Szlaki (8)

GÓRY STOŁOWE

1. Szlak niebieski (okrąg) przez Teplickie Skały (CZ)

Wkraczamy do pasma, gdzie ponownie – od Zaworów po Szczytnik – występuje urodzaj malowniczych tras czy to skalnych czy widokowych. Na pewien wybór trzeba się jednak było zdecydować, choć odrzucenie niebieskiego okręgu na Ostaszu, czerwonego szlaku od Kowarskiego Wąwozu przez Sępie Gniazdo i Kamienne Grzyby po rozdroże nad Slavnym, szlaku żółtego kluczącego po labiryncie na Signalu i miasteczku Bożanowskiego Szczytu czy wreszcie szlaków strony polskiej przez Radkowskie Skały, Błędne Skały czy widokowy płaskowyż nad Karłowem nie przyszło łatwo. Nr 1 po krótkim wahaniu między Adrszpachem a Teplicami wędruje do tego drugiego skalnego miasta, nie na ostatku z uwagi na mniejszy ruch turystyczny. Niebieski okruh okrąża skalny cypel w środku miasta, przeciskając się przez głębokie chłodne wąwozy, a dla fanatyków biegania po schodach znajdzie się tu bocznica prowadząca na skały Strzemienia.

link do opisu

(W dolinie Anny)

2. Szlak czerwony z Hlavnova do Broumova (CZ)

Szlak przemierza najciekawsze partie rejonu Hvezdy – piaskowcowy Kowarski Wąwóz z punktem widokowym Skalny Teatr, przewijając się obok kaplicy na urwistym cyplu i schodząc na broumowskie niziny, usiane przydrożnymi kapliczkami i krzyżami z rozległymi widokami na Góry Kamienne, Sowie i Stołowe. Na deser zostaje sam Broumow, zmieniający się coraz to na lepsze z zabytkami okresu świetności miejscowego klasztoru benedyktynów oraz cennym kościółkiem drewnianym Matki Boskiej Śnieżnej.

link do opisów 1 / 2 / 3

(Szlak czerwony na krawędzi Broumowskich Ścian)

3. Szlak żółty z Przeł. Lisiej do Batorówka (PL)

Szlak prowadzi przez urokliwy kompleks Białych Skał pod Narożnikiem by, obok zarosłego niestety Wielkiego Torfowiska Batorowskiego, przez Niknącą Łąkę dotrzeć w masyw Skalnych Grzybów, których grzbiet przemierza. Skałki są tu poukrywane w gęstym lesie i rozsiane, co wiąże się jednak z mniejszą ilością turystów niż w wypadku Błędnych Skał czy Szczelińca Wielkiego.

link do opisów 1 / 2 / 3

(Szlak żółty w rejonie Skalnych Grzybów)

4. Szlak niebieski z Łężyc na Przeł. Lisią (PL)

I znów z umieszczeniem tego szlaku na liście wiąże się pewien sentyment do skalnych platform Narożnika z widokami na Szczeliniec Wielki i Góry Orlickie oraz obrywów rejonu Skał Puchacza i Trzmielowej Jamy. A po drodze jest jeszcze niewielki labirynt na Kopie Śmierci.

link do trasy

(Na Narożniku – widok na Skalniak i Szczeliniec Wlk.)

5. Szlak żółty ze Slavnego przez Korunę na Zielony Gaik (CZ)

Szlak rozpoczyna się rozległymi widokami z łąk nad Slavnym po to by przez Zajęczy Wąwóz i blokowiska Wielkiej Kopy z oryginalną Skalną Bramą, wzdłuż skalnego muru grzbietu Koruny dojść na jej cypel (bocznica szlaku) zawieszony nad nizinami Bożanowa i Radkowa.

link do opisu części

(Jedna ze skał na Wielkiej Kopie)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *