Boża Góra (525 m n.p.m.)

Boží hora, zwana też Świątynnym Wzgórzem (Chrámový vrch), stanowi najwyższe wzniesienie Pogórza Żulowskiego  Žulovské pahorkatiny, zaliczanej do Przedgórza Paczkowskiego). Wznosi się od pn. wsch. nad centrum Żulovej, lesistą kopą, zbudowaną z granitów, z soczewami marmurów. Na wierzchołku stoi zbudowany z granitowych ciosów neogotycki kościółek Matki Bożej Bolesnej z lat 1878-1880. Według tradycji już w XII stuleciu pojawił się na wzgórzu obraz Matki Boskiej, otaczany przez okoliczną ludność szczególną czcią. W roku 1713 znalazł się on w wybudowanej na szczycie drewnianej kaplicy, stając się popularnym miejscem pielgrzymek, które nawiedzali także wrocławscy biskupi. W roku 1784 “oświecony” cesarz Józef II kazał zlikwidować to miejsce pątnicze, a obraz przeniesiono do kościoła w pobliskich Skoroszycach, który spłonął w roku 1833, a z nim cenne malowidło.

Boża Góra spod kościoła w Żulovej

Boża Góra spod kościoła w Żulovej

Tradycja Bożej Góry jednak przetrwała – a mieszkańcy okolic w roku 1877 postawili nową drogę krzyżową z Żulovej na wierzchołek, zaś wkrótce potem wspomniany wyżej kościółek. W roku 1905 koło kościoła powstała chata “Dom Jiriho”, z której do dziś pozostały resztki fundamentów. Z wierzchołka rozciągają się ograniczone widoki na Żulovą i Góry Złote oraz Góry Opawskie. Z Żulovej na Bożą Górę prowadzi po trasie dawnej drogi krzyżowej szlak niebieski. Przy trasie znajduje się skałka z grotą i figurą Matki Bożej.  Na południowo-wschodnim zboczu, przy szlaku niebieskim (kierunek Pławny Potok) znajdziemy dawny kamieniołom z widokami na Rychlebskie hory i fragment Hrubego Jesenika z górnej krawędzi urwisk.

Boża Góra z Łańskiego Wierchu, w tle masyw Źródlanego Wierchu
Najdete nás na mapy.cz

PROPOZYCJE WYCIECZEK

z ŻULOVEJ

GALERIA DODATKOWA

Na szczycie Bożej Góry Na szczycie Bożej Góry

Kościółek NMP na szczycie

Na szczycie Bożej Góry
Widok ze szczytu na Żulovą, Skoroszyce i Góry Złote (Graniczną i Szpiczak)
Na szczycie Bożej Góry
Widok ze szczytu na Góry Złote (w tle Borówkowa), rejon Jawornika i Kani horę

Szlak na Bożi horę
Grota maryjna pod szczytem
Na szczycie Bożej Góry
Skałki na wierzchołku
Kamieniołom pod Bożi horą
Kamieniołom pod szczytem na pd. wsch. zboczu
Kamieniołom pod Bożi horą
Widok z krawędzi kamieniołomu: stok masywu Źródlanego Wierchu, grupa Keprnika w Wysokim Jesioniku, Wapienna i pd. część Gór Złotych
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *