Gwiazda Gór Stołowych – suplement

Uzupełnienie trasy Gwiazda Gór Stołowych w stronę północną (długość ok. 5 km, suma podejść ok. 200 metrów). Od kaplicy Hvezda idziemy za znakami zielonymi (zejście szlaku jest słabo oznaczone, biegnie on ścieżką przez przecinkę wzdłuż linii energetycznej), który opuszcza grzbiet Broumovskich Ścian i zbliża do krawędzi zalesionego wąwozu.

Leśny wąwóz na pd. zach. od kaplicy Hvezda

Ścieżka obniża się zakosami, miejscami stopniami, na dno wąwozu.

Skały przy szlaku zielonym Skały przy szlaku zielonym

Skały przy szlaku zielonym

Na polanie powyżej ścieżki widnieją malownicze piaskowcowe ostańce.

Na szlaku niebieskim na Hvezdę Skały nad szlakiem zielonym

Piaskowcowe formy ponad szlakiem zielonym

Szlak wciąż schodząc dociera do poprzecznego szerokiego duktu i biegnie nim w prawo, pod górę, mijając pojedyncze skałki, następnie przekracza siodło w bocznym ramieniu Broumovskich Ścian.

Skałki przy drodze

Wspomnianą drogą w gęstym świerkowym lesie dochodzimy do krzyżówki ze znakami żółtymi z Honów. Teraz czeka nas krótkie, strome w końcowej części podejście na grzbiet Strażnej Hory, który osiągamy tuż pod kamienną strażnicą tej ostatniej.

Na stokach Strażnej hory

Na szczyt prowadzi odnoga szlaku niebieskiego (można również nań wejść wydeptaną ścieżką, bez znaków pd.-zach. zboczem – mniej skaliście).

Podejście na Strażni horę

Na szczycie znajduje się niewielkie, ale malownicze skalne miasteczko z grzybami, kolumnami i młotami oraz zarastający punkt widokowy na Góry Kamienne i rejon skalnych miast pn. części Gór Stołowych.

Strażni hora Strażna hora

Miasteczko skalne na Strażnej Horze

Na wspomniany punkt widokowy prowadzi chybotliwa drewniana drabinka z dwoma trefnymi stopniami (należy zachować ostrożność).

Punkt widokowy na Strażnej horze / Grzyb przy punkcie widokowym
Ze Strażnej hory schodzimy albo przez labirynt szlakiem, albo wspomnianą ścieżką, która zaczyna się przy samej platformie i opasuje pd. zach. zbocze.

Na Strażnej horze

Od siodełka pod Strażni horą idziemy w prawo za znakami niebieskimi, które prowadzą nieregularnym, poprzecinanym szczelinami i bocznymi dolinkami grzbietem Broumovskich Ścian.

Na szlaku niebieskim na Hvezdę Na szlaku niebieskim na Hvezdę

Przy szlaku niebieskim na Hvezdę

Przebycie niektórych odcinków, zwłaszcza progów i przesmyków między wąwozami, może sprawić nieco kłopotów, gdy skały są wilgotne.

Skalne przejścia na szlaku niebieskim

Mimo zatem, iż nominalnie na mapie nie widać dużego przewyższenia na opisywanej trasie, należy liczyć się z ciągłym schodzeniem i podchodzeniem o kilkadziesiąt metrów.

Skały przy szlaku niebieskim

Nagrodą za trudy są efektowne formy skalne pojawiające się wokół oraz widoki na Kotlinę Broumova z platform nad urwiskami.

Na szlaku niebieskim na Hvezdę Na szlaku niebieskim na Hvezdę

Jedna z vyhlidek

Za “vyhlidką” nad niewielką polanką należy uważać na znaki, które krótko schodzą do ciemnego lasu. Są bowiem myląco oznaczonena prawo od grzbietu (w rzeczywistości szlak prowadzi prosto, przekraczając kolejne skaliste spiętrzenie).

Zejście z polanki z vyhlidką

Na kolejnym podejściu po lewej pojawia się efektowny piaskowcowy “wielbłąd”, przypominający też hokejową rękawicę.

Hokejka

Na szlaku niebieskim przed Hvezdą

Docieramy do kolejnego spiętrzenia w przewężeniu grzbietu – z prawej otwiera się skalny wąwóz, po lewej urwisty stok opada ku widocznej Kotlinie Broumowskiej.

Broumowskie Ściany
Widok na pola pod Hvezdą / Spiętrzenie przy szlaku niebieskim

Wchodzimy w gąszcz młodych drzewek, a szlak staje bardziej karkołomny. W zaklęśnięciach skał występują niewielkie bagniska.

W labiryncie skalnym pod Hvezdą
Szlak to wznosi się to opada, przejścia ponownie robią się wąskie, a jedno z nich zawieszone jest ponad rozpadlinami po obu stronach.
Szlak niebieski na Hvezdę
Potem szlak znów wdrapuje się na widokową wierzchowinę – panorama sięga Gór Kamiennych i Sowich, widać też bliski już maszt telefonii komórkowej obok chaty Hvezda.
Szlak niebieski w rejonie Hvezdy
Przy podziwianiu panoramy i zbliżaniu się do urwisk należy oczywiście zachować ostrożność.
Na krawędzi urwisk / Skalny grzbiet na trasie

Wreszcie za kolejną kotlinką wychodzimy wśród skał na bardziej zwarty płaskowyż, na którym znajdują się kaplica i chata Hvezda. Wkrótce znajdujemy się w punkcie wyjścia – przy drogowskazie pod kaplicą, gdzie wychodziliśmy na szlak.

Skały przy chacie Hvezda

MAPA TRASY
INNE TRASY W REJONIE – SPRAWDŹ INDEKS TRAS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *