Szczytnik (589 m n.p.m.)

Oddzielony masyw na południowo-wschodnim krańcu Gór Stołowych ponad Szczytną. Płaskowyż opada tu stromymi urwiskami na zachód i południe tworząc wysokie na ponad 30 metrów Orle Skały. Szczyt skał udostępniony jest schodkami, znajduje się tu platforma, z której można podziwiać panoramę rozciągniętej u stóp Szczytnej, Batorowskiego Grzbietu, wreszcie – Szczelińca Wielkiego w dali oraz, na południu, monotonne pasma Gór Bystrzyckich i Orlickich. W pobliżu znajduje się pseudogotycki “zamek” Leśna.

Scenic point on Szczytnik

Na Orlich Skałach

W 1790 roku wzniesiono w tym miejscu fort mający strzec świeżej jeszcze granicy prusko-austriackiej, spodziewana wojna jednak nie nastąpiła i podczas kampanii napoleońskiej r. 1807 częściowo go rozebrano. W latach 30-tych XIX w. podwaliny strażnicy wykorzystano do ukończonej w 1837 r. budowy neogotyckiego, czterowieżowego zamku z dodaną później niewielką kaplicą w baszcie. Projekt obiektu wykonał czołowy niemiecki architekt Karl Schinkl – twórca m.in. pałacu Hohenzollernów w Kamieńcu Ząbkowickim.


Widok na Szczytną i Góry Stołowe z Orlich Skał

Zamek pełnił do niedawna rolę zakładu pomocy społecznej, następnie został przekazany Misjonarzom Świętej Rodziny, którzy posiadali to miejsce przed drugą wojną światową. Obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania, jedynie w kaplicy odbywają się nabożeństwa. Niedaleko zamku, przy Orlich Skałach znajduje się bufet. Przez grzbiet Szczytnika przebiega szlak żółty z Polanicy-Zdroju do Dusznik-Zdroju. Niedawno wyznakowano szlak czarny wzdłuż skałek na południe od zamku.

Neogotycki zamek Leśna

W pobliżu, na południe od szlaku wokół spłaszczenia, zwanego po prostu Piaskowcem, znajduje się droga krzyżowa, której tablice ulokowano w malowniczych niszach skalnych. Skały tworzą tu niewielki labirynt w otoczeniu świerkowego lasu. Na północ od szlaku na wysokości ścieżki na Kalwarię na skalnym występie znajduje się kamienny krzyż. Na Szczytnik prowadzi ze Szczytnej asfaltowa droga dojazdowa, sam szlak (dojście ok. 1,5 km) wspina się u podnóża Orlich Skał na górny skraj masywu.

Calvary at Szczytnik

Kalwaria na Szczytniku

 

MAPA

PROPOZYCJE WYCIECZEK

Z POLANICY NA SZCZYTNIK

OD SZCZYTNEJ NA SZCZYTNIK
 

GALERIA DODATKOWA

Orle Skały

Piaskowcowa Kalwaria

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *