Na Wielką Desztną z Lasówki

Lasówka (700) – znaki niebieskie – Pod Jelenką (1050) – znaki czerwone – Wielka Desztna rozdroże (1100) – znaki zielone – Wielka Desztna (1115) – bez znaków – Pod Jelenką – znaki niebieskie – Lasówka. Długość: 11 km. Suma podejść: 450 metrów.

Samochód można zostawić na trawiastym placyku przy kościele w Lasówce. Tuż obok biegnie szlak niebieski, którym zmierzamy do mostku na niezbyt okazale wyglądającej tu Dzikiej Orlicy.

Przed sobą mamy wyrównany wał Wielkiej Desztnej oraz objęte ochroną jako rezerwaty łąki górskie na czeskim brzegu.

Droga zaczyna się wznosić, mijamy kolejne pensjonaty osiedla Biedrzychówka – w tyle otwiera nam się widok na Lasówkę i niepozornie wyglądający stąd grzbiet Jagodnej w Górach Bystrzyckich.

Osiągamy szosę Orlickie ZagórzeSzerlich (można tu zostawić samochód na małym parkingu jeśli jechaliśmy od Mostowic) i musimy nią podejść kilkaset metrów do widocznej po lewej przecinki wyciągu. Tu zostawiamy szlak i kierujemy się wydeptaną ścieżką pod górę prosto ku widocznej białej, znaczonej karawaką kapliczce św. Wacława.

Spod kapliczki ładnie widać dolinę, zabudowania Lasówki i płaski grzbiet Gór Bystrzyckich po polskiej stronie. Od kapliczki kierujemy się ku granicy lasu po prawej stronie przecinki, wchodzimy w las i wybieramy wiodącą wzdłuż jego krawędzi ścieżkę. Po chwili na wprost, nieco po prawej zauważymy kolano drogi leśnej. Kierujemy się na nie i wracamy na szlak (można też iść cały czas przecinką wyciągu, w górnej części jest jednak dość stroma).

Czeka nas teraz bardzo wygodne podejście szerokim duktem na grzbiet Gór Orlickich. W momencie gdy szlak wychodzi na zarastającą przecinkę i zakręca ostro w prawo, warto spojrzeć w lewo – przyczaiła się tam mała skałka, z której mamy ponownie ładny widok na dolinę Dzikiej Orlicy.

Kolejną okazję na panoramę będziemy mieć, gdy szlak wyprowadzi nas na górną krawędź przecinki wyciągu Biedrzychówka. Jest ona nieco szersza i obejmuje także rejon Topieliska aż po Kamienną Górę.

Dalszy odcinek wiedzie lasem zakosami a potem długą rampą stokówki, choć pojawią się jeszcze dwa widokowe miejsca. Pierwsze z nich w rejonie krzyżówki duktów.

Oglądamy stąd nadal Lasówkę ale panorama sięga majaczącego na horyzoncie wału Gór Sowich.

Z drugiego miejsca dojrzeć można Masyw Śnieżnika. Potem dukt zakręca w lewo i wyraźnie, choć krótko pochodzi na siodło Pod Jelenką, gdzie zaczyna się główna niedogodność grzbietu Gór Orlickich czyli asfaltowa droga. Dojdziemy nią w prawo, za znakami czerwonymi na rozdroże pod samym szczytem Velkej Destnej, zwykle już w tłumku turystów i cyklistów.

Stąd jeszcze ok. 150 metrów za znakami zielonymi na sam wierzchołek, gdzie znajduje się otwarta w roku 2019 wieża widokowa. Znów przygotujmy się na tłumy turystów. Sam widok, także z powodu rozległej wierzchowiny Deszczowej jest dość przeciętny. Ładnie jednak prezentuje się stąd Orlica i Góry Stołowe. W tle ujrzymy Góry Kamienne – Karkonosze zasłania Orlica i wieża widokowa na niej wydaje się ciekawszym pomysłem.

Po drugiej stronie mamy Masyw Śnieżnika, ale żeby go podziwiać należy tu dotrzeć albo wcześnie rano albo popołudniem – inaczej przeszkodzi nam słońce. Od Śnieżnika oddzielają nas dwa wały – ten Orlicki z Orłem i Cietrzewiem oraz ten Bystrzycki – z Jagodną.

Jeśli nie chcecie schodzić z Desztnej tą samą wyasfaltowaną drogą sprzedam wam patent na “singletracka”, bo są teraz w modzie, tylko ostrzegam: jest niełatwy orientacyjnie (warto trzymać się mapy poniżej, ale nie oddaje ona w pełni rzeczywistości w terenie) oraz ostatni odcinek na siodło pod Jelenką (ok. 250 m) trzeba podejść asfaltem. Poza tym jest całkiem przyjemnie jak na asfaltową Desztną oczywiście. Od wieży idziemy szlakiem zielonym w dół, zostawiając odchodzącą w lewo drogę dojazdową. Na kolejnej krzyżówce zostawiamy szlak skręcamy w lewo i na następnym rozdrożu w prawo, w szeroki początkowo dukt, który wyprowadza nas na skraj polanki z rozwalającą się budą. Tu droga zawija w prawo i przechodzi w ścieżkę, która obniża się zakosami przez świerkowy bór. Gdy dojdziemy do duktu znaczonego białymi paskami kierujemy się w prawo – zaraz zakręci on w lewo i wyprowadzi nas na szlak niebieski nieco poniżej rozdroża Pod Jelenką. Teraz pozostaje nam podejść kawałek by rozpocząć zejście do Lasówki. Jeśli wędrujecie z małymi dziećmi lub macie problemy z orientacją wróćcie po prostu z Desztnej pod Jelenkę tą samą trasą.

Jeszcze dwa widoczki z wieży na Desztnej: Zbliżenie na Śnieżnik i Spaloną z Jagodną oraz \ rejon Desztnego w Orlickich horach

 

 

MAPA TRASY W MAPY.CZ

(uwaga! gpx nie uwzględnia opisanego powyżej “skrótu” przez kapliczkę)

List   

Information
Click following button or element on the map to see information about it.
Lf Hiker | E.Pointal contributor


Na Wielką Desztną z Lasówki   

Profile

50 100 150 200 5 10 15 Distance (km) Elevation (m)
No data elevation
Name: No data
Distance: No data
Minimum elevation: No data
Maximum elevation: No data
Elevation gain: No data
Elevation loss: No data
Duration: No data

Teren: Łatwy

Orientacja: Łatwy

Małe dzieci: Tak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *