Szlaki (12)

GÓRY OPAWSKIE i POGÓRZE ŻULOWSKIE

1. Szlak niebieski z Żulovej na siodło pod Borowym Wierchem (CZ)

Dawna droga pątnicza prowadzi z ozdobionej efektownym mostem Żulowej poprzez łąki z panoramą Gór Złotych na Bożą Górę z niewielkim kościółkiem, a następnie mijając krawędź dawnych kamieniołomów z widokami na Rychleby i fragment Wysokiego Jesionika schodzi pod Borowy Wierch z grupą malowniczych skałek.

link do trasy

(Skałki na Borowym Wierchu)

2. Szlak zielony z Czarnej Wody na Smolny Wierch (CZ)

Rejon Żulowskiej vrchoviny jest obszarem rozległego płaskowyżu, porośniętego sosnowymi częściowo, grzybowymi lasami, w którym znajdziemy rozłożone rybniczki – stawy rybne, a z którego wyrastają pojedyncze, skaliste wzniesienia. Jednym z nich jest Smolny Wierch z niewielkim miasteczkiem skalnym, na który prowadzi szlak zielony z Czarnej Wody – rozłożonej pod wyniosłymi grzbietami czeskich Gór Sokolich (część Rychlebów), na które z pierwszej części szlaku mamy ładne widoki.

link do trasy

(Skałki na Smolnym Wierchu)

3. Szlak żółty ze Zlatych Hor na Pomocne (CZ)

Masyw Poprzecznego Wierchu jest poprzecinany licznymi chodnikami starych sztolni, których część dawno się zapadła, a wejścia do części zamknięto z uwagi na bezpieczeństwo. Szlak prowadzi dawną ścieżką pątniczą, z widokami na masyw Biskupiej Kopy, do sanktuarium Matki Boskiej Pomocnej, którego burzliwa historia ukazuje groźne absurdy ideologii komunistycznej. Od sanktuarium można kontynuować wędrówkę szlakiem do łąk nad Hermanowicami, skąd rozciąga się malownicza panorama wschodniej części Wysokiego Jesionika.

link do trasy

(Widok na Biskupią Kopę ze ścieżki do sanktuarium Pomocne)

4. Szlak czerwony z Jarnołtówka na Przeł. pod Srebrną (PL)

W zestawieniu nie mogło zabraknąć najwyższego polskiego wierzchołka Gór Opawskich – najpierw czeka nas ostre podejście od położonego u podnóży Jarnołtówka. Odcinek między widokowym Grzebieniem a siodłem pod Srebrną przypomina z kolei graniczne szlaki Gór Bialskich czy Masywu Śnieżnika i jego podstawowym atutem jest możliwość skorzystania z czeskiej wieży widokowej na Biskupiej Kopie, skąd roztacza się dookolna panorama. Niestety po drodze obecnie mijamy krajobraz całkowicie wylesiony.

link do opisu części trasy

(Wieża na Biskupiej Kopie)

5. Szlak niebieski z Pokrzywnej do Jarnołtówka (PL)

Szlak prowadzi doliną Bystrego Potoku by wkroczyć następnie na Perć Gwarków – niedługą choć zabezpieczoną w jednym z wariantów drabinką ścieżkę pokonującą dawny kamieniołom. Następnie obok zapadliska Piekiełka, bocznym grzbietem usianym niewielkimi Karlikami w gęstym lesie schodzi do Jarnołtówka.

link do opisu części trasy

(Na Perci Gwarków)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *