Orlica (1084 m n.p.m.)

Teoretycznie najwyższe wzniesienie polskiej części Gór Orlickich, teoretycznie – bo wierzchołek znajduje się parę metrów za czeską granicą. Szczyt jest spłaszczony i zalesiony, choć z północnych zboczy roztaczają się ograniczone widoki na dolinę Bystrzycy Dusznickiej i jej otoczenie. W grudniu 2020 ukończono na wierzchołku budowę drewnianej wieży widokowej o wysokości ok. 25 metrów. Jej poprzedniczka istniała przed II wojną światową a szczyt od dawna miał renomę wybitnego punktu widokowego. W wydanym w roku 1821 przewodniku po sudeckich źródłach mineralnych i atrakcjach Sudetów Karol Fryderyk Mosch pisał (cyt. za polską edycją): “widok z tej wysokości jest nieporównanie piękny. Ponad niezliczone gór wierzchołki i oświeceńsze ozdobionymi łąkami padoły, oko ludzkie w niebieskawej przestrzeni rozpływa się i ginie wśród nawału miast, wsi i starych zamczysk, które się już w samym Hrabstwie [Kłodzkim], już w Morawie i Czechach ze wszystkich stron pod widok nastręczają.” Oglądano stąd m.in. Nowe Miasto, Police i czeskie pogórza aż po Jiczin.


Orlica z Pańskiej Góry

Panorama z Orlicy jest jednak znacznie szersza i obejmuje Sudety od Masywu Śnieżnika, zza którego wyłania się fragment Wysokiego Jesionika przez Góry Złote, Bardzkie, Orlickie, Stołowe i Sowie aż po wał Karkonoszy. Na szczyt od strony polskiej biegnie szlak zielony Zieleniec (najbardziej dogodne dojście) – Sołtysia Kopa – Kozia Hala, od czeskiej – szlak czerwony. W roku 2012 na Orlicy ustawiono obelisk upamiętniający pobyt na wierzchołku Johna Quincy Adamsa – prezydenta Stanów Zjednoczonych, cesarza Austrii Józefa II oraz Fryderyka Szopena.

Orlica już z wieżą widokową – widok z Lasówki

Wschodnie zbocza Orlicy trawersuje na wysokości ok. 850 m n.p.m. tzw. Autostrada Sudecka – z Przełęczy Polskie Wrota przez Zieleniec na Przełęcz Spaloną. Powyżej drogi, którą biegnie szlak czerwony z Dusznik-Zdroju do Zieleńca znajduje się legendarna Złota Sztolnia – jaskinia na terenie dawnego kamieniołomu o długości niecałych 200 metrów. Była znana już w średniowieczu kiedy poszukiwano tu w 2-giej połowie XIV stulecia rudy żelaza. Wydrążono wtedy sztolnię, która obecnie stanowi wejście do jaskini. Eksploatację przerwano wraz z husycką zawieruchą – dopiero w XVI wieku ponownie wrócili tu gwarkowie.

Orlica – widok znad Oleśnic w Orlickich Górach

Prace górnicze ostatecznie zarzucono pod koniec XVII wieku. W XIX wieku Złota Sztolnia stała się obiektem ruchu turystycznego dla coraz liczniej napływających do Dusznik kuracjuszy – zainstalowano tu m.in. drabinę i metalowe świeczniki. Uznawano ją wówczas za największą marmurową jaskinię Śląska, niestety wskutek licznych odwiedzin oraz działania wód powierzchniowych ulegała szybkiej degradacji. Obecnie, zwłaszcza po powodzi w roku 1998 oraz w wyniku nanoszenia materiału osadowego przez przepływający ciek, Złota Sztolnia ulega dalszemu, systematycznemu niszczeniu. Na północnym skłonie Orlicy znajduje się Kozia Hala, gdzie w XIX wieku znajdowała mleczarnia zaopatrująca dusznicki zdrój. Oddajmy jeszcze raz głos polskiej edycji przewodnika Moscha (1821), w której teren ten nazwano Kozodojami: “tu przez całe lato utrzymują prócz kilku oślic do 40 około kóz, które przy wybornej paszy górnych roślin, dają bardzo zdrowe mleko, z którego za pomocą cielęcego twarogu robią doskonałe serwatki na dole przy łazienkach.”

Ciemiężyca zielona na Orlicy

Najdete nás na mapy.cz

PROPOZYCJE WYCIECZEK
Z ZIELEŃCA W MASYW ORLICY

 

PANORAMA Z WIEŻY WIDOKOWEJ Z ORLICY

Rudnik i Wolarz na tle Gór Bardzkich od Kalwarii po Kłodzką Górę

Góry Bystrzyckie, w tle G. Bardzkie i Złote

Widok w stronę Kudowy, Nachodu i Karkonoszy (majaczą na horyzoncie)

Szczeliniec Wielki i Łężyce, w tle Góry Kamienne

Grodziec, Skalniak i Szczeliniec Wielki, w tle Góry Kamienne

Fragment Zieleńca, rejon Spalonej, w tle Czarna Góra, Śnieżnik i Mały Śnieżnik

Główny grzbiet Gór Orlickich z Wielką Desztną

Góry Stołowe, w tle masyw Wielkiej Sowy i Kalenicy w Górach Sowich, bliżej Góry Kamienne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *