Bardo – znaki zielone i bez znaków – Skalny Obryw – bez znaków i znaki niebieskie – G. Bardzka (586 m n.p.m.) – znaki niebieskie i żółty szlak rowerowy – Polska Droga Krzyżowa – czerwona ścieżka rowerowa – Bardo – znaki żółte – Różańcowa (380 m n.p.m.) – znaki niebieskie – Bardo. 10 km. Suma podejść: 350 metrów.
Do Barda dojeżdżamy pociągiem albo samochodem (samochód można zostawić na pl. Kasztelańskim, przy stacji kolejowej lub paru innych parkingach w mieście).
Idziemy główną ulicą w stronę kamiennego mostu na Nysie Kłodzkiej i skręcamy przed nim w lewo za znakami niebieskimi oraz zielonymi pod most na obwodnicy i następnie most kolejowy.
Most kamienny w Bardzie / Most kolejowy z widokiem bardzkiej bazyliki
Mijamy parking przy bardzkiej przystani i za niszczejącym domem skręcamy w zalesiony wąwóz, u którego wylotu stoi kapliczka maryjna, a w wyższej części znajdują się stacje drogi krzyżowej. Z dna wąwozu odchodzi w bok, w lewo krótka ścieżka do ruin zamku położonych na spłaszczeniu ramienia Bardzkiej Góry. Natomiast główna droga biegnie dalej pod górę do Źródła Marii, którego wodzie przypisywane są cudowne właściwości.
Kapliczka u wylotu wąwozu / Ruiny zamku w Bardzie
Od źródła Marii, trzymając się szlaku zielonego wychodzimy stromym stokiem na trawers Góry Bardzkiej, którym docieramy do cypla ramienia tej góry, które urywa się nagle przepaścią Skalnego Obrywu (górna krawędź tuż poniżej drogi). Spod znajdującego się tu krzyża roztacza się piękna panorama Barda oraz przełomu Nysy Kłodzkiej. Można tu dotrzeć również bezpośrednio od zamku, stromą skarpą ograniczającą obryw od południa.
Wracamy na dukt okrążający Kalwarię i na najbliższym rozdrożu opuszczamy szlak zielony, skręcamy w prawo, dochodząc po ok. 200 metrach ponownie do kaplic drogi krzyżowej i szlaku niebieskiego z Barda. Za znakami niebieskimi, mijając kolejne stacje drogi krzyżowej, kontynuujemy podejście północnym ramieniem Góry Bardzkiej.
Jedna ze stacji drogi krzyżowej na Kalwarii / Szlak na Bardzką Górę
Wkrótce też stajemy na skalistym wierzchołku Kalwarii (582 m n.p.m.), który niemal w całości zapełnia barokowy budynek kaplicy w miejscu, gdzie miała się ukazać Matka Boska. Na szczycie dawniej zbiegają się dawne ścieżki pątnicze z Barda i Janowca.
Na Kalwarii wybieramy tzw. Polską Drogę Krzyżową, która obniża się stromą ścieżką w zachodnim ramieniu Góry Bardzkiej na siodło między nią a sąsiednim Kurzyńcem. Przebiega tędy żółta trasa rowerowa, którą idziemy w lewo, okrążając Kurzyniec (528 m n.p.m.) porośnięty mieszanym lasem. Z niewielkich przecinek mamy widoki na Kalwarię i Wysoki Kamień w bocznym ramieniu Gór Bardzkich ponad kopą Kurka. Na północnych zboczach Kurzyńca ponownie odnajdujemy Polską Drogę Krzyżową, za której stacjami schodzimy w prawo, przecinając szlak zielony.
Widok spod Kurzyńca na Kalwarię
Stacje Polskiej Drogi Krzyżowej doprowadzają nas do czerwonej trasy rowerowej z Janowca, którą kierujemy się w lewo, okrążając podnóża Kalwarii. Odcinek ten prowadzi lasem i niestety pozbawiony jest widoków. Wreszcie wychodzimy spośród drzew na brzeg Nysy Kłodzkiej, po prawej mając okazałe budowle bardzkiej bazyliki i klasztoru. Po lewej natomiast mijamy potężne skały u stóp Skalnego Obrywu.
Widok na bazylikę w Bardzie z drugiego brzegu Nysy Kłodzkiej / Deptak pod Skalnym Obrywem
Przy skałach urządzono plenerową scenę. Asfaltowa dróżka doprowadza do parkingu przy moście kolejowym na Nysie Kłodzkiej, gdzie wychodziliśmy na szlak zielony i niebieski na początku trasy. Razem ze szlakami dochodzimy do zabytkowego mostu na rzece.
Podnóża Skalnego Obrywu / Skalny Obryw z Barda
Tutaj skręcamy w prawo i przekraczamy kamienny most z widokami na wzniesienia otaczające Bardo.
Na moście w Bardzie
Wąską ulicą, mijając budynek dawnego zajazdu dochodzimy do bardzkiej bazyliki, do której wejście znajduje się od strony dziedzińca. Z bazyliki warto wybrać się jeszcze za znakami żółtymi na spacer po kaplicach na Różańcowej (380 m n.p.m.) odzwierciedlających różne formy architektoniczne z okazałą grupą Ukrzyżowania na szczycie:
Kaplica dusz czyśćcowych / Kaplica Wniebowzięcia NMP
Góra Bardzka ze zboczy Różańcowej / Kaplica Wniebowstąpienia
Słońce nad kaplicą Zmartwychwstania / Ukrzyżowanie na Różańcowej
Kaplica Drogi Krzyżowej / Kaplica Ukoronowania Cierniem
Kaplica Biczowania / Kaplica Ogrójca
Kaplica Znalezienia w świątyni / Kaplica Ofiarowania
Kaplica Narodzenia Pańskiego / Zejście z Różańcowej do Barda
Powrót – za znakami niebieskimi, poniżej klasztoru.
Bazylika w Bardzie / Skalny Obryw z okolic pl. Kasztelańskiego