Białe Skały (Góry Stołowe)

Rozległe zgrupowanie piaskowcowych skał o długości ok. 1 km położona na północnych zboczach Narożnika w Górach Stołowych. Barwa piaskowca jest tu niezwykle jasna, zbliżona niemal do wapiennej. Białe Skały powstały wskutek intensywnej erozji, która rozcięła płaskowyż Narożnika, pozostawiając, jak to bywa w naturze, elementy bardziej odporne na zniszczenie. W zachodniej części  Białe Skały tworzą dość zwarty mur skalny o wysokości do 30 metrów położony na stromym zboczu.

W Białych Skałach
Pod murem Białych Skał

W skałach znajdują się potężne szczeliny o wysokości do kilkunastu metrów, tworzące gdzieniegdzie szczelinowe jaskinie. Park Narodowy Gór Stołowych pobudował dojścia do niektórych skał i platformy pod nimi, a także drewniane schodki ułatwiające przemieszczanie się w najtrudniejszych miejscach. Niestety Białe Skały zarosły potężnie i nie wyglądają już tak efektownie jak jeszcze kilka lat temu – przydałoby się przerzedzenie drzewostanu, zwłaszcza wszędobylskich brzóz. Nie pomaga wyznakowanie dodatkowych ścieżek (czarne trójkąty) okrążających masyw, gdyż giną one w znacznej części, w gęstwinie drzewek.

Biale Skaly (White Rocks)

Białe Skały

Wschodnia część Białych Skał oddzielona od zachodniej niewielką dolinką przybiera postać bardziej zwartego miasteczka skalnego z wąskimi przejściami i progami pomiędzy otoczonymi formami z piaskowca malowniczymi kotlinkami i kociołkami wietrzeniowymi. Z krzyżówki ścieżek przy skale wieńczącej od wschodu całe ugrupowanie roztacza się ładny widok na rozległy płaskowyż Gór Stołowych z Karłowem w centralnym jego miejscu. Przez Białe Skały przebiegają dwa szlaki turystyczne: żółty z Przełęczy Lisiej na Skalne Grzyby oraz zielony z Karłowa do Batorowa.

Rocky Gate (Skalna Furta)

Skalna Furta w Białych Skałach

MAPA

PROPOZYCJE WYCIECZEK
Z PRZEŁ. LISIEJ NA BIAŁE SKAŁY I BATOROWSKIE URWISKA
PRZEZ TORFOWISKA GÓR STOŁOWYCH

GALERIA DODATKOWA

W Białych Skałach
Pn. zachodnia część Białych Skał (szlak żółty i ścieżki do geo-atrakcji)
W Białych Skałach
Część wschodnia Białych Skał (szlaki żółty i zielony)
Na ścieżce okrążającej Białe Skały

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *