Mostowice/Orlicke Zahori – znaki zielone – Peticzesti (Pięć Ścieżek) – znaki czerwone – Przeł. pod Homolem (975 m) – bez znaków – Orel (1099 m) – bez znaków – Vresznik (1096 m) – znaki czerwone – Przeł. pod Homolem (975 m) – znaki niebieskie – Mostowice/Orlicke Zahori. 19,5 km. Suma podejść: 600 metrów.
Samochód zostawiamy na przejściu granicznym lub na parkingu w centrum Orlickego Zahori (obok poczty). Z tej drugiej wsi prowadzi szlak zielony, który wychodzi przy dużym gospodarstwie (dawny czeski PGR) na boczną drogę wiodącą na grzbiet Gór Orlickich.
Góry Orlickie w okolicy Mostowic / Widok na Orlicke Zahori
Na rozległych łąkach doliny Dzikiej Orlicy pasie się bydło. Przed nami mamy malowniczy wał Gór Orlickich z Tetrevcem i Orelem, w tyle widok na polskie Góry Bystrzyckie z najwyższą Jagodną.
Droga na Peticzesti / Orel znad Orlickego Zahori
Szlak zagłębia się w las i wiedzie wciąż asfaltową nitką, wznoszącą się zakosami. Mijamy po prawej niewielkie wyrobisko z zamurowanym otworem jaskini.
Na zielonym szlaku / Otwór jaskini przy drodze
W miarę dość monotonnego podejścia zakosami z przecinek otwierają się widoki na grzbiet Tetrevca, a także – oddzielone doliną Dzikiej Orlicy Góry Bystrzyckie.
Asfaltowy trakt prowadzi łagodnie pod górę, osiągając wreszcie szerokie zrównanie grzbietowe Gór Orlickich (w tyle co jakiś czas możemy liczyć na panoramy pasma Łomnickiej Równi).
Gdy zaczyna pojawiać się kosodrzewina, znak to że blisko już grzbietowa ścieżka. I zaraz, wśród górnoreglowych świerków z lewej dołączają znaki czerwone, a po chwili dochodzimy do rozdroża pięciu dróg – Peticzesti. Tu przy bufecie należy skręcić w prawo, lekko pod górę za znakami czerwonymi – Jiraszkową ścieżką.
Jiraskova cesta nad PeticestiGdy teren się wyrównuje, przed nami wśród kosówki wyrasta biała, kryta gontem sylwetka Kunsztackiej Kaplicy.
Przed kaplicą w prawo odchodzi od szlaku odnoga, z której widać Góry Złote i Masyw Śnieżnika, z grzbietem Jagodnej na pierwszym planie.
Wracamy na szlak i dochodzimy do kaplicy. Dalszy odcinek szlaku jest miejscami podmokły, w końcu stąpamy po torfowym podłożu.
Za ciągiem zarośniętych torfowisk mijamy odcinek lasu i obniżamy się na płytkie siodło pod Tetrevcem otoczone bujnymi krzewami kosodrzewiny.
Za siodłem szlak krótko podchodzi na zarośnięty szczyt. Na wierzchołku znajduje się kolejna tablica ścieżki przyrodniczej grzbietem Orlickich Gór m.in. z ostrzeżeniem przed licznymi tu ponoć żmijami.
Podejście pod Tetrevec / Szczyt Tetrevca
Schodząc z Tetrevca szlak osiąga skraj rozległego wyrębu z panoramą Orela i Homoli w grzbiecie Gór Orlickich, doliny Dzikiej Orlicy z grzbietem Łomnickiej Równi w Górach Bystrzyckich i Górami Sowimi w tle…
… rejonem Przeł. Spalona i grzbietem Jagodnej, zza którego wystają Jawornik Wlk. i Borówkowa w Górach Złotych – po jednej oraz Masyw Śnieżnika – po drugiej stronie.
Ścieżka schodzi na siodło porośnięte świerkami oraz kosówką i krótko wznosi się na Stredni vrch, zwany też Homolą (1001 m n.p.m.)
Orel i Homole z siodła między Tetrevcem a Homolą / Tetrevec ze zboczy Homoli
Wierzchołek Homoli zajmują niewielkie skałki, a za kulminacją szlak czerwony schodzi łagodnie (znów mokro) z widokiem na Kamenec i Orel na przełęcz pod Homolą, gdzie napotykamy szosę i szlak niebieski ze Zdobnic.
Skałki na Homoli / Orel spod Homoli
Na przełęczy skręcamy w lewo za znakami niebieskimi, by za moment odbić w prawo, w prowadzącą pod górę asfaltówkę, która zakosami wznosi się na rozległą wierzchowinę Orela. W miarę podejścia wychodzimy z górnoreglowego lasu, a z rozległych połaci kosodrzewiny otwiera się panorama na Góry Bystrzyckie, Złote i Masyw Śnieżnika.
Widokowy trakt mija samotny bunkier i ambonkę myśliwską, by osiągnąć szczyt Orela.
Schodzimy wraz z duktem na północne zbocze Orela – przed nami widać sąsiednią Jelenkę (1096 m), zwaną też Vresznikiem. Przy drodze wyrastają zarośnięte kosówką bunkry.
Na siodle pod Vresznikiem należy kierować się w szeroką drogę w prawo. Można oczywiście podejść kilkaset metrów prosto, by zaliczyć trzeci co do wysokości Gór Orlickich. Jednak widoki z niego są dość ograniczone przez świerkowy las – niemniej, spomiędzy drzewek widać Orel i bliską już Velką Destną.
Orel z Vresznika / Velka Destna z Vresznika
Ze wspomnianego siodła pod Vresznikiem szeroka droga sprowadza krótko do biegnącej równolegle Jiraszkowej ścieżki (szlak czerwony), z której mamy widoki na Góry Bystrzyckie, niestety coraz bardziej ograniczone rosnącymi świerkami. Idziemy za znakami czerwonymi w prawo w dół, mijając Valinuv pramen
Widok z Jiraskovej cesty pod Vresznikiem / Valinuv pramen
Cały czas prosto asfaltową drogą schodzimy na siodło pod Homolą, gdzie skręcamy w lewo, na szlak niebieski. Należy uważać, gdyż zaraz za przełęczą odbija on w lewo z narzucającej się asfaltowej drogi. Początkowy odcinek szlaku jest dość stromy i kamienisty, jednak po początkowym mozolnym zejściu dochodzi on do poprzecznej stokówki, którą zakosami kontynuje już łagodnie zejście.
Tetrevec ze szlaku niebieskiego / Przecinka przy szlaku niebieskim
W końcu za ujęciem wody wychodzimy na rozległe łąki nad Orlickim Zahori.
Łąki nad Orlickim Zahori / Widok na Orlicke Zahori
Za nami zostaje wał Gór Orlickich z Tetrevcem i Orelem, którego szczytem jeszcze niedawno wędrowaliśmy.
Przy barokowym krzyżu dochodzimy do głównej ulicy Orlickego Zahori. Stąd jeszcze niecały kilometr w prawo do przejścia granicznego, gdzie zaczynaliśmy wycieczkę (ok. 500 metrów do poczty).
Stara chata z… eternitem / Barokowy krzyż przy kościele w OrlickIm Zahori
MAPA TRASYINNE TRASY W REJONIE – SPRAWDŹ INDEKS TRAS