Przedwiośnie na Trójgarbie

Nowe Bogaczowice (440) – znaki żółte – Rozdroże pod kapliczką (530) – znaki czarne – rozdroże nad Witkowem (500) – znaki niebieskie – siodło w Trójgarbie (725) – znaki żółte – Nowe Bogaczowice. Długość: 13 km. Różnica poziomów: ok. 500 metrów.

Samochód można zostawić przy skręcie szlaku żółtego z szosy Gostków – Stare Bogaczowice, koło miejsca odpoczynku z ławeczkami. Oprócz szlaku biegnie tędy ścieżka przyrodnicza “Wokół Trójgarbu” – szlak i ścieżka wiodą gruntową drogą granicą lasu, po lewej pojawiają się odsłonięcia skalne.

Nad Nowymi Bogaczowicami

Zagłębiamy się w las i podchodzimy dolinką jednego z potoków. Przy grupie wychodni skalnych droga wykonuje ostry skręt i coraz wyraźniej podchodzi zakosami.

Podejście szlakiem żółtym

Osiągamy boczne ramię opadające na północ z głównego grzbietu masywu Trójgarbu, gdzie szlak i ścieżka przyrodnicza się rozchodzą (uwaga – obecnie wyznakowano tędy łącznikowy szlak czarny, który będzie nam towarzyszyć aż do szlaku niebieskiego z Witkowa). Idziemy za ścieżką wciąż łagodnie wznosząc się zakosami. Droga, którą wędrujemy to stary trakt łączący dawne dobra cystersów krzeszowskich w Witkowie i Starych Bogaczowicach.

Trakt do Witkowa / Śnieżyce przy drodze
W XVIII wieku, w okresie największej świetności krzeszowskiego opactwa, przy szlaku posadowiono figurę Matki Boskiej tronującej z Dzieciątkiem, która miała strzec gościńca i podążających nim podróżnych. Figura znajduje się na grzbiecie na prawo, ok. 100 metrów od drogi.
Kapliczka nad Nowymi Bogaczowicami
Droga wije się wciąż lekko podchodząc, wreszcie osiąga główny grzbiet masywu Trójgarbu, gdzie odnajdujemy znaki zielone, które dochodzą tu z Gostkowa. Czeka nas teraz monotonny odcinek trawersem, leśnym duktem wspomnianym szlakiem. W miejscu, gdzie w prawo odchodzi boczne ramię, a szlak skręca ostro w lewo kontynuujemy wędrówkę traktem prosto, rozpoczynając krótkie zejście w boczną dolinę, od zachodu podcinającą stoki Trójgarbu.
W dolinie pod Trójgarbem / Poletka śnieżyc nad potokiem
Skręcamy w prawo, w dukt prowadzący w stronę Witkowa Śląskiego i dochodzimy do skraju rozległych łąk nad tą wsią.
Las śnieżyc nad Witkowem
Po prawej, znad pasemka lasu wyłaniają się Karkonosze – od Lasockiego Grzbietu przez Śnieżkę po Smogornię.
Karkonosze znad Witkowa Śląskiego
Na skraju lasu napotykamy biegnący z naprzeciwka szlak niebieski i skręcamy z nim w lewo, rozpoczynając podejście bukowym lasem na północny wierzchołek Trójgarbu. Jest ono niezbyt strome, ale jednostajne. Gdy przecinamy stokówkę i wchodzimy w niskopienną świerczynę, znak to że cel już bliski. Na widoki i to ograniczone – na czubki Karkonoszy można liczyć dopiero z górnej części
Podejście na Trójgarb
Zarasta niestety również i widokowa przecinka na Trójgarbie północnym (ok. 745 m n.p.m.), choć w jej północnej części widać zaczątki prac wycinkowych. Mimo wszystko, umieszczona tu tablica z opisem panoramy coraz bardziej nie przystaje do rzeczywistości. A szkoda, bo miejsce ma potencjał (w ogóle przydałaby się na dogodnie położonym Trójgarbie wieża widokowa) – widać stąd m.in. (teoretycznie) cały główny grzbiet Karkonoszy – od Rychorów po Szrenicę, oprócz tego Wzgórza Bramy Lubawskiej i rejon Skalnika w Rudawach Janowickich.
Panorama z północnego wierzchołka Trójgarbu / Zbliżenie na Smogornię i Mały Szyszak
Karkonosze od Rychorów po Przeł. Karkonoską z Trójgarbu północnego
Przekraczamy niewybitny garb Trójgarbu północnego i krótko schodzimy na wąskie siodło w Trójgarbie. Tu należy uważać na znaki, bo szlak żółty wraz z zielonym skręca w lewo, w niepozorną, wąską ścieżkę.
Na Trójgarbie północnym
Trójgarb środkowy z północnego / siodło w Trójgarbie
Zakosami obniżamy się wąską dróżką – po prawej otwierają się widok na rejon Wałbrzycha sięgającej Wielkiej Sowy, Gór Czarnych i niedalekiego Chełmca.
Zejście z Trójgarbu: Góry Sowie i Góry Czarne / Wielka Sowa, Mała Sowa i Włodarz
Zejście z Trójgarbu: widok na Góry Czarne i Chełmiec / ścieżka zejściowa
Przekraczamy Rozdroże Siedmiu Dróg, gdzie szlak zielony odbija w lewo i za znakami żółtymi wznosimy się krótko na spiętrzenie w ramieniu, które Trójgarb wysyła w stronę Jagodnika. Na kolejnej przełęczy szlak żółty prowadzi prosto, stokówką (brak oznakowania aż do siodła pod Jagodnikiem).
Rozdroże Siedmiu Dróg, w tle Trójgarb
Na przełączce pod Jagodnikiem znaki żółte skręcają w dukt, w lewo by rozpocząć zejście zakosami w dolinę Polskiej Wody. Warto jednak przejść się po skałkach szczytowych, które często zajmują sarny i dziki.
Skałki na Jagodniku
Szczytowe skałki Jagodnika
Ze skalnych występów mamy ograniczone widoki na Rudawy Janowickie i masyw Krąglaka.
Skalny szczyt Jagodnika / Widoki na Góry Kaczawskie i rejon Gostkowa
Schodzimy do szlaku, który przy kolejnych skałkach ostro skręca w lewo i dość spokojnie obniża się w dolinę Polskiej Wody.
Na zboczach Jagodnika
Idziemy teraz łagodnie w dół doliny, mijając mury skalne po prawej.
W dolinie Polskiej Wody
Po kilkuset metrach dochodzimy do podnóży okazałych ścian skalnych, gdzie szlak żółty odbija w lewo, w boczną dolinę.
Rozdroże w dolinie Polskiej Wody
Czeka nas teraz wędrówka lekko pod górę po bocznych dolinkach masywu Trójgarbu – szlak żółty nieco kluczy, miejscami pojawiają się znów skałki.
W dolinach pasma Trójgarbu
Wreszcie dochodzimy do znajomego rozdroża, gdzie szliśmy do góry ścieżką przyrodniczą. Stąd już blisko, około kilometr do punktu wyjściowego w Nowych Bogaczowicach, gdzie rozpoczynaliśmy trasę.
Na szlaku żółtym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *