Dwie Wieże

Kościelec (600) – znaki zielone – Góra Św. Anny (647) – szlak pieszo-rowerowy “Dwie Wieże” – Podgaje (500) – znaki czerwone – Kościelec (600). Długość: 11,5 km. Suma podejść: 400 metrów.

Remanentu ciąg dalszy. Z Góry Wszystkich Świętych miałem okazję iść kiedyś jeszcze starym przebiegiem szlaku zielonego przez zniszczone, północne zbocze na Górę św. Anny, po czym wracać wschodnimi stokami obu wzgórz do sanktuarium w Kościelcu. Ponieważ jakieś dwa lata temu wyznakowano tamtędy szlak pieszo-rowerowy zamieszczam krótki opis tej dość ładnej, wyjąwszy częściowe tuptanie asfaltem, wycieczki. Możemy ją rozpocząć przy kościółku Matki Bożej Bolesnej z XVII w., na Kościelcu (dojazd wąską drogą od Słupca), stanowiącym właściwie zachodni przedwierzchołek Góry Wszystkich Świętych, której główny szczyt można stąd osiągnąć w 10 minut.

Sanktuarium na Kościelcu
Na szczycie tym stoi ładna, murowana wieża widokowa, z której, przy dobrej widoczności roztacza się panorama sporej części Sudetów.

Top of All Saints Hill Góra Wszystkich Świętych

Szczyt Góry Wszystkich Świętych

Oczywiście dominują w niej Góry Sowie, najlepiej widoczne, bo położone w przeciwnym kierunku do słońca, zamykające dość monotonnym wałem horyzont po północnej stronie. Przy dobrych warunkach dojrzymy też Karkonosze, a bliżej – cel naszej wędrówki: bliźniaczą Górę św. Anny. Obecnie szlak zielony schodzi ze szczytu zakosami na zachodnim zboczu wyprowadzając w rejon siodła między obu wzniesieniami (ok. 505 m n.p.m.), zajętego przez zabudowania osiedla Bielawy.

Panorama Gór Sowich z wieży widokowej na Górze Wszystkich Świętych
Na kolejnym odcinku szlak zielony też jest obecnie przeznakowany i zamiast, tak jak kiedyś grzbietem wznosi się południowym ramieniem wzgórza z ładnymi widokami na Góry Stołowe, by później trawersować wierzchołek od południa i wyjść już za wierzchołkiem przy kaplicy na Górze św. Anny.

Na stokach Góry Św. Anny – widoki w stronę Gór Stołowych / Ostatni odcinek podejścia

Stąd grzbietową ścieżką wracamy się niejako w stronę wierzchołka, który zajmuje dostępna obecnie wieża widokowa.

Wieża widokowa na G. św. Anny Widoki z G. św. Anny - G. Wszystkich Świętych

Wieża widokowa na G. św. Anny /  Góra Wszystkich Świętych z Góry św. Anny
Panorama stąd podobna jak z Góry Wszystkich Świętych, doskonale stąd zresztą widocznej, dookolna, choć trzeba oczywiście trafić na dobrą widzialność. Od wieży będzie prowadziła nas wspomniana ścieżka spacerowa “Dwie Wieże” – początkowo dojazdową drogą do osiedla Góra Św. Anny, wyprowadzając na północne zbocze z ładnymi widokami na Góry Sowie.
Panorama z wieży widokowej: Krępiec, Wzgórza Włodzickie pn., Sokół, Mała Sowa, Wlk. Sowa, Grabina

Tu, na krzyżówce dróg trasa skręca w prawo i ponownie przewija się przez grzbiet Góry św. Anny by zejść ponownie do znajomego nam osiedla Bielawy. W tyle zostawiamy Górę św. Anny z masztem telekomunikacyjnym na południowym wierzchołku.

Widok z G. św. Anny na Góry Sowie Droga na Górę św. Anny

Na stokach G. św. Anny – Góry Sowie / Zejście do Bielaw

Spotykamy się ze znajomym szlakiem zielonym lecz szlak spacerowy kieruje w lewo, na drogę biegnącą do Nowej Rudy – Porąbki i prowadzi nią kilkaset metrów by odbić w prawo, w wygodny trakt wśród łąk.

Widoki z rejonu osiedla Bielawy na Góry Sowie / Góra św. Anny z drogi w rejonie osiedla Bielawy

Dochodzimy nim płasko do osiedla Podgaje, gdzie skręcamy w prawo i napotykamy szlak czerwony, który po kilkuset metrach odbija w prawo, do lasu i stromo wznosi się wzdłuż stacji Drogi Krzyżowej do sanktuarium na Kościelcu, gdzie rozpoczynaliśmy wycieczkę.

Widok na Górę św. Anny z drogi do Podgajów / Droga Krzyżowa pod Kościelcem

MAPA TRASY w MAPY.CZ

List

Information
Click following button or element on the map to see information about it.
Lf Hiker | E.Pointal contributor

Dwie Wieże

50 100 150 200 5 10 15 Distance (km) Elevation (m)
No data elevation