Smok z Łysej Góry

Stara Morawa – bez znaków – Młynowiec – Młyńska Droga –  Przełęcz Dział (922) –  znaki niebieskie – Trzy Siostry –  znaki niebieskie – Gołogrzbiet (940 m n.p.m.) – bez znaków – Łysiec (964 m n.p.m.) – bez znaków – Przeł. Dział (922 m n.p.m.) – znaki żółte – Czernica (1083 m n.p.m.) – znaki czerwone – Wielkie Rozdroże – Sucha Droga – Stara Morawa. 22 km. Suma podejść 750 metrów.

W Starej Morawie parkujemy albo na ubitej ziemi zakola przy wylocie Suchej Drogi, albo na parkingu przy zbiorniku rekreacyjnym na Morawce. W przypadku parkingu przy zalewie należy dołożyć ok. 1,5 km na dojście tam i z powrotem do skrzyżowania z Suchą Drogą.

Suszyca (1068 m) from Stara Morawa  Stara Morawa
W Starej Morawie: Suszyca / zbiornik wodny

Sucha Droga wznosi się skrajem lasu na granicę malowniczych łąk z widokami sięgającymi od Bolesławowa przez Śnieżnik na tle Stromej po grzbiet Żmijowca i Janowiec.

Snieznik (1425 m) from Stara Morawa Nad Starą Morawą
Śnieżnik i grzbiet Młyńska znad Starej Morawy / Widok na Starą Morawę

Im wyżej tym szersze roztaczają się widoki. Sucha Droga zakręca w prawo, potem w lewo, by zagłębić się w las. Dochodzimy do krzyżówki z odchodzącym w lewo duktem i skręcamy weń.

Boleslawow in the shadow of Snieznik Nad Starą Morawą

Widoki spod Suszycy: Dolina Kamienicy / Dolina Kleśnicy

Dukt ów wznosi się lekko przez wysokopienny las na kolejny ciąg łąk. Osiągamy boczne ramię Suszycy nad Młynowcem. Na wprost mamy Góry Bialskie, po lewej graniczne pasmo Gór Złotych.

Czernica (1083 m) from Mlynowiec  Jawornik Wlk. & Borowkowa from Mlynowiec
Góry Bialskie i Złote z łąk nad Młynowcem

Przecinamy grzbietową dróżkę i schodzimy zakosami, cały czas nieznakowanym traktem (należy trzymać się głównej drogi), ku nielicznym zabudowaniom wsi. Cały czas towarzyszą nam widoki na okolicę.

Zejście do Młynowca

Wychodzimy na asfaltową jezdnię w dolince Małej Młynówki i, skręcając w lewo, dochodzimy do krzyżówki z Młyńską Drogą w dolinie Młynówki.

Zejście do Młynowca

Idziemy w prawo drogą, na której asfalt się kończy. Kontynuujemy wygodne, choć nieco monotonne podejście lasem, szlakiem rowerowym tzw. Młyńską Drogą, jednostajnie wznosząc się wzdłuż potoku Młynówka, a potem stokiem Jawornika Kobylicznego (995).

Młyńska Droga nad Młynowcem

Z wyższych partii mamy ograniczone widoki na Suszycę  i, w głębi, Czarną Górę. Wreszcie, dość niespodziewanie, osiągamy Przełęcz Dział (922 m n.p.m.) ze skrzyżowaniem szlaków żółtego i niebieskiego. Wybieramy niebieski i idziemy nim kilkaset metrów lekko w dół asfaltową drogą, trawersując zbocza Gołogóry (980 m n.p.m.). W dolince potoku Przednik znaki niebieskie odbijają w lewo i krótko podchodzą na płytkie siodło między Gołogórą a Gołogrzbietem.

Suszyca z zejścia do Stronia Śl. Czarna Góra z Bialskiej Pętli
Widoki ze zboczy Gołogóry: Suszyca / Czarna Góra

Szlak obniża się następnie lasem  do poprzecznego duktu. W prawo biegnie stąd ścieżka na widoczny coraz bardziej, dzięki wycinkom, oddalony o ok 150 metrów, położony na ramieniu Gołogrzbietu skalny masyw Trzech Sióstr.

U Trzech Sióstr W Trzech Siostrach

W Trzech Siostrach

Siostra północna

Idziemy wzdłuż skał, wychodząc na położoną wśród nich kotlinkę, gdzie można odpocząć. Dla bardziej odważnych – można wspiąć się na najwyższą z Sióstr, która wystaje ponad otaczające drzewa, umożliwiając wgląd w otoczenie doliny Białej Lądeckiej w okolicy Starego Gierałtowa.

Widok z Trzech Sióstr

Na północnej z Trzech Sióstr

Siostra północna / Pod środkową Siostrą

Ścieżka ze wspomnianej kotlinki sprowadza z powrotem do szlaku niebieskiego, którym podchodzimy na płytkie siodło między Gołogórą (977 m n.p.m.) a Gołogrzbietem (940 m n.p.m.). Kawałek za siodłem przy słupku kamiennym odbija w prawo od szlaku dukt podchodzący na grzbiet Łyśca. Podchodzimy nim i wśród modrzewi i świerków na grzbiecie stajemy na poprzecznej drodze, którą w prawo po kilkuset metrach dochodzimy do skraju przecinki ze skałkami i widokami na Śnieżnik oraz Czarną Górę.

Czarna Góra z Łyśca Skały na Łyścu
Masyw Śnieżnika z grzbietu Łyśca / Skałki na Łyścu

Schodzimy z drogi i idziemy wąskim tu grzbietem przez kolejne, malownicze skałki. Za skałkami otwiera się szeroka szczytowa polana Łyśca z efektowną panoramą położonego prawie 500 metrów poniżej Stronia Śląskiego oraz okalających miasto wzniesień.

Śnieżnik ze skał na Łyścu Skały Łysiec
Widok ze skałek na Łyścu / Blokowisko na Łyścu

Wracamy na drogę grzbietową i idziemy nią cały czas prosto, trzymając się linii grzbietu (na krzyżówce należy skręcić w lewo i zaraz w prawo). Ostatecznie dukt obniża się nieznacznie do skrzyżowania dróg na Przełęczy Dział (922 m n.p.m.), gdzie napotykamy szlaki niebieski i żółty.

Polana na Łyścu Szczyt Łyśca

Szczytowa polana Łyśca / Wierzchołek Łyśca

Wybieramy żółty, który tzw. Kobylicznym Duktem trawersuje północne zbocza masywu Czernicy – widocznej nad lasem wprost przed nami. Z przecinek po lewej otwiera się natomiast ładna panorama środkowej części Gór Złotych.

Pod Czernicą Na Jaworniku Kobylicznym
Czernica z Kobylicznego Duktu / Widok ze zboczy Jawornika Kobylicznego na Góry Złote

Gdy wydaje się że szlak odbije zaraz w prawo na widoczny tuż nad nami grzbiet, prowadzi on wraz z traktem w dół, okrążając stoki Czernicy.

Szlak żółty pod Czernicą

Wreszcie na łuku drogi skręcamy w prawo i rozpoczynamy mozolne podejście wśród gęstych świerków na Czernicę, przecinając po drodze stokówkę. Wierzchołek Czernicy jest bardzo płaski i coraz bardziej zarasta. Panorama ze zbudowanej 2 lata temu drewnianej wieży widokowej znajduje się pod tym linkiem. Pod wieżą znajduje się miejsce odpoczynku, generujące niestety sporo śmieci.

Na szczycie Czernicy

Z Czernicy schodzimy szlakiem czerwonym na południowy-zachód, najpierw dość wygodną dróżką między przyrastającymi wciąż świerkami i modrzewiami, potem bardziej stromo, ciemnym lasem, wychodząc na asfaltowy trakt z Przełęczy Dział (Bialska Pętla). Maszerujemy drogą w lewo wraz ze znakami niebieskimi, mijając punkt czerpania wody z drewnianymi ławeczkami powyżej. Niestety dostępne kiedyś widokowe przecinki na otoczenie doliny Młynówki kompletnie zarosły.

Zejście z Czernicy / Nad Wielkim Rozdrożem

Dukt okrąża źródliska Młynówki i ostrym łukiem sprowadza nas do tzw. Wielkiego Rozdroża – skrzyżowania dróg w sercu Gór Bialskich. Skręcamy w prawo, w Suchą Drogę (droga nr 12), która trawersuje północne zbocza Suszycy (1047 m n.p.m.) i Suchej Kopy (1062 m n.p.m.). Z nielicznych przecinek mamy widoki na oddalający się masyw Czernicy.

Widoki z Suchej Drogi na Czernicę

Droga prowadzi wyrównanym terenem i za opadającą z pobliskiego wierzchołka Suszycy Jaworową Łąką zakręca wyraźnie w prawo na siodło przed widniejącym tuż po prawej stożkowatym wierzchołkiem Jawornika Krowiego (986 m n.p.m.).

Jaworowa Łąka / Pod Jawornikiem Krowim

Z przełączki droga rozpoczyna wyraźne zejście w dół. Schodzimy cały czas świerkowym borem – po lewej otwiera się przecinka z widokiem na Śnieżnik. Na jej końcu Sucha Droga zakręca ostro w lewo – trawiastą dróżką prosto, wzdłuż linii grzbietu można ściąć ten łuk.

Sucha Droga

Na kolejne widoki można liczyć jedynie ze skraju łąk nad Młynowcem, które otwierają się po prawej. Tutaj Sucha Droga ponownie wykonuje rozległy zakos, który można ściąć jedynie zwierzęcymi ścieżkami na stromym zboczu.

Widok z zakrętu nad Młynowcem / Widok na Młyńsko, Żmijowiec i Czarną Górę

Schodząc mijamy kolejne otwierające się po lewej przecinki z panoramą otoczenia dolin Morawki i Kamienicy, nad którą góruje Śnieżnik.

Śnieżnik / Bolesławów z Suchej Drogi
Na kolejnym rozdrożu kierujemy się prosto, dochodząc wkrótce do krzyżówki z duktem do Młynowca, którym rozpoczynaliśmy wędrówkę, tuż przy skraju łąk nad Starą Morawą.
Widoki z dolnego odcinka Suchej Drogi

Warto tu przystanąć na ostatni odpoczynek przed powrotem do cywilizacji, kontemplując Śnieżnik nieco przesłonięty przez Stromą.

Evening clouds below Snieznik Sucha Droga

Wieczór na Suchej Drodze

MAPA TRASY (uwaga – mapa nie uwzględnia przejścia przez Łysiec – brak podkładu)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *