Sokolik (642 m n.p.m.)

Bliźniacza kulminacja Krzyżnej Góry w Górach Sokolich, matecznik dolnośląskich wspinaczy. Terminowali tu przyszli himalaiści, w tym pierwsza Polka (Polak) na szczycie Mount Everestu – Wanda Rutkiewicz czy zdobywca Korony Himalajów – Jerzy Kukuczka. Na szczycie znajduje się ciąg granitowych skałek – najwyżej położone są Sokolik Duży i Mały, do których doprowadza szlak czerwony ze schroniska Szwajcarka. Ten pierwszy o wysokości do 40 metrów (od strony stoku) w roku 1885 udostępniono biegnącymi spiralą żeliwnymi schodkami, urządzając na czubku platformę widokową z piękną panoramą Gór Kaczawskich i doliny Bobru oraz Krzyżnej Góry i Karkonoszy.

Sokolik Duży

Sokolik Duży

Od Sokolika Dużego grzbietem góry biegnie nieznakowana ścieżka, która doprowadza do ukrytych w lesie skał. Sukiennice to potężny, długi na 60 metrów i wysoki na 30 mur skalny o pionowych ścianach. Poniżej stoi drewniany krzyż z roku 1989 jako wotum za ocalenie wspinaczki, której zdarzył się tu wypadek. Poniżej Sukiennic znajduje się najwyższa formacja skalna Sokolika – Krzywa Turnia, której zachodnia ściana opada 60-metrowym urwiskiem. Szczególnie efektownie wygląda od dołu (biegnie tu ścieżka od zakrętu szlaku czerwonego).

Krzywa Turnia
Wspinaczka na Krzywą Turnię

W pobliżu znajdują się także inne skały o nadanych przez wspinaczy nazwach – Stodoła, Jastrzębiec, Michały.  Na Sokolik najbliższe dojście prowadzi od Przełęczy Karpnickiej (płatny parking) i Szwajcarki, lub nieznakowaną ścieżką od strony Trzcińska (która jest dość stroma i wychodzi na grzbiet tuż przy Sukiennicach).

Close-up of Góry Sokole

Sokolik i Krzyżna Góra znad Janowic Wlk.

MAPA

PROPOZYCJE WYCIECZEK
Z KARPNIK
Z WOJANOWA

GALERIA – PANORAMA Z SOKOLIKA DUŻEGO

Śnieżka z Sokolika

Czarny Grzbiet, Śnieżka, dolina Łomniczki, Studniczni hora i Równia pod Śnieżką

Smogornia z Sokolika

Smogornia z Kotłami Małego i Wielkiego Staw oraz Mały Szyszak w Karkonoszach

Maślak i Baraniec z Sokolika

Maślak, Skopiec i Baraniec w Górach Kaczawskich

Przełom Bobru z Sokolika

Dolina Bobru pod Janowicami Wielkimi, w tle Góry Ołowiane

Sukiennice IV Sukiennice (Drapers' hall)

Sukiennice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *