Suszyna

Zabudowania tej założonej przypuszczalnie pod koniec XIII stulecia wsi, wzmiankowanej w połowie wieku XIV jako Cuczendorf wspinają się wysoko na zbocza Wzgórz Ścinawskich. Niemal w najwyższym punkcie wsi (ok. 469 m n.p.m.) znajduje się wzniesiona w roku 2014 wieża widokowa o całkowitej wysokości 27 metrów, konstrukcji żelbetowej, obłożona piaskowcem. Sam taras mieści sie na wysokości 22 metrów i oferuje rozległą panoramę, sięgającą przy dobrej widoczności Masywu Śnieżnika i Karkonoszy. Przy nieco gorszej (jak na zdjęciach poniżej) widać Góry Stołowe, Kamienne, Sowie, Wzgórza Włodzickie, Kotlinę Kłodzką oraz Góry Bardzkie.

Wieża na Suszynie

Wieża czynna jest do godz. 22, wstęp na górę jest bez opłat, w odległości ok. 200 metrów znajduje się bezpłatny parking. Przez Suszyne przebiega lokalna droga z Wambierzyc do Ścinawki Średniej. Niedawno wyznakowano tedy również zielony szlak turystyczny z Wambierzyc do Gorzuchowa, który prowadzi odsłoniętymi, widokowymi grzbietami Wzgórz Ścinawskich.

Widoki z wieży na Suszynie

Panorama z Suszyny: Góry Sowie od Przeł. Woliborskiej do Przeł. Srebrnej, Góry Bardzkie, Garb Dzikowca i Wilkowiec (po lewej)

 

MAPA

MODEL PANORAMY – S

MODEL PANORAMY – W/N

GALERIA DODATKOWA – PANORAMA Z WIEŻY

Puchacz i Trójmorski Wierch w Masywie Śnieżnika, Brama Międzyleska oraz masyw Jagodnej w Górach Bystrzyckich
Góry Bystrzyckie – masywy Łomnickiej Równi i Wolarza, bliżej Piekielna Góra i Szczytnik w G. Stołowych
Zbliżenie na rejon Polanicy-Zdroju, w tle Wójtowska i Łomnicka Równia, po prawej Kamienna Góra
Masyw Wolarza i Rudnika w Górach Bystrzyckich, bliżej Pasmo Szczytnika w G. Stołowych
Rejon Skalnych Grzybów i Szczeliniec Wielki
Góry Kamienne (rejon Wysokiej), G. Włodzicka, Mała i Wielka Sowa, bliżej Krępiec, G. św. Anny i G. Wszystkich Świętych we Wzgórzach Włodzickich, Kalenica i Popielak, Wilkowiec i rejon Przeł. Woliborskiej w G. Sowich
Góra św. Anny na tle Wielkiej Sowy i Grabiny
Góry Bardzkie: Góra Bardzka, masyw Kłodzkiej Góry i Kłodzko, w tle na prawo Jawornik Wlk. w G. Złotych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *