Zamek Cisy

Położone zaledwie 4 km na zachód od popularnego Książa ruiny przedstawiają dziś obraz zaniedbania. Na łące nad Czyżynką turystę witają sypiące się ławki. Dalej, za brodem na potoku już tylko przestwór zieloności z ukrytymi w jej gęstwie, za kładką z odpadającymi deskami, szczątkami warowni, znaczonymi śladami palenisk i śmieci na wszystkich dziedzińcach. Bardziej korzystnie Cisy prezentują się późną jesienią lub zimą, gdy nie ma wszechogarniającego nadmiaru liści.  A sam zamek po uporządkowaniu byłby, jak na ruinę oczywiście, całkiem, całkiem.

Castle Cisy

Zamek Cisy – zrekonstruowana brama

Murowana twierdza powstała na przełomie XIII i XIV stulecia, prawdopodobnie jako element prac fortyfikacyjnych podjętych za rządków Bolka I zwanego Surowym. W XIV wieku znajdowała się w posiadaniu rycerskiej rodziny von Bolcz, która, znów przypuszczalnie, rozbudowała zamek. W roku 1392 warownia, podobnie jak szereg innych na Śląsku, przeszła po śmierci wdowy po Bolku II Małym – Agnieszki we władanie Czech. W 1-szej połowie XV wieku zamkiem władały rodziny Bolcze, Seydlitzów i Czetryców. Nie oparł się on niepokojom tego stulecia i został zniszczony w niespokojnym okresie po wojnach husyckich.

Walls of Cisy
Zewnętrzny mur Cisów

W XVI wieku zamek został odbudowany (z tego okresu pochodzi większość obecnie zachowanych murów) i przystosowany do obrony artyleryjskiej. Podczas wojny trzydziestoletniej w roku 1634 został spalony przez Szwedów i opuszczony. Wówczas miało dojść do ocalenia pana na zamku Niklasa von Czechhausa przez poddanych, którzy ukryli go w przykrytym suknem korycie i potajemnie przenieśli do pobliskiego Dobromierza.

Remnants of castle Cisy

Cisy – zamek wysoki

Zamek nie odzyskał już nigdy świetności, z czasem zarastał, a jego mury były pozyskiwane jako budulec przez mieszkańców okolicznych wsi. W roku 1927 Walther Brehmer przeprowadził zabezpieczenie i częściową odbudowę ruin (m.in. brama od strony Czyżynki). Prace konserwatorskie prowadzono również po II wojnie światowej – w latach 60-tych XX wieku. Obecnie ukryty w gęstwinie nad bagnistą Czyżynką – dojście z Chwaliszowa lub Świebodzic Pełcznicy za znakami zielonymi, ze Strugi k/ Szczawna-Zdroju – za znakami niebieskimi, bądź polną drogą z Cieszowa przez malownicze wzgórza z widokami na Góry Wałbrzyskie (na rozdrożu przed Cisami – skrzyżowanie ze szlakiem zielonym z Pełcznicy, z traw wystaje średniowieczny krzyż pokutny). Przewodnik Moscha z roku 1821, opisując kiepski stan ruin, wymieniał jako atrakcje okolicy okazałe “bałwany skalne, które się po wszystkich prawie dolinach i parowach w rozmaitych postaciach malują”.

Penitent cross at the crossroads (Cisów)
Krzyż pokutny przy krzyżówce w Cisowie

MAPA

GALERIA DODATKOWA

Forest castle

Cisowe mury

W ruinach zamku Cisy
Resztki wieży

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *