Sulisławice

Wieś na wschodnim skłonie należących do Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich Wzgórz Gumińskich, założona w 2-giej połowie XIII stulecia w pobliżu dawnych osiedli wczesno-średniowiecnzych.  W roku 1305 była wzmiankowana jako villa Sulislanici – nazwa przypuszczalnie pochodzi od założyciela rycerza Sulisława. Wieś pozostawała własnością rodzin rycerskich a następnie szlacheckich. W XIV wieku nad wsią stykały się przypuszczalnie granice trzech księstw piastowskich: świdnickiego, ziębickiego oraz legnicko-brzeskiego.

Rejon przypuszczalnego trójstyku granic książęcych nad Sulisławicami, w tle Kłośnik (373), Kluczowska Góra (432) i Góry Sowie

W XVI wieku wzniesiono we wsi obecny kościół filialny pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy, przebudowany w XVIII wieku. Powstał on na miejscu dawnej gotyckiej budowli, która istniała tu już w 1-szej połowie XIV wieku i przypuszczalnie została zniszczona podczas rejz husyckich. W roku 1534 kościół przejęli protestanci. Został on zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej (1618-48), kiedy to wieś bardzo ucierpiała. Powyżej wsi, grzbietem wzgórz przebiega szlak zielony z Gilowa do Ząbkowic Śląskich. Z grzbietu roztaczają się ładne widoki na Góry Złote i Bardzkie, Masyw Śnieżnika, Góry Sowie i Wzgórza Bielawskie.

Pola w rejonie Sulisławic, w tle Kluczowska Góra i Góry Sowie

 

MAPA

PROPOZYCJE WYCIECZKI

Przez Wzgórza Gumińskie

GALERIA DODATKOWA

Zbliżenie na Kluczowską Górę i Góry Sowie – rejon Wielkiej Sowy znad Sulisławic

Góry Sowie – rejon Malinowej znad Sulisławic

Zbliżenie na Kluczową

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *