Szlakiem zagubionych wsi

Przeł. Puchaczówkabez znaków i żółty – Żabnica – czerwony szlak rowerowy (alternatywnie: od Konradowa zielony szlak rowerowy) – Przeł. pod Chłopkiem – znaki czerwone – Przeł. Puchaczówka. Długość: 16 km. Ok. 400 m różnicy wzniesień.

Łatwo dostępna szosą Bystrzyca Kłodzka – Stronie Śląskie, Przełęcz Puchaczówka (848 m n.p.m.), mimo sporej popularności położonego u podnóży ośrodka narciarskiego z Siennej, zachowała pozostałość dawnego uroku. Samochód zostawiamy albo w najwyższym punkcie szosy (leśny parking), albo na właściwej przełęczy przy kapliczce, albo na skraju lasu. Na przekór większości turystów, którzy wybierają stąd szlaki na Czarną Górę, Śnieżnik lub Igliczną idziemy dokładnie przeciwną stronę.

Kapliczka na Przeł. Puchaczówka / Dolina Konradowskiego Potoku (ścieżka rowerowa) pod Przeł. Puchaczówka

Szlak żółty zaczynający się przy pierwszym ze wspomnianych parkingów prowadzi aż prawie na same dno dalekiej stąd Kotliny Kłodzkiej w Żelaźnie. Idziemy nim kawałek jezdnią w stronę Bystrzycy Kłodzkiej, by za świerkowym laskiem po prawej odbić traktem bez znaków, obok sprzedającej sery owczo-kozie bacówki oraz niewielkiego wyciągu, w dół przez łąki. Polna droga prowadzi łagodnie szerokim tu grzbietem Krowiarek między wyspami Czarnej Góry (w tyle) i Suchonia (po lewej), po prawej odsłaniają się widoki na Góry Złote z Jawornikiem Wielkim i Borówkową. Na spłaszczeniu pod Suchoniem z powrotem dołączają znaki żółte, które nieco drogi i przewyższenia nadłożyły, prowadząc obok kaplicy w dawnej Białej Wodzie.

Teren dawnej wsi Biała Woda
Kaplica w Białej Wodzie / Czarna Góra z łąk pod Puchaczówką
Wędrujemy za znakami żółtymi w prawo, szeroką drogą wzdłuż brzeziniaka, wprost na północ ku zabudowaniom wsi Marcinków. W tyle zostaje Czarna Góra, po lewej nad płaskim zachodnim grzbietem Krowiarek wyłania się Suchoń  (964 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie Krowiarek.
Czarna Góra ze szlaku żółtego do Marcinkowa / Suchoń z płaskowyżu Krowiarek
Mijamy kolejne ogrodzone pastwiska dla górskiego bydła, w tle odsłania się wał Gór Bystrzyckich, po czym droga obniża się nieznacznie na siodło i krzyżówkę dróg powyżej wyludnionej w znacznej części wsi Marcinków.

Cows in Marcinkow Szlak żółty Biała Woda - Skowronia Góra

Bydło pod Suchoniem / Droga do wsi Marcinków

Zejście do Marcinkowa, w tle Suchoń / Skowronia Góra

Stając na polnym rozdrożu nad wsią po lewej mijamy ruiny kościoła św. Marcina.

Nad Marcinkowem, w tle Suchoń / Ruiny kościoła w Marcinkowie
Wnętrze dawnego kościoła w Marcinkowie / Żonkile przed ruinami kościoła w Marcinkowie

Przed nami wznosi się kopulaste łagodne wzniesienie z wianuszkiem małych drzewek na szczycie – to Skowronia Góra (840 m n.p.m.)

Zejście ze Skowroniej Góry Szlak żółty Biała Woda - Skowronia Góra

Droga na Skowronią Górę / Nad Marcinkowem, w tle Suchoń i G. Bystrzyckie

Roztacza się z niej wspaniała dookolna panorama obejmująca Masyw Śnieżnika, fragment Hrubego Jesenika (masyw Szeraka i Keprnika), Góry Bialskie, Złote i Bardzkie, a nawet Masyw Ślęży, zaś dalej Góry Stołowe, Bystrzyckie i Orlickie (wyłaniające się zza rejonu Przeł. Spalona).

Wierzchołek Skowroniej Góry / Widok ze Skowroniej Góry na Kotlinę Kłodzką i Góry Żelazne
Śnieżnik i Czarna Góra ze Skowroniej Góry / Szerak i Keprnik ze Skowroniej Góry

Na okolicznych łąkach, zwłaszcza wiosną, pojawiają się skowronki. Niestety ostatnio krajobraz został nieco zdegradowany przez spore stada bydła mięsnego oraz wszechobecne ogrodzenia.

View from Skowronia Gora Szlak żółty Biała Woda - Skowronia Góra

Panorama ze Skowroniej Góry na Śnieżnik, Żmijowiec i Czarną Górę

Ladek-Zdroj from Skowronia Gora Clouds over Czernica

Widok ze Skowroniej Góry: na Borówkową, Trojak i Królówkę w G. Złotych / Wapnisko, w tle masyw Czernicy w G. Bialskich

Ze Skowroniej Góry kierujemy się dalej prosto malowniczym grzbietem za znakami żółtymi.

Szczyt Skowroniej Góry / Łysiec, Gołogóra i Czernica ze Skowroniej Góry

Widok na Góry Orlickie (rejon Wielkiej Destnej i Szerlicha) oraz Bystrzyckie (rejon Przeł. Spalona, masyw Łomnickiej Równi i Wolarza)

Szlak nieznacznie się obniża – cały czas towarzyszą nam ładne widoki, choć z tyłu szybko znikają Śnieżnik z Czarną Górą.

Szlak żółty między Skowronią Górą a Żabnicą, w tle Czartowiec w G. Złotych oraz Łysiec, Czernica i Suszyca w G. Bialskich
/ Czarna Góra i Śnieżnik ze szlaku żółtego za Skowronią Górą
Szlak żółty między Skowronią Górą a Żabnicą (w tle Góry Bardzkie – masyw Kłodzkiej Góry i G. Sowie)
Przed nami otwiera się rozległa Kotlina Kłodzka zamknięta wieńcem Gór Bystrzyckich, Stołowych, Sowich i Bardzkich.
Na grzbiecie pod Skowronią Górą: Kotlina Kłodzka i Krowiarki / Góry Bardzkie i Jawornik Wlk. w G. Złotych
Suchoń spod Skowroniej Góry / Wolarz i Góry Stołowe ze szlaku żółtego
Opuszczamy linię grzbietu, zagłębiając się w pasmo lasu – droga schodzi coraz bardziej zdecydowanie.
Zejście ze Skowroniej Góry – widok na Góry Złote (Jawornik Wlk. i Borówkowa) i Bardzkie (masyw Kłodzkiej Góry)
Zejście ze Skowroniej Góry: zbliżenie na Łysiec i Czernicę / zbliżenie na Borówkową
Obniżając się, mijamy odsłonięte siodełko pod Żabnicą (727), z którego ponownie mamy widoki na Góry Bardzkie i Złote – z jednej oraz Bystrzyckie i Orlickie z drugiej strony.
Widoki na G. Bardzkie, Jawornik Wlk. i Borówkową / G. Złote – masyw Kobylej Kopy i Czerńca
Widok na masyw Jagodnej w G. Bystrzyckich / Góry Orlickie (masyw Wielkiej Desztnej), w dole Bystrzyca Kłodzka
Szlak kontynuuje zejście przez kolejne pasmo lasu, wreszcie teren się wypłaszcza i osiągamy pas pól w rejonie przełęczy (606 m) nad Konradowem.
Rejon przełęczy pod Żabnicą / Widok na Bystrzycę Kłodzką i wał Gór Orlickich
Wolarz i Góry Stołowe z rejonu siodła nad Konradowem / Masyw Łomnickiej Równi i Wolarz
Tu zostawiamy szlak żółty i główną drogą wraz z czerwonym szlakiem rowerowym zakręcamy w prawo, rozpoczynając zejście do Konradowa.
Rejon siodła nad Konradowem / Borówkowa z zejścia do Konradowa
Gruntowa droga obniża się dość stromo do wsi, znad której ponownie mamy widoki na rejon Borówkowej.
Widoki z zejścia do Konradowa – Jawornik Wielki i Borówkowa / Nad Konradowem
Z Konradowa, który osiągamy na krzyżówce nieco poniżej barokowego kościoła Podwyższenia Krzyża Św. z XVII-XVIII w. możliwe są dwa warianty przejścia tej samej długości: albo grzbietem, rowerowym szlakiem czerwonym, który przez Karczmisko a potem pn. stoki Wapniska wyprowadza prosto na Przełęcz pod Chłopkiem (733), albo zielonym szlakiem rowerowym przez Rogóżkę – ten drugi wiąże się z dreptaniem ok. 3 km asfaltem w górę Konradowskiego Potoku, aż do kamieniołomu w Rogóżce.

Old lime-furnace in Konradow

Kamieniołom w Rogóżce / Jeden z wapiennych pieców przy szosie

Rogóżka to kolejna umierająca wieś z historią. Stare piece wapienne znajdziemy tuż przy szosie, która doprowadzi nas do pozostałego po dawnej kaplicy barokowego krzyża i stóp potężnego, opuszczonego  ostatecznie pod koniec XX wieku, wyrobiska wapieni w ścianie Wapniska.

Ruins of the chapel in Rogozka Depopulated country

Ruiny kaplicy pod Wapniskiem / Zdziczałe drzewa owocowe przy drodze z Rogóżki na Przeł. pod Chłopkiem

Od wyrobiska zajmującego niemal cały stok Wapniska  (799 m n.p.m.) pobielona wapiennym pyłem boczna, zielony szlak rowerowy prowadzi pod górę boczną doliną między Wapniskiem i Wilczyńcem. Z łąk, na których znów napotykamy kamienne ślady po dawnych mieszkańcach ładnie widać w tyle Skowronią Górę.

Lime quarry Quarry in Rogozka

Wyrobisko kamieniołomu w Wapnisku

Drugi wariant – jest mniej ciekawy, ale oszczędza tuptania asfaltem. Maszerujemy czerwonym szlakiem rowerowym, który kilkaset metrów za kościołem w Konradowie, odbija w lewo, w gruntową, piaszczystą drogę, rozpoczynając strome podejście stokami Krowiarek.

Kościół w Konradowie / Podejście czerwonym szlakiem rowerowym, w tle Żabnica

Na skraju lasu droga się wypłaszcza – można tu odpocząć, podziwiając ładny widok na centrum Konradowa. Potem szlak wchodzi w las i mija przydrożną kapliczkę.

Widok na Konradów ze szlaku rowerowego / Kapliczka w lesie nad Konradowem

Dukt prowadzi łagodnie pod górę trawersem. Mijamy łąkę, niestety zbyt małą by podziwiać efektownie się stąd prezentującą Czarną Górę i dalej lasem podchodzimy jednostajnie na siodło w bocznym ramieniu Krowiarek. Z łysego wzniesienia po lewej rozciąga się ładny widok na Borówkową, Jawornik Wielki, masyw Kłodzkiej Góry i Góry Sowie.

Widok na Góry Sowie / Widok na G. Sowie, masyw Kłodzkiej Góry i masyw Ptasznika w G. Złotych

 

Widok na Góry Złote / Zbliżenie na Jawornik Wlk. i Borówkową

Tu dukt przewija się na pn. wsch. stronę grzbietu i biegnie dalej trawersem, cały czas lasem, wznosząc się lekko aż do krzyżówki z turystycznym szlakiem czerwonym z Lądka-Zdroju, który osiągamy w rejonie Przełęczy pod Chłopkiem. Idziemy za znakami czerwonymi w prawo, wkrótce dołącza szlak zielony ze Stronia Śląskiego i trasa rowerowa “singletrack”. Po prawej z kolei otwiera się pas łąk z widokiem na Skowronią Górę (połączenie z opisanym wyżej wariantem 1).

Snieznik (1425 m) from slopes of Wilczyniec

Skowronia Góra spod Przeł. pod Chłopkiem / Śnieżnik spod Wilczyńca

Następnie odcinek jest niestety obecnie zdewastowany przez zrywkę drzewa – oba szlaki wznoszą się stokami Wilczyńca i przewijają na jego wschodnie zbocze z ładnym widokiem na Śnieżnik, z przecinki.

Śnieżnik spod Wilczyńca

Wiosenny Śnieżnik spod Wilczyńca

Oba szlaki obniżają się na płytkie siodło, gdzie w marszu przeszkadzają zawalone drzewa, by rozpocząć krótkie podejście na malownicze łąki szczytowe Pasiecznika (893 m n.p.m.), z których ładnie widać z jednej strony Góry Złote, z drugiej Śnieżnik ze Żmijowcem, wreszcie wyniosłą Czarną Górę.

Green trail Puchaczowka - Stronie Slaskie Snieznik from hills over Puchaczowka pass

Góry Złote (Borówkowa i rejon Przeł. Lądeckiej) z północnych zboczy Pasiecznika / Śnieżnik ze szczytowych łąk Pasiecznika

Na Pasieczniku: Śnieżnik ze Żmijowcem / Czarna Góra

Ponieważ koniec naszej trasy się zbliża warto tu odpocząć, podziwiając widoki.

Snieznik & Zmijowiec from Pasiecznik Panorama from Pasiecznik

Chmury nad Śnieżnikiem oraz grzbiet Żmijowca z Pasiecznika / Śnieżnik, Żmijowiec i Czarna Góra z Pasiecznika

Dróżka przewija się na łąki na przeciwnym zboczu, skąd mamy jeszcze lepszy widok na Czarną Górę oraz pokonaną wcześniej trasę od grzbietu pod Suchoniem po Skowronią Górę, a z niższych partii stoku także na Sienną i Żmijowiec.

Czarna Gora (1205 m) Suchon from Puchaczowka pass

Widok na Czarną Górę z Pasiecznika / Suchoń i Skowronia Góra z Pasiecznika

Przed nami widnieje właściwa przełęcz Puchaczówka z białą kapliczką i placykiem przy zakolu szosy.

Skowronia Gora from Puchaczowka pass Sienna from Puchaczowka Pass

Dolina Konradowskiego Potoku ze zbocza Pasiecznika, w tle masyw Kłodzkiej Góry w G. Bardzkich / Sienna i Żmijowiec znad Przeł. Puchaczówka

Suchoń i dolina Konradowskiego Potoku / Przeł. Puchaczówka z Czarną Górą w tle

Od kapliczki na przełęczy czeka nas jeszcze ostatnie podejście do górnego parkingu by zamknąć opisaną powyżej malowniczą pętlę.

Właściwa Przeł. Puchaczówka / Podejście łąkami od kapliczki

 

MAPA TRASY

na cykloserver.cz
INNE TRASY W REJONIE – SPRAWDŹ INDEKS TRAS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *