Sokolec – znaki niebieskie – Lisie Skały (870 m) – znaki zielone – Kozie Siodło (887 m) – znaki czerwone – Wielka Sowa (1015 m) – znaki niebieskie – Przeł. Walimska (750 m) – Droga Gwarków – schronisko Sowa – znaki czerwone – Przeł. Sokola (751 m) – bez znaków – Sokolec. 18 km. Suma podejść: 500 metrów.
W Sokolcu zaparkować można na parkingu nadleśnictwa Jugów przy zakręcie drogi z Sokolca na Przeł. Sokolą. Wycieczkę możemy także rozpocząć na Przełęczy Sokolej (płatny parking, miejsca bezpłatne przy szosie ok. 200 metrów w stronę Rzeczki). W drugim przypadku idziemy w dół do wspomnianego zakrętu (opis pod koniec trasy). Tu szlak zielony odbija w lewo, na stok Sokolicy, my natomiast idziemy prosto drogą w górę doliny ku zgrupowaniu domów i grupie skałek.
Dolina Sowiego Potoku nad Sokolcem / Skały w dolinie Sowiego Potoku
Odbijamy w prawo, w pierwszą drogę, która wnosi się na zbocze doliny. Niedawno wyznakowano tędy łącznikowy szlak niebieski, więc z orientacją nie powinno być problemu. Mamy stąd widok na przeciwległy stok z rumowiskami po dawnych zabudowaniach i miedzach oddzielających poszczególne działki.
Na rozdrożu w lesie skręcamy w prawo, wybierając dukt, który okrąża podnóża Grabiny. Cały czas prosto dojdziemy nim do szlaku zielonego z Ludwikowic Kłodzkich. Możemy jednak wybrać skrót, odbijając na kolejnej krzyżówce w lewo i przed wyjściem z wysokopiennego lasu w świerkowy zwarty bór – w prawo ścieżką, stromo pod górę. Cały czas prosto wspinamy się do szlaku zielonego, który napotykamy przy grupie Lisich Skał.
Ze skał otwierają się ograniczone widoki na Sokół, Góry Wałbrzyskie i Stołowe. Odbijając od szlaku duktem na szczyt Grabiny wyjdziemy na przesiekę, z której panorama jest jeszcze szersza.
Po lewej ładnie widać bliską Wielką Sowę, zaś w tyle wspomniany Sokół na tle Gór Kamiennych.
Widok z Grabiny na Wielką Sowę / Na Grabinie
Szlak zielony prowadzi w lewo trawersem Grabiny, z przecinek otwierają się widoki na Małą i Wielką Sowę. Łagodnie się wznosząc dochodzimy w końcu do rozdroża i węzła szlaków na płytkim, szerokim Kozim Siodle.
Wlk. Sowa ze szlaku zielonego na Kozie Siodło / Szlak na Kozie Siodło
Wybieramy tu znaki czerwone, którymi podchodzimy w lewo przez świerkowy bór na płaską wierzchowinę Wielkiej Sowy, porośniętą borówczyskami, rozrzuconymi świerkami oraz pojedynczymi okazami kosówki. Jeszcze w lesie z prawej dołączają znaki żółte z Kamionek.
Wreszcie wychodzimy na zarastający wierzchołek – po lewej, ponad świerkami widnieje otoczenie Kotliny Kłodzkiej. Przed nami stopniowo przybliża się do nas wystająca znad świerków kamienna wieża widokowa. W ostatnich latach na szczycie przybył maszt telefonii komórkowej, budowana jest również niewielka kaplica fundacji leśników.
Docieramy do krzyżówki szlaków i miejsca piknikowego pod wieżą. Sama wieża jest dostępna za opłatą w sezonie letnim. Roztacza się z niej panorama niemal całych Sudetów i ich Przedgórza od Masywu Śnieżnika i Gór Złotych przez Góry Orlickie, Stołowe, Kamienne i Wałbrzyskie po Karkonosze i Masyw Ślęży.
Na panoramę w kierunku zachodnim można również liczyć z rozległego wylesienia na zachodnim stoku. aby tam dotrzeć idziemy kawałek za znakami czerwonymi i zielonymi w stronę schroniska Sowa, a na krawędzi wierzchowiny, gdzie szlaki skręcają w lewo idziemy prosto poziomą ścieżką wśród świerków, wychodząc na wspomnianą przecinkę.
Roztacza się stąd panorama Gór Kamiennych i Wałbrzyskich oraz sąsiedniej Małej Sowy z Karkonoszami w tle.
Idąc prosto wspomnianą ścieżką dochodzimy do szlaku niebieskiego na Przełęcz Walimską oraz żółtego do Walimia. Pierwszy z nich skręca na płytkim siodle między Wielką a Małą Sową i rozpoczyna zejście najpierw trawersem, potem północnym ramieniem Wielkiej Sowy.
Wychodzimy na przecinkę na grzbiecie Wrońca (835 m n.p.m.), w tyle otwiera się widok na wierzchołek Wielkiej Sowy. Ostatni stromy odcinek sprowadza nas na parking przy Przełęczy Walimskiej i szosie Walim – Pieszyce.
Warto pójść jeszcze kawałek (ok. 700 metrów) za znakami niebieskimi w stronę Zagórza Śląskiego – wychodzą one bowiem na rozległy pas łąk z panoramą Wielkiej i Małej Sowy, pasma Włodarza, Gór Kamiennych i Wałbrzyskich z majaczącymi na horyzoncie Karkonoszami, a także widokami na Świdnicę i Przedgórze Sudeckie.
Widok na dolinę Młynówki / Wlk. i Mł. Sowa z łąk nad Przeł. Walimską
Wracamy na Przełęcz Walimską i wybieramy bordowo znakowaną drogę do schroniska Sowa. Okrąża ona wierzchołek Małej Sowy – z przecinek mamy ograniczone widoki na zachód, bardziej otwarte już ze zboczy Wielkiej Sowy.
Zima przy Drodze Gwarków / Widoki z trawersu zboczy Wlk. Sowy
Widoki z trawersu zboczy Wielkiej Sowy na Karkonosze, Góry Kamienne i Czarne
Dochodzimy do rozdroża pod Sokolicą skąd duktem w lewo krótko podchodzimy na siodełko nad schroniskiem “Sowa”.
Waligóra i masyw Jeleńca z Karkonoszami w tle / Zbliżenie na Waligórę, w tle Czarna Góra i Lisia Góra w Karkonoszach
Jeszcze jeden widoczek na Karkonosze / Polanka na Sokolicy
Na siodełku między Wielką Sową a Sokolicą z lewej dołączają znaki czerwone i zielone, z którymi obniżamy się do pobliskiego schroniska “Sowa”.
W pobliżu znajdują się dawne domy opuszczonego osiedla Sowa.
Schronisko Sowa / Dawne osiedle Sowa
Szlak zielony prowadzi stąd prosto w dół do parkingu w dolinie Sowiego Potoku – jeśli jesteśmy zmęczeni, możemy nim zejść, jeśli nie – przy schronisku skręcamy w prawo za znakami czerwonymi.
Stare budynki przy schronisku Sowa / Szlak ze schroniska Sowa na Przeł. Sokolą
Szlak ten podchodzi z powrotem na grzbiet Sokolicy, gdzie stoi kamienny obelisk i rozpoczyna zejście na Przełęcz Sokolą.
Obelisk K. Wiesena / Przy szlaku na Przeł. Sokolą
Wychodzimy z lasu przy zabudowaniach schroniska Orzeł.
Miejsce odpoczynku przy schronisku Orzeł / Duch Gór przy schronisku Orzeł
Po prawej znajduje się ciąg ławek przy tarasie widokowym z ładną panoramą doliny Walimianki pod grzbietem Sokoła (862 m n.p.m.) z zabudowaniami Rzeczki. W tle widać wzniesienia Gór Wałbrzyskich – Rybnicki Grzbiet, Borową, Wołowiec i Chełmiec oraz Kamiennych, w tym Gór Suchych i Pasma Lesistej.
G. Kamienne i Wałbrzyskie spod schroniska Orzeł
Nad zalesionym wałem Waligóry ładnie widać Śnieżkę.
Waligóra i Karkonosze spod schroniska Orzeł / Widok na zachód
Sokół, Włodarz, Góry Kamienne i Karkonosze z tarasu koło schroniska
Wracamy do schroniska Orzeł, pod którym również znajdują się ławeczki ponad malowniczą łąką otwierającą widok w stronę Kotliny Kłodzkiej.
Schronisko “Orzeł”
Po lewej wznosi się stożek Grabiny, gdzie zaczynaliśmy wycieczkę, na wprost widniej grzbiet Sokoła.
Widok na Grabinę / Sokół (862 m)
Widoki spod schroniska Orzeł
Od Orła możemy albo zejść “na krechę” wzdłuż pierwszego z wyciągów narciarskich do szosy Rzeczka – Sokolec, skąd równoległa do jezdni droga w lewo doprowadzi nas do parkingu w dolinie Sowiego Potoku, albo za znakami czerwonymi dojść na Przełęcz Sokolą. Stąd albo szosą w lewo – do wspomnianego parkingu, albo – jeśli samochód zostawiliśmy przy kościele – wąską ulicą schodzącą z przełęczy, kierując się wprost na wieżyczkę świątyni.
Nad Przeł. Sokolą / Widok znad Przeł. Sokolej w stronę Kotliny Kłodzkiej
Mała Sowa z rejonu Przeł. Sokolej / Przełęcz Sokola
MAPA TRASY
na mapy.cz