Luczni hora (1556 m n.p.m.)

Po polsku, po prostu Łąkowa albo Łączna Góra, jak widziałem w niektórych polskich opracowaniach. Na aktualnych czeskich mapach podawana wysokość tego wzniesienia jest większa niż sąsiedniej Studniczni hory o cały metr albo dwa (w zależności od wydawnictwa), co dawałoby mu drugie miejsce w Karkonoszach i całych Sudetach (wcześniej podawana wysokość to 1547 m n.p.m.), najwyższe w Czeskim Grzbiecie. Płaski wierzchołek pokryty skalnymi rumowiskami z łupków i kwarcytów, niewiele wyróżnia się w dalszych panoramach od północy, południa i wschodu. Od strony Białej Łąki to niepozorna, przypruszona głazowiskiem czapka wystająca nieznacznie nad płaskowyż.

Na Białej Łące

Łąkowa (Łączna Góra) z Białej Łąki

Z kolei od zachodu Luczni hora tworzy wybitne, skaliste urwisko ponad doliną Potoku Świętego Piotra, ładnie widoczne ze szlaku ze Szpindlerovego Młyna na Białą Łąkę (znaki czerwone – tzw. Bucharova ścieżka). Przez szczyt nie biegnie żaden szlak turystyczny, za to widokowy szlak czerwony Vyrovka – Bila louka – Szpindlerowy Młyn przechodzi przez płytkie przełęcze na wschodnim (Modre Sedlo) i północno-zachodnim stoku (Nad Kozimi hrbetami).

Na trawersie Kozich Grzbietów
Lucni hora ze szlaku czerwonego (Bucharowa Ścieżka)

Najdete nás na mapy.cz

PROPOZYCJE WYCIECZEK