Biskupia Kopa (890 m n.p.m.)

Najwyższa kulminacja polskiej części Gór Opawskich w formie stromego, zalesionego stożka wyrastającego na ok. 600 metrów ponad falisty teren wokół Głuchołaz. Góra z uwagi na charakterystyczny kopiasty kształt jest doskonale rozpoznawalna w dalszych panoramach. W średniowieczu szczyt stanowił granicę biskupstw wrocławskiego i ołomunieckiego, po czeskiej stronie ok. kilometr od wierzchołka (przy szlaku niebieskim) znajdują się pozostałości fundamentów zamku biskupów wrocławskich Leuchtensztejn, przypuszczalnie z XIII wieku. Obecnie przez Biskupią Kopę biegnie granica polsko-czeska.

Biskupia Kopa

Biskupia Kopa z okolic Jarnołtówka

Sam szczyt jest porośnięty świerkowym lasem, choć ostatnio znacznie przerzedzonym wskutek klęski ekologicznej. Widoki umożliwia kamienna wieża widokowa (wstęp płatny 20/10 kc) o wysokości 18 metrów wzniesiona w roku 1898 po austriackiej stronie granicy w 50-tą rocznicę panowania cesarza Franciszka Józefa I. Z tarasu wieży roztacza się panorama Wysokiego Jesionika, Masywu Śnieżnika, Gór Złotych, a przy dobrej widoczności także Ślęży i Gór Sowich. Widokowy punkt znajduje się także nad tzw. Grzebieniem ok. 1 km poniżej wierzchołka przy szlaku czerwonym do Jarnołtówka.

Wieża widokowa na Biskupiej Kopie

Na Biskupiej Kopie

Na północno-wschodnim skłonie Biskupiej Kopy, ok. 150 metrów od granicy państwowej stoi dom turysty w budynku dawnego schroniska z okresu międzywojennego. Od strony polskiej najszybsze dojście na Biskupią Kopę prowadzi z Jarnołtówka za znakami czerwonymi lub żółtymi (od schroniska granicą), urokliwa jest również ścieżka przyrodnicza doliną Bystrego Potoku z Pokrzywnej.


Biskupia Kopa ze zboczy masywu Poprzecznego Wierchu

Najdete nás na mapy.cz

PROPOZYCJA WYCIECZKI
Z POKRZYWNEJ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *