Skalne Grzyby

Rozległy ciąg piaskowcowych skałek na krawędzi środkowego stopnia Gór Stołowych, między Batorówkiem a Radkowem, na wysokości 680-710 m n.p.m. Stoliwo opada tu na północno-wschodnią stroną kilkudziesięciometrowymi urwiskami, podciętymi gdzieniegdzie potężnymi osuwiskami – na jednej ze skał na krawędzi tzw. Pielgrzymie urządzono punkt widokowy na Obniżenie Radkowa, Wzgórza Włodzickie i Góry Sowie.

Grzybek na Niknącej Łące

Grzybek przy szlaku na Niknącą Łąkę

Natomiast, wyżej, na środku płaskowyżu skały przybierają bardziej wymyślne formy – tytułowych grzybów, nieraz zetkniętych ze sobą kapeluszami, maczug, bereł, głowic i bram. Najbardziej znane to Borowiki, Dwunożny Grzyb, Skalna Brama, Głowa Psa. Niestety, skały zarastają coraz bardziej niszczejącym, ciemnym lasem świerkowym, zaś dojścia do poszczególnych form nie są oznaczone, wytyczone i opisane. Penetrację utrudnia dodatkowo włączenie Skalnych Grzybów w obszar Parku Narodowego Gór Stołowych, co oznacza zakaz chodzenia poza wytyczonymi szlakami.

Double mushroom

Podwójny Grzyb

Grzbietem Skalnych Grzybów prowadzi szlak żółty z Dusznik-Zdroju do Karłowa – bardziej odsłonięte i wyraźniej widoczne skały znajdują się w północnym odcinku tego szlaku, tj. za tzw. węzłem środkowym oraz przy szlaku czerwonym z Wambierzyc do Karłowa za krzyżówką ze wspomnianym szlakiem żółtym. Ponadto, Skalne Grzyby przecina szlak niebieski z Polanicy-Zdroju do Wambierzyc, zaś północne ich zbocza trawersuje łącznikowy szlak zielony. W sumie daje to kilka możliwych wariantów wycieczki. Najbliżej w Skalne Grzyby jest z parkingu w przysiółku Szczytnej – Batorówku.

Głowa Psa (Dog head)

Głowa Psa

W zaklęśnięciu pod Skalnymi Grzybami płynie potok Czerwona Woda o charakterystycznej barwie, gdzieniegdzie występują torfowiska wysokie np. Niknąca Łąka. Otaczające lasy są ostoją zwierzyny. Pochodzenie Skalnych Grzybów jest analogiczne jak pozostałych formacji Gór Stołowych – powstały w wyniku erozji ławicy górnokredowych piaskowców dawniej stanowiących dno morskie. Stąd nie dziwi piasek rozsypany po okolicznych ścieżkach.

Skalna Brama

Skalne Wrota

 
MAPA
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Z BATORÓWKA NA SKALNE GRZYBY
WOKÓŁ DOLINY CEDRONU
PRZEZ TORFOWISKA GÓR STOŁOWYCH

GALERIA DODATKOWA:

W zachodniej części Skalnych Grzybów Na skraju Skalnych Grzybów
Grzybki na szlaku na Niknącą Łąkę
Grzybek przy szlaku niebieskim do BatorówkaDwa grzybki
W Skalnych Grzybach
Droga pod skałami
Pielgrzym
Platforma na Pielgrzymie
Punkt widokowy na Pielgrzymie
W Skalnych Grzybach Nuclear explosion in stone
Przy szlaku czerwonym przez Skalne Grzyby

W Skalnych Grzybach W Skalnych Grzybach

Formacje w środkowej części Skalnych Grzybów przy szlaku żółtym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *