Skalniak (915 m n.p.m.)

Drugie co do wysokości wzniesienie Gór Stołowych w postaci wyrównanego grzbietu o niewybitnych wierzchołkach, podcięte od południa urwiskami opadającymi ku Drodze Stu Zakrętów. Piaskowcowe skały występują również na północnych zboczach góry. Północno-zachodni kraniec grzbietu Skalniaka tworzą Błędne Skały, południowo-wschodni, zwany Ptakiem kryje słabo zachowane ruiny tzw. Fortu Karola z końca XVIII wieku. Wg mapy rastrowej z geoportal.gov.pl i pomiarów indywidualnych pasjonatów Skalniak ma wysokość nawet 6-10 metrów większą niż podawane na mapach 915 m n.p.m., co otwiera kwestię najwyższej kulminacji Gór Stołowych.


Skalniak z Karłowa

Zachodnia część grzbietu uległa znacznemu wylesieniu i szybko zadomowiły się tam brzozy, jednak na widoki można liczyć jedynie z części wschodniej – z naturalnych platform przy szlaku czerwonym z Karłowa na Błędne Skały, który prowadzi wzdłuż wierzchowiny Skalniaka.  Mury skalne po obu stronach grzbietu są oddalone o kilkadziesiąt metrów od szlaku czerwonego, widać je zarówno z łąk nad Karłowem, jak i masywu Kruczej Kopy.


Północne urwiska Skalniaka

Dawniej, podobnie jak rejon Skał Puchacza, były wykorzystywane jako kamieniołomy piaskowca. Między Skalniakiem a Szczelińcem Małym rozciąga się malownicza, porośnięta trawą równinka z niewielkimi skałami, przypominająca nieco krajobraz Łężyckich Skałek. Południowymi stokami Skalniaka prowadzi ścieżka dydaktyczna od parkingu przy Drodze Stu Zakrętów na Błędne Skały. W roku 2019 Park Narodowy Gór Stołowych zamknął szlak czerwony przez wylesiony znacznie grzbiet Skalniaka.

Platformy na Skalniaku

Widok z tarasów Skalniaka na Narożnik, Kopę Śmierci i Góry Bystrzyckie

Najdete nás na mapy.cz

PROPOZYCJE WYCIECZEK
WOKÓŁ SKALNIAKA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *