosto ulicą dochodzimy po ok. 800 metrach do punktu wyjściowego.
Widok z mostu wstęgowego na pn. część Jeziora Bystrzyckiego / Kapliczka powyżej ośrodka