Inwersja w Karkonoszach (foto)

Przeł. Okraj (1046) – znaki żółte – Jelenka (1300) – znaki czerwone – Śnieżka (1603) – znaki żółte – Nad grzbietem Różowej Góry (1390) – znaki zielone – Jelenka – znaki czerwone – Przeł. Okraj (1046). Długość: 15,5 km. Suma podejść: 700 metrów

Jak zwykle o tej porze roku w Karkonoszach inwersja. Do tego wiatr w podmuchach powyżej 50 km/h (średnia ok. 40 km/h), więc chmurki efektownie przewalały się przez Czarny Grzbiet. W takich wypadkach najlepiej na Śnieżkę podejść od Przeł. Okraj szlakiem czerwonym albo kombinowanym żółtym i czerwonym, bo to najkrótsza trasa. W obu przypadkach etapem na trasie jest czeskie schronisko Jelenka.

Lasocki Grzbiet z Jelenki

Potem czeka nas krótkie, strome podejście na Czarną Kopę i przed nami otwiera się chmurny świat.

Na Czarnym Grzbiecie

W miarę zyskiwania wysokości oglądamy coraz ładniejszy spektakl poniżej.

Czechy śpią jak to często bywa podczas fenowych wiatrów jesiennych pod białą pierzynką, sięgającą czubków dalekich Gór Orlickich.
A w Karkonoszach owa pierzynka podchodzi pod samą Studniczną Górę i Śnieżkę, a zatem na jakieś 1500 m n.p.m.
Tu chmury stoją, tam szukają ujścia.
Wszystkie widoczne przełęcze są przez nie okupowane.
Po przebyciu ciężkiej drogi na grzbiet chmury spływają w dół, nie sięgając Kotliny Jeleniogórskiej.
Najbardziej kłębiasto bywa nad górną Upą, gdzie wiatr zmienia sytuację jak w kalejdoskopie.
Na Śnieżce
Na Śnieżce w listopadzie jest względnie mało turystów, nawet w soboty, niedziele i ludowe święta.
Podejście na Śnieżkę
Na Śnieżce
Po podziwianiu panoram na wietrznym szczycie pora na drogę powrotną. Jej wariantem jest zejście kawałek szlakiem żółtym na czeską stronę i na pierwszej krzyżówce odejście w lewo na trawers Czarnego Grzbietu znaczony kolorem zielonym. Jest to nieco dłuższa trasa, ale i tak sprowadza do Jelenki, skąd dotrzemy dalej do punktu wyjścia na Okraju.

List

Information
Click following button or element on the map to see information about it.
Lf Hiker | E.Pointal contributor

Przez wysokie i niższe kamienie

50 100 150 200 5 10 15 Distance (km) Elevation (m)
No data elevation