Rybnica Leśna

Wieś założona w końcu XIII wieku na odsłoniętym płaskowyżu pomiędzy Górami Wałbrzyskimi a Górami Kamiennymi, przy trakcie handlowym ze Śląska do Czech, związana z pobliskim zamkiem Rogowiec. Okolice wsi są terenem ciekawego zjawiska hydrograficznego – rzeka Rybna dokonała tu bowiem kaptażu tj. przechwycenia źródliskowych potoków Ścinawki, której źródła znajdują się na południowych stokach Borowej, a która wpada do Nysy Kłodzkiej w okolicach Kłodzka. W zakolu Rybnej, na obronnej skarpie stoi zabytkowy kościół drewniany pod wezwaniem świętej Jadwigi Śląskiej z 2-giej połowy XVI wieku bądź początku XVII wieku.

Inside wooden church in Rybnica Lesna

Wnętrze kościoła w Rybnicy Leśnej

Kościół posiada konstrukcję zrębową i wyodrębnione z nawy czworoboczne prezbiterium z zakrystią. Jest orientowany i wzniesiony na podmurówce z kamienia. Do nawy prowadzi niewielka kruchta, kryty gontem dach wieńczy zwieńczona ostrosłupowym hełmem z latarnią wieżyczka sygnaturki. Na ścianach znajdują się barokowe epitafia z XVII i XVIII w. Empory na długości nawy świadczą o luterańskiej proweniencji budowli, którą w wyniku wojny trzydziestoletniej przejęli katolicy. bok kościoła stoi XIX-wieczna dzwonnica z przejściem bramnym w kamiennym murze.

16th century church in Rybnica Lesna

Kościół św. Jadwigi

Niepozorna bryła świątyni kryje cenne polichromie na ścianach i kasetonach na stropie wykonane za pomocą skórzanych patronów oraz wyposażenie z początków XVII wieku (ołtarz, ambona, chrzcielnica oraz ławki). Z łąk wokół Rybnicy roztaczają się piękne panoramy Gór Suchych i Wałbrzyskich. Przez wieś przebiega szlak zielony z Wałbrzycha Podgórza na Przeł. Trzech Dolin, można stąd dojść do ruin zamku Rogowiec – dróżką, która rozpoczyna się przed wejściem do kościoła.

Kościół w Rybnicy Leśnej na dawnej pocztówce

MAPA

 

GALERIA DODATKOWA

Kościółek w Rybnicy Leśnej

Dzwonnica bramna

Widok na Rybnicę Leśną w otoczeniu Gór Suchych

Rogowiec, Jeleniec i Turzyna znad Rybnicy Leśnej

Borowa i Rybnicki Grzbiet znad Rybnicy Leśnej

Skalna Brama w dolinie Rybnej między Rybnicą Leśną a Rybnicą Małą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *