Orzeł w Koronie

Mostowice/Orlicke Zahori – znaki zielone – Peticzesti (Pięć Ścieżek) – znaki czerwone – Przeł. pod Homolem (975 m) – bez znaków – Orel (1099 m) – bez znaków – Vresznik (1096 m) – znaki czerwone – Przeł. pod Homolem (975 m) – znaki niebieskie – Mostowice/Orlicke Zahori. 19,5 km. Suma podejść: 600 metrów.

Samochód zostawiamy na przejściu granicznym lub na parkingu w centrum Orlickego Zahori (obok poczty). Z tej drugiej wsi prowadzi szlak zielony, który wychodzi przy dużym gospodarstwie (dawny czeski PGR) na boczną drogę wiodącą na grzbiet Gór Orlickich.

Góry Orlickie w okolicach Mostowic Orlicke Zahori

Góry Orlickie w okolicy Mostowic / Widok na Orlicke Zahori 

Na rozległych łąkach doliny Dzikiej Orlicy pasie się bydło. Przed nami mamy malowniczy wał Gór Orlickich z Tetrevcem i Orelem, w tyle widok na polskie Góry Bystrzyckie z najwyższą Jagodną.

Droga na Tetrevec Widok na Orel znad Orlickiego Zahori

Droga na Peticzesti / Orel znad Orlickego Zahori

Szlak zagłębia się w las i wiedzie wciąż asfaltową nitką, wznoszącą się zakosami. Mijamy po prawej niewielkie wyrobisko z zamurowanym otworem jaskini.

Droga do Peticzesti Jaskinia przy drodze do Peticzesti

Na zielonym szlaku / Otwór jaskini przy drodze

W miarę dość monotonnego podejścia zakosami z przecinek otwierają się widoki na grzbiet Tetrevca, a także – oddzielone doliną Dzikiej Orlicy Góry Bystrzyckie.

Tetrevec z drogi na Peticzesti Widok na Góry Bystrzyckie spod Peticzesti

Widoki z podejścia na Peticzesti

Asfaltowy trakt prowadzi łagodnie pod górę, osiągając wreszcie szerokie zrównanie grzbietowe Gór Orlickich (w tyle co jakiś czas możemy liczyć na panoramy pasma Łomnickiej Równi).

Pod Kunsztacką Kaplicą Grzbiet Jagodnej znad Peticzesti

Łomnicka Równia z Gór Orlickich

Gdy zaczyna pojawiać się kosodrzewina, znak to że blisko już grzbietowa ścieżka. I zaraz, wśród górnoreglowych świerków z lewej dołączają znaki czerwone, a po chwili dochodzimy do rozdroża pięciu dróg – Peticzesti. Tu przy bufecie należy skręcić w prawo, lekko pod górę za znakami czerwonymi – Jiraszkową ścieżką.

Grzbiet G. Orlickich nad Peticzesti Ścieżka do Kunsztackiej Kaplicy

 Jiraskova cesta nad Peticesti

Gdy teren się wyrównuje, przed nami wśród kosówki wyrasta biała, kryta gontem sylwetka Kunsztackiej Kaplicy.

Ku Kunsztackiej kaplicy Na grzbiecie Gór Orlickich

Droga do Kunsztackiej Kaplicy

Przed kaplicą w prawo odchodzi od szlaku odnoga, z której widać Góry Złote i Masyw Śnieżnika, z grzbietem Jagodnej na pierwszym planie.

G. Złote z okolic Kunsztackiej Kaplicy Widok na Masyw Śnieżnika

Widoki z okolic Kunsztackiej Kaplicy

Wracamy na szlak i dochodzimy do kaplicy. Dalszy odcinek szlaku jest miejscami podmokły, w końcu stąpamy po torfowym podłożu.

Przy Kunsztackiej kaplicy Kunsztatska Kaple

Kunsztatska kaple

Za ciągiem zarośniętych torfowisk mijamy odcinek lasu i obniżamy się na płytkie siodło pod Tetrevcem otoczone bujnymi krzewami kosodrzewiny.

Ścieżka na Tetrevec Bujna kosówka pod Tetrevcem

Siodełko pod Tetrevcem

Za siodłem szlak krótko podchodzi na zarośnięty szczyt. Na wierzchołku znajduje się kolejna tablica ścieżki przyrodniczej grzbietem Orlickich Gór m.in. z ostrzeżeniem przed licznymi tu ponoć żmijami.

Podejście na Tetrevec Szczyt Tetrevca

Podejście pod Tetrevec / Szczyt Tetrevca

Schodząc z Tetrevca szlak osiąga skraj rozległego wyrębu z panoramą Orela i Homoli w grzbiecie Gór Orlickich, doliny Dzikiej Orlicy z grzbietem Łomnickiej Równi w Górach Bystrzyckich i Górami Sowimi w tle…

Przecinka pod Tetrevcem Widok spod Tetrevca na G. Bystrzyckie i Sowie

Widok spod Tetrevca na północ

… rejonem Przeł. Spalona i grzbietem Jagodnej, zza którego wystają Jawornik Wlk. i Borówkowa w Górach Złotych – po jednej oraz Masyw Śnieżnika – po drugiej stronie.

Panorama spod Tetrevca Masyw Śnieżnika z Tetrevca

Widok z Tetrevca na wschód

Ścieżka schodzi na siodło porośnięte świerkami oraz kosówką i krótko wznosi się na Stredni vrch, zwany też Homolą (1001 m n.p.m.)

Jiraskova cesta Tetrevec pod Homoli

Orel i Homole z siodła między Tetrevcem a Homolą / Tetrevec ze zboczy Homoli

Wierzchołek Homoli zajmują niewielkie skałki, a za kulminacją szlak czerwony schodzi łagodnie (znów mokro) z widokiem na Kamenec i Orel na przełęcz pod Homolą, gdzie napotykamy szosę i szlak niebieski ze Zdobnic.

Homole (Stredni vrch) Orel spod Homoli

Skałki na Homoli / Orel spod Homoli

Na przełęczy skręcamy w lewo za znakami niebieskimi, by za moment odbić w prawo, w prowadzącą pod górę asfaltówkę, która zakosami wznosi się na rozległą wierzchowinę Orela. W miarę podejścia wychodzimy z górnoreglowego lasu, a z rozległych połaci kosodrzewiny otwiera się panorama na Góry Bystrzyckie, Złote i Masyw Śnieżnika.

Droga na Orel Widoki spod szczytu Orelu

Droga na Orel

Widokowy trakt mija samotny bunkier i ambonkę myśliwską, by osiągnąć szczyt Orela.

Bunkier pod Orelem Na Orelu

Na Orelu (Korunie)

Schodzimy wraz z duktem na północne zbocze Orela – przed nami widać sąsiednią Jelenkę (1096 m), zwaną też Vresznikiem. Przy drodze wyrastają zarośnięte kosówką bunkry.

Bunkier na Orelu Bunkier w kosówce

Bunkry pod Orelem

Na siodle pod Vresznikiem należy kierować się w szeroką drogę w prawo. Można oczywiście podejść kilkaset metrów prosto, by zaliczyć trzeci co do wysokości Gór Orlickich. Jednak widoki z niego są dość ograniczone przez świerkowy las – niemniej, spomiędzy drzewek widać Orel i bliską już Velką Destną.

Orel z Vresznika Velka Destna z Vresznika

Orel z Vresznika / Velka Destna z Vresznika

Ze wspomnianego siodła pod Vresznikiem szeroka droga sprowadza krótko do biegnącej równolegle Jiraszkowej ścieżki (szlak czerwony), z której mamy widoki na Góry Bystrzyckie, niestety coraz bardziej ograniczone rosnącymi świerkami. Idziemy za znakami czerwonymi w prawo w  dół, mijając Valinuv pramen

Widok z Jiraskovej cesty pod Vresznikiem Valinuv pramen

Widok z Jiraskovej cesty pod Vresznikiem / Valinuv pramen

Cały czas prosto asfaltową drogą schodzimy na siodło pod Homolą, gdzie skręcamy w lewo, na szlak niebieski. Należy uważać, gdyż zaraz za przełęczą odbija on w lewo z narzucającej się asfaltowej drogi. Początkowy odcinek szlaku jest dość stromy i kamienisty, jednak po początkowym mozolnym zejściu dochodzi on do poprzecznej stokówki, którą zakosami kontynuje już łagodnie zejście.

Zejście do Orlickego Zahori Przecinka z widokiem na Jagodną

Tetrevec ze szlaku niebieskiego / Przecinka przy szlaku niebieskim

W końcu za ujęciem wody wychodzimy na rozległe łąki nad Orlickim Zahori.

Szlak niebieski pod Tetrevcem Łąki nad Kunsztatem

Łąki nad Orlickim Zahori / Widok na Orlicke Zahori

Okolice Orlickego Zahori Widoki na dolinę Dzikiej Orlicy

Grzbiet Jagodnej znad Orlickego Zahori

Za nami zostaje wał Gór Orlickich z Tetrevcem i Orelem, którego szczytem jeszcze niedawno wędrowaliśmy.

Widok na Tetrevec Widok na grzbiet Gór Orlickich

Góry Orlickie ze szlaku niebieskiego

Przy barokowym krzyżu dochodzimy do głównej ulicy Orlickego Zahori. Stąd jeszcze niecały kilometr w prawo do przejścia granicznego, gdzie zaczynaliśmy wycieczkę (ok. 500 metrów do poczty).

Stare chaty w Orlickim Zahori Krzyż przy kościele

Stara chata z… eternitem / Barokowy krzyż przy kościele w OrlickIm Zahori

MAPA TRASY

INNE TRASY W REJONIE – SPRAWDŹ INDEKS TRAS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *