Jizerka

Jedna z najwyżej położonych wsi na terenie Republiki Czeskiej (ponad 850 m n.p.m.), malowniczo rozłożona na spłaszczeniu stokowym Bukovca (1005 m n.p.m.) – nietypowej bazaltowej góry, niecałe 2 km od granicy z Polską na Izerze, która malowniczo przełamuje się tu między Granicznikiem a Bukovcem, łącząc z potokiem Jizerka. Już w XVI wieku istniała tu sezonowa osada drwali i ptaszników, potem również pasterzy i szklarzy.


Widok na Izerkę ze zboczy Bukowca

Wyprawiali się tutaj również poszukiwacze szlachetnych kamieni, zwłaszcza szafirów. W opozycji do Wielkiej Izery na Hali Izerskiej wieś nazwano małą Izerą – Izerką. Okolice zachowały pierwotną dzikość. Jeszcze w roku 1765 Adolf von Gersdorf, który odwiedził pobliski Bukowiec i podziwiał stamtąd widoki, zanotował: “wilki i niedźwiedzie jeszcze się w tych okolicach trzymają”. W roku 1829 powstała tu huta wytwarzająca szkło dmuchane, w 1866 – powstała kolejna. Ostatnią z hut zamknięto w roku 1911, zaś po II wojnie światowej opustoszała wieś była zajęta przez pracowników czeskich lasów państwowych.

Panorama of Jizerka

Zabudowa Jizerki

Obecnie Jizerka ma charakter letniskowy i liczy kilkadziesiąt domostw o charakterystycznej zabudowie. W dawnej szkole znajduje się niewielkie muzeum Gór Izerskich. Powyżej osady znajduje się teren rezerwatu przyrody “Rašeliniště Jizerky” chroniący roślinność torfowiskową u źródeł Jizerki. Przez Jizerkę prowadzą szlaki turystyczne: czerwony z Harrachova na Jelenią Strań i dalej na grzbiet Smreka oraz żółty od granicznego mostku nad Izerą. Można tu dojechać autem (parking na tzw. Morenie przy wjeździe do osady – opłata 50 kc w automacie) lub rowerem przez Harrachov, można dojść pieszo lub dojechać rowerem z Jakuszyc przez Orle (ok. 7,5 km). Z rejonu wsi roztaczają się ładne widoki na Średni Grzbiet Gór Izerskich oraz masyw Jizery. W pogodne dni można za Bukowcem dostrzec także zachodnie Karkonosze.

Meadows near Jizerka

Łąki Jizerki

Najdete nás na mapy.cz

KAMERA – TORFOWISKA
KAMERA – OSADA
KAMERA – OSADA II

PROPOZYCJE WYCIECZEK
na PYTLACKIE KAMIENIE I JELENIĄ STRAŃ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *