Gwiazda Gór Stołowych

Hvezda – znaki czerwone – rozdroże nad Pańskim Wąwozem – znaki żółte – rozdroże pod Kowarskim Jarem – znaki czerwone – Hvezda. 5,5 km. Suma podejść ok. 200 metrów. Możliwy także wariant dodatkowy szlakiem zielonym i żółtym przez Strażną Horę (powrót niebieskim) – o ok. 4 km dłuższy, co oznacza większą ilość skałek – opis umieszczam w oddzielnej zakładce.

Przyjemny spacer grzbietem Broumovskich Ścian z punktami widokowymi na jego krawędzi – na Hveździe, Skalnym Teatrze i Sępim Gnieździe – powrót malowniczymi wąwozami podcinającymi od południa wierzchowinę Gór Stołowych – Pańskim i Kowarskim Jarem. Dla zmotoryzowanych – warto połączyć przejście z przejazdem na pobliski Ostasz z urokliwym labiryntem skalnym, a także zwiedzaniem położonego u stóp Hvezdy Broumova. Przygraniczna ziemia broumovska ma to do siebie, że stając na krawędzi Broumovskich Ścian przy starej kaplicy opackiej Hvezda dookoła rozpościerają się granice Polski. Nietypowy przebieg granicy państwowej, która po naszej stronie zostawia górny (od Rybnicy Leśnej po Mieroszów i Golińsk) oraz dolny bieg Ścinawki (od Tłumaczowa po Kłodzko), przedzielony pasem Kotliny Broumova, wbrew pozorom i anegdotom z lat prl-u, nie jest dziełem pijanej ręki Towarzysza Koby. Obecny przebieg granicy był aktualny już w 1 połowie XVIII wieku po I wojnie śląskiej, kiedy to Fryderyk II, zwany przez naszych aktualnych sojuszników zza Odry Wielkim, wykorzystał zamieszanie w domu Habsburgów i zajął niemal cały Śląsk wraz z ziemią kłodzką na dokładkę. Do dziś na polsko-czeskich słupkach granicznych w Sudetach można zaobserwować zastosowany po II wojnie światowej prosty technicznie zabieg, w którym przewojennej literze “D” dodano pionową kreskę, przerabiając ją na swojskie “P”. Granica ta jest zresztą obecnie niewidoczna, zwłaszcza gdy przekraczamy ją między Tłumaczowem a Otovicami, w tej pierwszej miejscowości swoistym znakiem czasu jest przeróbka dawnej strażnicy na wiejskie przedszkole.

Mists over the valley of Scinawka Kotlina Broumova w mgłach

Widok spod kaplicy Hvezda – w mgłach Kotlina broumovska

Góry Kamienne z Hvezdy Kotlina Broumovska z Hvezdy

Widok z Hvezdy na Góry Kamienne, Sowie oraz dolinę Ścinawki

Za Broumovem wyrasta wysokim progiem, typowym dla Gór Stołowych płaskowyż Broumovskich Ścian. Znacznie mniej okazale (i bardziej dla wędrowca przyjaźnie) prezentuje się on od strony miejscowości Pekov i Hlavnov, do których można dojechać drogą z Broumova w kierunku Police nad Metują. Można zostawić samochód na Hońskim siodle przed Pekovem, można jadąc dalej, w Bukowicach, tuż przed Policami skręcić w lewo, w wąską drogę z oznaczeniem Hvezda i albo zostawić samochód na parkingach w Hlavnovie (bezpłatne), albo próbować szczęścia pod samą Hvezdą – parking jest obecnie płatny, mały i w tzw. sezonie o godz. 10 trudno szukać na nim miejsca. Ok. 200 metrów od parkingu znajduje się barokowa kaplica Hvezda, zbudowana, jak sama nazwa wskazuje na planie gwiazdy, w roku 1733 to jest za czasów świetności broumovskiego klasztoru. Kaplica została wzniesiona na samej krawędzi Obniżenia Broumova – widać zatem rozłożone w dolinie miasto oraz otaczający go wianuszek Gór Suchych (Javori hory).

Hvezda - chapel At the Hvezda chapel

Kaplica Hvezda

Ciekawe są okolice usytuowanej na płaskowyżu kaplicy. Pod kamiennym mostkiem prowadzącym do bramy biegnie szlak czerwony z Broumova, przeciskając się przez malownicze skalne rozpadliny.

Footbridge near the chapel Below bridge to the Hvezda chapel

Kamienny mostek przy kaplicy Hvezda

Szlak wspina się tu stromo na krawędź stoliwa, warto zatem przespacerować się kawałek w dół, podziwiając urwiste, piaskowcowe ściany.

Under Hvezda chapel Path to Hvezda

Szlak czerwony z Broumova pod kaplicą Hvezda

Obok kaplicy znajduje się schronisko (chata) w stylu szwajcarskim. Obok schroniska w kojcu zamieszkuje (nie wiem czy dalej) bardzo sympatyczna dzika świnia, uwielbiająca popisywać się przed turystami akrobacjami ze znalezionym patykiem. Za chatą rozpościera się ciąg skałek (jeżeli szliśmy od Honskiego sedla właśnie tędy dotrzemy do kaplicy) z widokami na dolinę Ścinawki i Góry Suche.

Chata Hvezda On the edge of Broumovske Steny

Chata Hvezda / Skały na północ od chaty Hvezda

Od kaplicy znakowana czerwono ścieżka biegnie wśród skał wierzchem płaskowyżu do punktu widokowego Skalny Amfiteatr (Skalni divadlo) nad Kowarskim Jarem. Po drodze obniżamy się w rozpadlinę z widokiem na Góry Kamienne. Znajduje się w niej skałka zwana Kotkiem, choć równie dobrze może to być gołąbek pokoju. Obok znajdują się Muszle.

Broumovske Steny Trail on the edge of Broumovske Steny

Szlak czerwony za kaplicą Hvezda

On the edge of Broumovske Steny Skalny Kotek

Okolice skały Kotek

Za Kotkiem wąskie przejścia, obok tzw. Okienka Pocztowego z powrotem wyprowadzają nas na grzbiet.

Red tourist trail near Hvezda One of stone corridors

Szlak czerwony Hvezda - Supi Hnizdo Szlak czerwony Hvezda - Supi Hnizdo

Szlak czerwony między Kotkiem a Skalnym Teatrem

W prawo odbiega odnoga szlaku na vyhlidkę, znajdującą się kilkadziesiąt metrów przed nami. Poniżej zabezpieczonej barierkami platformy otwiera się rozpadlina zamknięta olbrzymimi blokami piaskowca. Kowarski Jar to potężny wąwóz skalny składający się z dwóch części, przedzielonych tunelem – tzw. Kuźnią, przez którą przepływa Hlavnovski Potok. Ze Skalnego Teatru (po czesku: Divadla), na którym się znajdujemy widać jedynie północną część wąwozu.

Skalni divadlo Platform above Kovarova rokle

Platforma widokowa na Skalnym Teatrze

Skalny Teatr W Skalnym Teatrze

Kowarski Jar ze Skalnego Teatru

Warto zwrócić uwagę na piaskowcowe “detale” w poszczególnych formacjach.

Szlak czerwony Hvezda - Supi Hnizdo Szlak czerwony Hvezda - Supi Hnizdo

Kamienne detale Kowarskiego Jaru

Od platformy widokowej skalną szczeliną szlak sprowadza na siodełko nad górnym wylotem Kowarskiego Jaru.

Descent to Kovarova rokle Rocky tunnel

Zejście od Skalnego Teatru

Za nami zostaje malowniczy mur skalny, zwieńczony kamienną kulą na szczycie zwany Brambrliczkiem czyli po prostu Grubasem.

Exit out of the tunnelAt the red trail through Broumovske Steny

Siodło nad Kowarskim Jarem

Tu znaki czerwone rozdzielają się – w prawo ku urwiskom Kowarskiego Jaru prowadzi ścieżka czeskiej bajkopisarki – Bożeny Niemcowej. Prosto wiedzie główny szlak grzbietowy, którym my kontynuujemy nasz spacer.

Rocky Theatre - Broumovske Steny Rocks over Stone Theatre

Górne partie Kowarskiego Jaru / Grzbietowy szlak czerwony

Szlak ten mijając kolejne formy skalne, przekracza niewielkie spiętrzenie i za rozwidleniem ze schodzącym na dół jaru szlakiem zielonym, rozpoczyna strome, choć krótkie podejście.

Early spring in Broumovske Steny One of outcrops in Broumovske Steny

Formy skalne nad Kowarskim Wąwozem

Docieramy na spłaszczenie z ławeczkami poniżej fantazyjnej grupy Sępiego Gniazda.

Path over Kovarova rokle On the ridge of Broumovske Steny

Szlak znad Kowarskiego Wąwozu do Sępiego Gniazda

Na szczyt skał Sępiego Gniazda prowadzą odnowione niedawno schodki. Sępie Gniazdo w Broumovskich Ścianach

Sępie Gniazdo

Z platformy na wierzchołku skał widać łańcuch Gór Kamiennych, Sowich i Bardzkich, dolinę Ścinawki niemal aż po Kłodzko oraz Szczeliniec Wielki na południu.

Supni hnizdo Mists run away from the Broumov dell

Supi Hnizdo Supi Hnizdo

Panorama z Sępiego Gniazda – Broumovske Steny pn. i Kotlina Broumova

Przy dobrej widoczności widoki sięgają nawet Karkonoszy, zwłaszcza wczesną wiosną, gdy nie są tak ograniczone przez otaczające drzewa.

View of Gory Kamienne Supi Hnizdo

Panorama z Sępiego Gniazda – Góry Kamienne i Koruna ze Szczelińcem

Schodzimy ze skałek, gdzie na wąskiej platformie jest niewiele miejsca i odpoczywamy u ich stóp.

Supi Hnizdo Supi Hnizdo 

Pod Sępim Gniazdem

Dalszy odcinek szlaku jest również malowniczy, choć formy skalne występują tu rzadziej. Tuż za Sępim Gniazdem, na spiętrzeniu po lewej warto zwrócić uwagę na dwa kamienne “palce”.

Szlak Supi Hnizdo - Panska veż Stone fingers

Skalne paluchy za Sępim Gniazdem

Poniżej, w lesie za boczną dolinką po prawej wyrasta potężne piaskowcowe zamczysko (czy, jak kto woli, świątynia) z oknem skalnym. Niestety widoki ograniczają drzewa, stąd warto odwiedzić ten rejon przed wiosną.

Stone window in Broumovske steny Szlak Supi Hnizdo - Panska veż

Formacja z oknem

Za zamczyskiem przy ścieżce wyrasta efektowny kręgiel.

Szlak Supi Hnizdo - Panska veż Szlak Supi Hnizdo - Panska veż

Kamienny kręgiel

Za nim szlak dochodzi do poprzecznej, szerokiej drogi, która zakosami wspina się przez kolejną boczną dolinkę ponownie na szeroki grzbiet.

Road through Broumovske steny Szlak Supi Hnizdo - Panska veż

Skałka przy drodze w okolicach Pańskiej Wieży

Wygodny dukt doprowadza nas do rozdroża na przecince z okazałą grupą skalną zwaną Pańską Wieżą. Tu wybieramy znaki żółte i idziemy z nimi w prawo, wciąż leśną drogą.

Szlak Supi Hnizdo - Panska veż Panska veż

Na grani Pańskiej Wieży

Crossroads in Broumovske steny Glade in Broumovske steny

Rozdroże z Pańską Wieżą

Droga ta malowniczo obniża się skarpą Pańskiego Wąwozu.

Rocks over Panuv cesta In one of rocky valleys in Broumovske steny

At the trail to Hlavnov Rocks & spruces

Zejście Pańskim Wąwozem

Po prawej ponad drzewa wyrastają piaskowcowe iglice.

Pański Wąwóz Pański Wąwóz

Skały w Pańskim Wąwozie

Wreszcie schodzimy do zbiegu dwóch wąwozów przy małej kapliczce patrona Czech św. Wacława zawieszonej na drzewie.

Pański Wąwóz Pański Wąwóz

Rozdroże w Pańskim Wąwozie

Na grzbiecie przed nami wyrastają kolejne skałki. Osiągamy schodzący z dalszej części płaskowyżu Broumowskich Ścian prostopadły trakt, którym szlak żółty prowadzi w prawo.

Trakt na dnie Pańskiego Wąwozu
Droga przewija się pod efektownymi, choć niestety znacznie zarośniętymi zerwami skalnymi po lewej.

Pański Wąwóz Pański Wąwóz

Pański Wąwóz Pański Wąwóz
Południowe ściany Pańskiego Wąwozu

Dolina się zwęża, a przy samej drodze pojawiają się efektowne formy.

Pański Wąwóz  Rocky pole

 Skalne igły przy szlaku żółtym

Wkraczamy w wąski cienisty jar, usiany skałkami na zboczach. Górnym jego skrajem, widocznym po lewej, biegnie Linhartowa ścieżka z Suchego Dołu.

Pański Wąwóz Pański Wąwóz

W Pańskim Wąwozie

Mijamy wyraźną piaskowcową bramę w zwężeniu kanionu.

Piaskowcowa brama w skalnym wąwozie
Za bramą na skałach po lewej widać jedną z chatek charakterystycznych dla wąwozów tej części Broumowskich Ścian.
Szlak żółty w Pańskim Wąwozie
Jeszcze czas jakiś kanion jest dość wąski ze stromymi ścianami po obu stronach.
Jedna z form skalnych w Pańskim Wąwozie

Wreszcie wąwóz się rozszerza, coraz więcej słońca doń wpada. Z prawej dołączają boczne kamieniste dolinki.

Wylot Pańskiego Wąwozu

Pański Wąwóz Pański Wąwóz

Boczne dolinki w Suchodolskim borze

Przy wylocie kolejnej bocznej dolinki szlak żółty krzyżuje się z czerwonym, którym kierujemy się w prawo, pod górę przez gęsto zalesione i niezbyt skaliste w dolnej części stoki Kowarskiego Jaru.

Kowarski Jar W Kowarskim Jarze

Dolna część Kowarskiego Jaru

Wąwóz staje się coraz węższy, a po jego obu stronach wyrastają potężne filary. Po prawej pojawia się odejście do oddalonej o ok. 150 metrów od głównego szlaku Mariańskiej jaskini – niewielkiej groty szczelinowej. Kowarski Jar W Kowarskim Jarze

Szlak czerwony w Kowarskim Jarze

Kowarski Jar Kowarski Jar

Środkowe partie Kowarskiego Jaru

Przy szlaku w skalnych niszach ustawiono ławeczki, które umożliwiają wypoczynek w urokliwym, skalnym krajobrazie. Idziemy dalej, wciąż się wznosząc, a skały zacieśniają swój krąg.

Kowarski Jar Kowarski Jar

Kowarski Jar Kowarski Jar
W Kowarskim Jarze
Przechodzimy przez przesmyk skalny i wychodzimy w jeszcze bardziej malowniczej części kanionu.

Przejście skalne w środkowej części wąwozu

Path through Kovarova rokle  Kowarski Jar

Szlak czerwony przez Kowarski Jar

Jest ona od góry zamknięta kamiennym progiem i ścianą oraz położona wyżej od części końcowej, co oznacza że musimy zejść pod skały.

Steps inside W Kowarskim Jarze

Kowarski Jar Gate in the Kovarova rokle

Skalne pasaże w Kowarskim Jarze

Szczelinowa Kowarska Jaskinia rozdziela środkową i górną część wąwozu. Przed zejściem do niej warto się obrócić, oglądając kamienny świat Kowarskiego Jaru.

Kowarski Jar Kowarski Jar

Lower parts of Kovarova rokle Walls of Smith's gorge

Przy wejściu do Kowarskiej Jaskini

Jak wyżej wskazano do najwyżej położonej partii wąwozu docieramy przez jaskinię… w dół.

Tunnel in the Kovarova rokle Kowarski Jar

Kovarna Kowarski Jar

Kowarska Jaskinia

Za jaskinią w lewo odchodzi szlak zielony do parkingu za Hvezdą (niecały kilometr stąd) – można nim pójść skracając wycieczkę, wiedzie on stromo pod górę, boczną ścianą Kowarskiego Jaru.

Sandstone pillars Kowarski Jar

Kowarski Jar Kowarski Jar

Kowarski Jar za jaskinią Kovarna

Ominie nas jednak wtedy, podmokła, choć malownicza polanka powyżej, otoczona efektownymi skałami.

Glade in Kovarova rokle Kowarski Jar

Upper crossroads in Kovarova rokle Bottom of Kovarova rokle

Polanka w górnej części Kowarskiego Jaru

Za polanką szlak czerwony rozpoczyna zdecydowane, choć krótkie podejście, wyprowadzając nas na siodło pod Skalnym Teatrem, gdzie napotykamy znajomy szlak grzbietowy.

Crossroads in Kovarova rokle Upper parts of Kovarova rokle

Górne partie Kowarskiego Jaru

Stąd jeszcze ok. 15 min. z powrotem do kaplicy Hvezda, gdzie zaczynaliśmy wycieczkę.

Spring landscape Rest in Broumovske steny

Odpoczynek nad Kowarskim Jarem

Powrót na Hvezdę – raz jeszcze Grubas i przesmyk pod Skalnym Teatrem

SUPLEMENT

MAPA TRASY

Najdete nás na mapy.cz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *