Wąwóz Siedmicki

Wąwóz w dolinie strumienia Młynówka (wg niektórych nowszych map jest to główny ciek Nysy Małej), w południowo-wschodniej części Pogórza Kaczawskiego, na obszarze Parku krajobrazowego “Chełmy”, między Nową Wsią Wielką a wsią Siedmica. Zbudowany jest ze skał zieleńcowych, które najbardziej imponującą wysokość osiągają, w niestety zarośniętym, zwężeniu wąwozu pod okazałą formacją Zbójeckiego Zamku. W wąwozie występują stanowiska roślin chronionych, w tym wawrzynka wilczełyko, pełnika europejskiego, kosaśca syberyjskiego, paproci naparstnicy zwyczajnej. Płaskowyż powyżej porasta karłowata dąbrowa.

Wąwóz Siedmicki
Zbójecki Zamek

Przy strumieniu można spotkać salamandrę plamistą. Przez wąwóz objęty ochroną również jako rezerwat przyrody (od 2001 r.) przebiega szlak zielony z Grobli do Muchowa. W lasach na północ od wąwozu, w stronę położonej malowniczo na płaskowyżu wsi Jakuszowa natknęliśmy się na stadko muflonów. Wąwóz z uwagi na niemal zupełne zarośnięcie ścieżki od Siedmicy, którą prowadzi szlak zielony zaleca się zwiedzać wczesną wiosną lub jesienią. Niestety obecnie  (jesień 2022) szlak jest w kiepskim stanie – mnóstwo zwalonych drzew oraz podmyta ścieżka utrudniają poruszanie się. Wąwóz jest dość zarośnięty co ogranicza widoki na ściany skalne.

Muflony pod Jakuszową
Muflony powyżej Wąwozu Siedmickiego

Przedłużeniem Wąwozu Siedmickiego w kierunku zachodnim jest płytszy Wąwóz Nowowiejski, również zbudowany ze skał zieleńcowych. Ściany są tu znacznie niższe, lecz miejscami pojawiają się odsłonięcia skalne. Wiedzie tędy szlak zielony i czerwono znakowana (choć dość słabo) “Ścieżka Trzech Wąwozów”, niestety brak mostków i  chaszcze uniemożliwiają obecnie (jesień 2022) przebycie wąwozu suchą nogą – w połowie autor wpisu musiał się ewakuować podchodząc zboczem do drogi powyżej.

Wąwóz Nowowiejski

MAPA

GALERIA DODATKOWA

Wąwóz Siedmicki:

Potok powyżej wąwozu:
Wąwóz Nowowiejski:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *