W dolinie Jezierzycy

Oprócz Stawów Milickich obszar między Odrą a Baryczą zawiera również mniejsze zbiorniki położone na pograniczu Gór Kocich (Wału Trzebnickiego) i Niziny Śląskiej, w rejonie doliny rzeki Jezierzycy. W roku 1994 utworzony tu park krajobrazowy o powierzchni ok. 7953 ha, do którego należy m.in. rezerwat Uroczysko Wrzosy o powierzchni 576 ha, obejmujące olsy i łęgi. Skrajem rezerwatu prowadzą szlaki turystyczne – żółty, niebieski i zielony. Liczne są płazy i gady – oprócz różnych gatunków żab i jaszczurek, spotkamy tu m.in. lubiącego wodę zaskrońca zwyczajnego, ale i wygrzewającą się na duktach żmiję, stąd obserwując to co w górze, warto patrzeć pod nogi. Natomiast w górze i na wodzie możemy wypatrzeć ponad 100 gatunków ptaków – na trzęsawiskach żurawie i bociany czarne, nad stawami gęsi, kaczki, bąki, perkozy, kanie, bieliki, błotniaki. Ze ssaków, oprócz jeleni, saren i danieli, pojawiają się tu borsuki i piżmaki.

Samochód można zostawić na grobli, przy przepuście między Stawem Górnym i Dolnym. Ten drugi okrążają szlaki turystyczne, choć najciekawszy (bo najmniej zarośnięty) jest jego południowy i zachodni brzeg. Do Stawu Górnego wśród bagnisk wpływa rzeczka Juszka, wypływając w kolejne moczary poniżej Stawu Dolnego. Na Stawie Dolnym zastaliśmy gęsie przedszkole (ponad 20 gąsiąt) wyprowadzane na spacer przez parę gęgaw, czujnie obserwujących wszystko dookoła i w górze. Oprócz tego sporo łabędzi niemych, trochę naprawdę krzykliwych, łyski, perkozy i kaczki.
Prowadzący zachodnim brzegiem stawu szlak niebieski oferuje sporo punktów obserwacyjnych nad samą wodą, osłoniętych drzewami przed ptakami. W miejscu, gdzie Juszka wypływa z jeziora znajduje się pomost i mostek, chętnie zajmowany przez fotografów i ornitologów. W pewnym momencie  nad stawem pojawiło się sześć majestatycznie sunących bielików, przybyłych z gniazd w okolicznych lasach. Dalsza część szlaku nie jest niestety atrakcyjna, gdyż północny brzeg Stawu Dolnego jest zarośnięty, a szlak niebieski doprowadza do ceglanej wsi Wrzosy, skąd wiodącą szosą groblą dojdziemy do mostku między stawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *