Trójmorski Wierch (1145 m n.p.m.)

Pierwszy z “jednotysięczników” Masywu Śnieżnika, licząc od strony położonej ponad 600 metrów niżej Przełęczy Międzyleskiej. Szczyt prezentuje się wyniośle z międzyleskich równin, z położonego u jego stóp Jodłowa (najbardziej dogodne dojście) – znacznie bardziej niepozornie. Z południowo-zachodnich zboczy góry wypływa Nysa Kłodzka, natomiast wyżej stykają się zlewiska trzech mórz: Czarnego – do którego, za pośrednictwem modrego Dunaju, dążą wody rzeki Morawy, Północnego, do którego przez Orlicę i Łabę spływa Cicha Orlica oraz Bałtyckiego, gdzie dopłynie kropla rzucona do Nysy Kłodzkiej – lewobrzeżnego dopływu Odry.

Trójmorski Wierch z Potoczka

Trójmorski Wierch z Potoczka

Sam szczyt jest niezwykle ciekawy. Oprócz 25-metrowej drewnianej wieży widokowej, postawionej tu pod koniec 2009 roku, dającej rozległe widoki na Masyw Śnieżnika i otoczenie Kotliny Kłodzkiej [uwaga – wg informacji z lipca 2020 r. wieża została zamknięta dla turystów do czasu remontu] na zachodnie i wschodnie zbocza opada zbudowane z gnejsowych głazów gołoborze zwane Kłapiącymi Głazami (od odgłosów wydawanych podczas podmuchów wiatru) czy nawet, przez Czechów, Kamiennym Morzem. Po stronie czeskiej gołoborza porastają rozległe jagodziny.

Snieznik from Trojmorski Wierch
Śnieżnik z Trójmorskiego Wierchu

Na Trójmorski Wierch warto się wybrać zwłaszcza jesienią, w porze inwersji termicznej, kiedy jest tu mniej turystów, zaś doliny spowija tuman mgieł, z którego wystają poszczególne grzbiety. Przez wierzchołek przebiega zielony szlak graniczny z Przełęczy Międzyleskiej na Śnieżnik, do którego na zajmującej południowy stok Przełęczy Jodłowskiej docierają łącznikowe szlaki z Jodłowa – żółty i czerwony oraz szlak z parkingu nad Dolną Morawą – po stronie czeskiej.

Na Trójmorskim Wierchu
Wierzchołek Trójmorskiego Wierchu

 

Najdete nás na mapy.cz

PROPOZYCJE WYCIECZEK

WOKÓŁ JODŁOWA

GALERIA DODATKOWA – PANORAMA ZE SZCZYTU

Na Trójmorskim Wierchu

Widok na Jodłów i rejon Międzylesie, na horyzoncie widoczne są Góry Bystrzyckie – od lewej: Graniczny Wierch, Czerniec i masyw Jagodnej, w dali Góry Orlickie

Gołoborze na Trójmorskim Wierchu
Widok na dolinę Morawy
Na Trójmorskim Wierchu
“Kamienne morze”, w dali Czarna Góra, Puchacz, Mały Śnieżnik i Śnieżnik

Southern slopes of Snieznik
Śnieżnik widziany w perspektywie źródliskowego leja Morawy
Na Trójmorskim Wierchu
Widok z wieży na grzbiet graniczny w stronę Śnieżnika

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *