Orzeł w Koronie

Mostowice/Orlicke Zahori – znaki zielone – Peticzesti (Pięć Ścieżek) – znaki czerwone – Przeł. pod Homolem (975 m) – bez znaków – Orel (1099 m) – bez znaków – Vresznik (1096 m) – znaki czerwone – Przeł. pod Homolem (975 m) – znaki niebieskie – Mostowice/Orlicke Zahori. 19,5 km. Suma podejść: 600 metrów.

Samochód zostawiamy na parkingu w centrum Orlickego Zahori (obok poczty). Ze wsi prowadzi szlak zielony, który wychodzi przy dużym gospodarstwie na boczną drogę wiodącą na grzbiet Gór Orlickich.

Wnętrze kościoła w Mostowicach / Nepomuk przy kościele w Mostowicach

Orlicke Zahori

Widok na Orlicke Zahori  / Tetrevec i Orel

Na rozległych łąkach doliny Dzikiej Orlicy pasie się bydło. Przed nami mamy malowniczy wał Gór Orlickich z Tetrevcem i Orelem, w tyle widok na polskie Góry Bystrzyckie z najwyższą Jagodną.

Droga na Peticzesti / Orel znad Orlickego Zahori

Szlak zagłębia się w las i wiedzie wciąż asfaltową nitką, wznoszącą się zakosami. Mijamy po prawej niewielkie wyrobisko z zamurowanym otworem jaskini.

Droga do Peticzesti

Na zielonym szlaku / Podejście szlakiem zielonym, w tle Góry Bystrzyckie

W miarę dość monotonnego podejścia zakosami z przecinek otwierają się widoki na grzbiet Tetrevca, a także – oddzielone doliną Dzikiej Orlicy Góry Bystrzyckie.

Widok na Góry Bystrzyckie spod Peticzesti

Widoki z podejścia na Peticzesti – masyw Łomnickiej Równi / pn. część Gór Bystrzyckich

Asfaltowy trakt prowadzi łagodnie pod górę, osiągając wreszcie szerokie zrównanie grzbietowe Gór Orlickich (w tyle co jakiś czas możemy liczyć na panoramy pasma Łomnickiej Równi).

Grzbiet Jagodnej znad Peticzesti

Tetrevec i Orel z Korunki / Łomnicka Równia z Gór Orlickich

Gdy zaczynają pojawiać się sosny błotne, znak to że blisko już grzbietowa ścieżka. I zaraz, wśród górnoreglowych świerków z lewej dołączają znaki czerwone, a po chwili dochodzimy do rozdroża pięciu dróg – Peticzesti. Tu przy bufecie należy skręcić w prawo, lekko pod górę za znakami czerwonymi – Jiraszkową ścieżką.

Ścieżka do Kunsztackiej Kaplicy

 Jiraskova cesta nad Peticesti

Gdy teren się wyrównuje, przed nami wśród kosówki wyrasta biała, kryta gontem sylwetka Kunsztackiej Kaplicy.

Ku Kunsztackiej kaplicy

Droga do Kunsztackiej Kaplicy / Kunsztacka Kaplica

Przed kaplicą w prawo odchodzi od szlaku odnoga, z której widać Góry Złote i Masyw Śnieżnika, z grzbietem Jagodnej na pierwszym planie.

G. Złote z okolic Kunsztackiej Kaplicy

Widoki z okolic Kunsztackiej Kaplicy / W Kunsztackiej Kaplicy

Wracamy na szlak i dochodzimy do kaplicy. Dalszy odcinek szlaku jest miejscami podmokły, w końcu stąpamy po torfowym podłożu.

Przy Kunsztackiej kaplicy

Kunsztatska kaple

Za ciągiem zarośniętych torfowisk mijamy odcinek lasu i obniżamy się na płytkie siodło pod Tetrevcem otoczone bujnymi krzewami kosodrzewiny.

Ścieżka na Tetrevec Bujna kosówka pod Tetrevcem

Siodełko pod Tetrevcem

Za siodłem szlak krótko podchodzi na zarośnięty szczyt. Na wierzchołku znajduje się kolejna tablica ścieżki przyrodniczej grzbietem Orlickich Gór m.in. z ostrzeżeniem przed licznymi tu ponoć żmijami.

Szczyt Tetrevca

Szczyt Tetrevca / Orel spod Tetrevca

Schodząc z Tetrevca szlak osiąga skraj zarastającej przecinki z panoramą Orela i Homoli w grzbiecie Gór Orlickich, doliny Dzikiej Orlicy z grzbietem Łomnickiej Równi w Górach Bystrzyckich i Górami Sowimi w tle, Górami Bardzkimi i Złotymi.

Ścieżka schodzi na siodło porośnięte świerkami oraz kosówką i krótko wznosi się na Stredni vrch, zwany też Homolą (1001 m n.p.m.)

Jiraskova cesta Tetrevec pod Homoli

Orel i Homole z siodła między Tetrevcem a Homolą / Tetrevec ze zboczy Homoli

Wierzchołek Homoli zajmują niewielkie skałki, a za kulminacją szlak czerwony schodzi łagodnie (znów mokro) z widokiem na Kamenec i Orel na przełęcz pod Homolą, gdzie napotykamy szosę i szlak niebieski ze Zdobnic.

Orel spod Homoli

Skałki na Homoli / Orel spod Homoli

Na przełęczy skręcamy w lewo za znakami niebieskimi, by za moment odbić w prawo, w prowadzącą pod górę asfaltówkę, która zakosami wznosi się na rozległą wierzchowinę Orela. W miarę podejścia wychodzimy z górnoreglowego lasu, a z rozległych połaci kosodrzewiny otwiera się panorama na Góry Bystrzyckie, Złote i Masyw Śnieżnika.

Widoki spod szczytu Orelu

Droga na Orel / Śnieżnik i Jagodna spod Orela

Widokowy trakt mija ambonkę myśliwską, by osiągnąć szczyt Orela.

Podejście na Orel, w tle Masyw Śnieżnika

Masyw Śnieżnika i Jagodna z Orela

Schodzimy wraz z duktem na północne zbocze Orela – przed nami widać sąsiednią Jelenkę (1096 m), zwaną też Vresznikiem. Przy drodze wyrastają zarośnięte karłowatą sosną bunkry.

Widok na Góry Orlickie i Bramę Międzyleską, w tle Jerzab i Suchy Wierch / Na Orelu

Trójmorski Wierch, Jerzab i Czerniec w G. Bystrzyckich / Droga na Orelu

Na siodle pod Vresznikiem należy kierować się w szeroką drogę w prawo. Można oczywiście podejść kilkaset metrów prosto, by zaliczyć trzeci co do wysokości Gór Orlickich. Jednak widoki z niego są dość ograniczone przez świerkowy las – niemniej, spomiędzy drzewek widać Orel i bliską już Velką Destną.

Orel z Vresznika

Orel spod Vresznika / Velka Destna spod Vresznika

Ze wspomnianego siodła pod Vresznikiem szeroka droga sprowadza krótko do biegnącej równolegle Jiraszkowej ścieżki (szlak czerwony), z której mamy widoki na Góry Bystrzyckie, niestety coraz bardziej ograniczone rosnącymi świerkami. Idziemy za znakami czerwonymi w prawo w  dół, mijając Valinuv pramen oraz świeżo wykonaną przecinkę pod zjazdową trasę narciarską.

Budowa trasy zjazdowej pod Orelem – widok na Góry Złote / Masyw Śnieżnika i Jagodna

Cały czas prosto asfaltową drogą schodzimy na siodło pod Homolą, gdzie skręcamy w lewo, na szlak niebieski. Należy uważać, gdyż zaraz za przełęczą odbija on w lewo z narzucającej się asfaltowej drogi. Początkowy odcinek szlaku jest dość stromy i kamienisty, jednak po początkowym mozolnym zejściu dochodzi on do poprzecznej stokówki, którą zakosami kontynuje już łagodnie zejście. Z przecinek otwierają się widoki.

Zejście szlakiem niebieskim: Łomnicka Równia i Góry Bardzkie / Lasówka i Góry Sowie

Trójmorski Wierch i Góry Bystrzyckie / Na szlaku niebieskim – w tle Orlickie Zagórze i Jagodna

Schodzimy zakosami, meandrując wokół dolinki niewielkiego potoku.

Zejście szlakiem niebieskim

W końcu za ujęciem wody wychodzimy na rozległe łąki nad Orlickim Zahori. Ładnie prezentuje się stąd otoczenie doliny Dzikiej Orlicy.

Łąki nad Orlickim Zahori

Widoki na Góry Bystrzyckie

Po prawej widnieje Jagodna i Anieński Wierch. Za nami zostaje wał Gór Orlickich z Tetrevcem i Orelem, którym jeszcze niedawno wędrowaliśmy.

Widoki na Góry Bystrzyckie: Jagodna / Biesiec

Anieński Wierch / Jeszcze jeden widoczek na Jagodną

Mijając pas łąk przy barokowym krzyżu dochodzimy do głównej ulicy Orlickego Zahori.

Nad Orlickim Zahori / Widok na Tetrevec i Orel z opłotków Orlickiego Zagórza

Mostowice i Jagodna z Orlickiego Zahori / Tetrevec

Stąd jeszcze ok. kilometr w prawo, obok kościoła, do przejścia granicznego, gdzie zaczynaliśmy wycieczkę (ok. 500 metrów do poczty). Za kościołem znajduje się niewielki staw  z ławeczkami na grobli, gdzie można odpocząć, podziwiając pokonaną trasę.

Barokowy krzyż przy wyjściu na szosę / Kościół w Orlickim Zahori

Staw w Orlickim Zahori z widokiem na Góry Orlickie

MAPA TRASY

INNE TRASY W REJONIE – SPRAWDŹ INDEKS TRAS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *