Siedem Sówek i jedna Wielka Sowa

Kamionki (400) – ścieżka przyrodnicza – Stara Jodła (590) – znaki niebieskie – Wielka Sowa (1015) – znaki żółte – Kamionki. Dystans: 13 km. Suma podejść: 700 metrów.

Preferowana pora na wycieczkę – jesień lub wczesna wiosna: więcej widać, no i kleszczy brak. Samochód zostawiamy przy kościele Aniołów Stróżów w Kamionkach. W kamiennym murze otaczającym świątynię znajdziemy wprawiony krzyż pokutny z pospolitym nożem. Od kościółka na łąki za Kamionkami wiodą znaki żółte oraz zielone znaki ścieżki przyrodniczej.

Penitential cross in Kamionki Old church in Kamionki

Krzyż pokutny przy kościele w Kamionkach / Kościół w Kamionkach, w tle grzbiet Żebraka (716 m)

Na łąkach znakowane ścieżki się rozchodzą. Idziemy w prawo, pod górę za ścieżką przyrodniczą, w miarę zyskiwania wysokości odsłania się widok na grzbiet Gór Sowich z Wielką Sową…

Entrance to the natural trail in Kamionki Slopes of Wielka Sowa from Kamionki

Skręt ścieżki przyrodniczej nad Kamionkami / Widok na Wielką Sowę znad Kamionek

… oraz Rymarzem (913 m), Słoneczną (950 m) i Kalenicą.

Valley of Kamionki with Kalenica (964 m) Panorama towards Kalenica

Widok na dolinę potoku Kamionka w otoczeniu Gór Sowich

Na granicy lasu, na stoku Kokotnej Łąki (602 m) ścieżka skręca w lewo i prowadzi skrajem łąk, z których cały czas mamy wgląd w malowniczą dolinę Kamionki. Dukt obniża się następnie na niewielką polankę (skrzyżowanie ze szlakiem żółtym), na której krańcu nad świerkowym młodnikiem widnieje skalista grań Siedmiu Sówek, niestety przykryta w okresie letnim zielenią.

Kamionki Snow hidden in the woods

Widok na Kamionki ze ścieżki przyrodniczej na Starą Jodłę / Polanka pod Siedmioma Sówkami

Ścieżka przyrodnicza biegnie kawałek w prawo, razem ze szlakiem, jednak za polanką, odbija w lewo, wychodząc nad Pieszycki Potok. Przekracza strumień i zawija w lewo prowadząc jego przeciwnym brzegiem popod Sówkami.

Siedem Sowek (Seven Little Owls) Siedem Sówek

Siedem Sówek

Na końcu grzbieciku Siedmiu Sówek ścieżka przekracza bystry dopływ Pieszyckiego Potoku i wyprowadza na szeroki trakt wiodący z Pieszyc do Rościszowa. Podchodzimy teraz łagodnie wspomnianym traktem przez mieszany las do rozdroża duktów na tzw. Starej Jodle. Starej Jodły tu brak, ale parę ładnych lat temu leśnicy posadzili na środku krzyżówki nowe drzewko.

Potok w Górach Sowich Pod Wielką Sową

Potok przy ścieżce przyrodniczej na Starą Jodłę

Na Starej Jodle (a właściwie tuż ponad głównym rozdrożem) wybieramy szlak niebieski i idziemy za nim pod górę leśną dróżką – na tym odcinku towarzyszą nam znaki zielone i żółte. Szlak niebieski odbije jednak wkrótce w prawo (uwaga na znaki!) na wąską zarastającą ścieżkę, która przez garb Młyńska, przecinając stokówki, wznosi się mozolnie północno-wschodnim ramieniem Wielkiej Sowy.

One of lanes in the wood

Jedna ze stokówek nad Młyńskiem

Z poręby na prawo od krzyżówki ze szlakiem rowerowym ładnie widać Kotlinę Dzierżoniowską oraz Masyw Ślęży.

Widok z przecinki pod Wielką Sową na Masyw Ślęży

Podejście robi się coraz bardziej strome. Mieszany las przechodzi w drzewostan świerkowy, najpierw wysoko-, potem niskopienny, dość gęsty pod szczytem Wielkiej Sowy (ponownie, uwaga na znaki). Wreszcie nachylenie maleje i osiągamy grzbiet Wielkiej Sowy tuż przy kamiennej wieży widokowej.

Wasted wood on Wielka Sowa (1015 m) Lookout tower on Wielka Sowa

Widok z wylesienia pod Wielką Sową na północ / Wieża widokowa na Wielkiej Sowie

Od węzła szlaków na wierzchołku prowadzić nas będzie szlak żółty, który wraz z czerwonym kieruje się w lewo przez rzadko porośnięty świerkami i kosówką (widoki na Kotlinę Kłodzką) grzbiet Wielkiej Sowy. Ten odcinek pokrywa się z trasą, jednak w lesie na stokowym zrównaniu szlak żółty odchodzi od czerwonego w lewo i rozpoczyna zejście bocznym ramieniem do drogi wiodącej z Koziego Siodła na Starą Jodłę.

Flat top of Wielka Sowa Over the clouds

Na grzbiecie Wielkiej Sowy

Na wspomnianej drodze napotykamy szlak zielony. Szlak żółty zakręca w lewo i wraz ze znakami zielonymi obniża się najpierw stromo, potem łagodnie ku Starej Jodle, przed którą ok. kilometr dołączają znajome znaki niebieskie, którymi podchodziliśmy na Wielką Sowę.

Zejście z Wielkiej Sowy w stronę Koziego Siodła / Widok ze szlaku żółtego na Masyw Ślęży

Od rozdroża na Starej Jodle znaki żółte obniżają się monotonnie przez mieszany las w dolinę Pieszyckiego Potoku. Na widoki możemy liczyć dopiero za polanką pod Siedmioma Sówkami, za którą otwiera się pas łąk nad Kamionkami.

At yellow trail towards Stara Jodla Przy szlaku na Starą Jodłę

Widoki z zejścia do Kamionek: Kalenica / grzbiet Żebraka

Za ujęciem wody wysadzana malowniczymi wierzbami droga doprowadzi nas prosto do kościoła w Kamionkach, gdzie rozpoczynaliśmy wycieczkę. Za nami zostaje wysoki wał Wielkiej Sowy, na którym jeszcze nie dawno byliśmy.

Droga do Kamionek Road to Stara Jodla (Old Fir)

Szlak żółty nad Kamionkami

MAPA TRASY

mapy.cz

 

List   

Information
Click following button or element on the map to see information about it.
Lf Hiker | E.Pointal contributor


Siedem Sówek i jedna Wielka Sowa   

Profile

50 100 150 200 5 10 15 Distance (km) Elevation (m)
No data elevation
Name: No data
Distance: No data
Minimum elevation: No data
Maximum elevation: No data
Elevation gain: No data
Elevation loss: No data
Duration: No data

INNE TRASY W REJONIE – SPRAWDŹ INDEKS TRAS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *