Kamienica (973 m n.p.m.)

Najwyższy szczyt Kamienickiego Grzbietu Gór Izerskich, oddzielonego od Wysokiego Grzbietu dolinami Kwisy i Małej Kamiennej, w formie spłaszczonego, kopulastego wierzchołka. Wierzchołek jest obecnie porośnięty młodnikiem świerkowym, choć można z niego liczyć na widoki na Stóg Izerski, Jizerę i Pogórze Izerskie posiada znaczne walory widokowe. Szczyt okrążał (ok. 0,5 km od najwyższego punktu) szlak żółty z pobliskiego Rozdroża Izerskiego (uwaga – szlak ostatnio (2019) przeznakowany i już nie okrąża, czyżby i tu “harwesterzy” szykowali się do wielkiego wyrębu?).


Kamienica ze Świeradowa-Zdroju

Najłatwiejsze dojście prowadzi od rozdroża Cztery Drogi – na kolejnej krzyżówce w stronę szczytu należy skręcić w lewo i zaraz potem w prawo – dość wyraźna dróżka wyprowadzi nas na sam spłaszczony wierzchołek z rozsianymi głazami. Na zboczach rozrzucone są granitognejsowe skałki m.in. Rysianki (dojście od dawnego szlaku żółtego pd. zach. ramieniem Kamienicy).

Głazy na wierzchołku Kamienicy

W północne zbocza Kamienicy i sąsiedniej Kowalówki (888) wrzyna się głęboka dolina Mrożynki, tworząca wąwóz zwany na mapach Ciemnym Wądołem. Bije tu, przy drodze leśnej, którą prowadzi szlak żółty, źródło o smacznej wodzie, noszące imię św. Wolfganga – biskupa Ratyzbony w X wieku (na części map pokutuje jeszcze nazwa Wolframowe Źródło). W pobliżu miała znajdować się tzw. Pogańska Kaplica (Heidnische Kapelle) – miejsce kultu domniemanego pogańskiego bożka Flinsa, na którym następnie, w średniowieczu postawiono kaplicę chrześcijańską, odbudowaną w XIX wieku, obecnie niestety już nie istniejącą.

Źródło św. Wolfganga
 
MAPA
GALERIA DODATKOWA

Widok z Kamienicy na Stóg Izerski

Widok z Kamienicy na Wysoki Grzbiet, zza którego wyłania się Jizera


Na wierzchołku Kamienicy

Widok na Pogórze Izerskie

Widoki na  Tłoczynę i Kowalówkę

Przy źródle św. Wolfganga
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *