Szlakiem zagubionych wsi

Przeł. Puchaczówkabez znaków i żółty – Żabnica – czerwony szlak rowerowy (alternatywnie: od Konradowa zielony szlak rowerowy) – Przeł. pod Chłopkiem – znaki czerwone – Przeł. Puchaczówka. Długość: 16 km. Ok. 400 m różnicy wzniesień.

Łatwo dostępna szosą Bystrzyca Kłodzka – Stronie Śląskie, Przełęcz Puchaczówka (848 m n.p.m.), mimo sporej popularności położonego u podnóży ośrodka narciarskiego z Siennej, zachowała pozostałość dawnego uroku. Samochód zostawiamy albo w najwyższym punkcie szosy (leśny parking), albo na właściwej przełęczy przy kapliczce, albo na skraju lasu. Na przekór większości turystów, którzy wybierają stąd szlaki na Czarną Górę, Śnieżnik lub Igliczną idziemy dokładnie przeciwną stronę.

Szlak żółty zaczynający się przy pierwszym ze wspomnianych parkingów prowadzi aż prawie na same dno dalekiej stąd Kotliny Kłodzkiej w Żelaźnie. Idziemy nim kawałek jezdnią w stronę Bystrzycy Kłodzkiej, by za świerkowym laskiem po prawej odbić traktem bez znaków, obok sprzedającej sery owczo-kozie bacówki oraz niewielkiego wyciągu, w dół przez łąki. Polna droga prowadzi łagodnie szerokim tu grzbietem Krowiarek między wyspami Czarnej Góry (w tyle) i Suchonia (po lewej), po prawej odsłaniają się widoki na Góry Złote z Jawornikiem Wielkim i Borówkową. Na spłaszczeniu pod Suchoniem z powrotem dołączają znaki żółte, które nieco drogi i przewyższenia nadłożyły, prowadząc obok kaplicy w dawnej Białej Wodzie.

Teren dawnej wsi Biała Woda
Kaplica w Białej Wodzie


Czarna Góra ze szlaku do Marcinkowa

Wędrujemy za znakami żółtymi w prawo, szeroką drogą wzdłuż brzeziniaka, wprost na północ ku odsłaniającym się za lasem zabudowaniom wsi Marcinków. W tyle zostaje Czarna Góra, po lewej nad płaskim zachodnim grzbietem Krowiarek wyłania się Suchoń  (964 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie Krowiarek. Mijamy kolejne pastwiska dla górskiego bydła, w tle odsłania się wał Gór Bystrzyckich.

Cows in Marcinkow

Bydło pod Suchoniem

Szlak żółty Biała Woda - Skowronia Góra

Droga do wsi Marcinków

Stając na polnym rozdrożu nad wsią po lewej mamy ruiny kościoła św. Marcina.

Szlak żółty Biała Woda - Skowronia Góra
Nad Marcinkowem, w tle Suchoń
Ruins of the church in Marcinkow

Ruiny kościoła w Marcinkowie

Przed nami wznosi się kopulaste łagodne wzniesienie z wianuszkiem małych drzewek na szczycie – to Skowronia Góra (840 m n.p.m.)

Zejście ze Skowroniej Góry

Droga na Skowronią Górę

Szlak żółty Biała Woda - Skowronia Góra

Nad Marcinkowem, w tle Suchoń i G. Bystrzyckie

Roztacza się z niej wspaniała dookolna panorama obejmująca Masyw Śnieżnika, fragment Hrubego Jesenika, Góry Bialskie, Złote i Bardzkie, a nawet Masyw Ślęży, zaś dalej Góry Stołowe, Bystrzyckie i Orlickie.

Wierzchołek Skowroniej Góry
Kotlina Klodzka from Skowronia Gora

Widok ze Skowroniej Góry na Kotlinę Kłodzką i Góry Żelazne

Na okolicznych łąkach, zwłaszcza wiosną, pojawiają się skowronki. Niestety ostatnio krajobraz został nieco zdegradowany przez spore stada bydła mięsnego.

View from Skowronia Gora

Panorama ze Skowroniej Góry na Śnieżnik i Czarną Górę

Szlak żółty Biała Woda - Skowronia Góra

Panorama ze Skowroniej Góry – Śnieżnik, Żmijowiec i Czarna Góra

Ze Skowroniej Góry kierujemy się dalej prosto grzbietem za znakami żółtymi.

Ladek-Zdroj from Skowronia Gora

Widok ze Skowroniej Góry na Borówkową, Trojak i Królówkę w G. Złotych

Clouds over Czernica

Widok ze Skowroniej G. na Wapnisko, w tle masyw Czernicy w G. Bialskich

Szlak nieznacznie się obniża – cały czas towarzyszą nam ładne widoki, choć z tyłu szybko znikają Śnieżnik z Czarną Górą.

Szlak żółty między Skowronią Górą a Żabnicą, w tle Czartowiec w G. Złotych oraz Łysiec, Czernica i Suszyca w G. Bialskich
Czarna Góra i Śnieżnik ze szlaku żółtego za Skowronią Górą
Obniżając się, mijamy kulminację Żabnicy (727) i dalej schodząc, osiągamy rejon przełęczy (606 m) nad Konradowem, gdzie na rozdrożu w prawo odchodzi czerwono znakowany szlak rowerowy do wsi. Kierujemy się nim w stronę widocznych zabudowań Konradowa, oddalonych o nieco ponad kilometr.
Szlak żółty między Skowronią Górą a Żabnicą (w tle Góry Bardzkie – masyw Kłodzkiej Góry i G. Sowie)
Z Konradowa, który osiągamy w pobliżu barokowego kościoła Podwyższenia Krzyża Św. z XVII-XVIII w. możliwe są dwa warianty przejścia tej samej długości: albo grzbietem, rowerowym szlakiem czerwonym, który przez Karczmisko a potem pn. stoki Wapniska wyprowadza prosto na Przełęcz pod Chłopkiem (733), albo zielonym szlakiem rowerowym przez Rogóżkę – ten drugi wiąże się z dreptaniem ok. 3 km asfaltem w górę Konradowskiego Potoku, aż do kamieniołomu w Rogóżce.

Rogóżka to kolejna umierająca wieś z historią. Stare piece wapienne znajdziemy tuż przy szosie, która doprowadzi nas do pozostałego po dawnej kaplicy barokowego krzyża i stóp potężnego, opuszczonego  ostatecznie pod koniec XX wieku, wyrobiska wapieni w ścianie Wapniska.

Old lime-furnace in Konradow
Piec w Rogóżce
Ruins of the chapel in Rogozka
Ruiny kaplicy pod Wapniskiem

Od wyrobiska zajmującego niemal cały stok Wapniska  (799 m n.p.m.) pobielona wapiennym pyłem boczna, zielony szlak rowerowy prowadzi pod górę boczną doliną między Wapniskiem i Wilczyńcem.

Lime quarry Quarry in Rogozka

Wyrobisko kamieniołomu w Wapnisku

Z łąk, na których znów napotykamy kamienne ślady po dawnych mieszkańcach ładnie widać w tyle Skowronią Górę. Na grzbiecie, który w tym wariancie osiągamy tuż powyżej Przełęczy pod Chłopkiem (i tu następuje połączenie obu wskazanych wyżej wariantów trasy) napotykamy szlaki zielony i czerwony, które prowadzą do parkingu na Puchaczówce. Wędrujemy z nimi w górę: odcinek przez stok Wilczyńca jest mniej ciekawy, choć z przecinek widać miejscami czapę Śnieżnika.

Depopulated country

Zdziczałe drzewka owocowe przy ruinach gospodarstwa pod Wapniskiem

Snieznik (1425 m) from slopes of Wilczyniec

Widok z trawersu Wilczyńca na Śnieżnik

Za Wilczyńcem i płytkim siodełkiem wychodzimy jednak na malownicze łąki szczytowe Pasiecznika (893 m n.p.m.), z których ładnie widać z jednej strony Góry Złote, z drugiej Śnieżnik ze Żmijowcem, wreszcie wyniosłą Czarną Górę.

Green trail Puchaczowka - Stronie Slaskie

Góry Złote (Borówkowa i rejon Przeł. Lądeckiej) z północnych zboczy Pasiecznika

Snieznik from hills over Puchaczowka pass

Śnieżnik ze szczytowych łąk Pasiecznika

Ponieważ koniec naszej trasy się zbliża warto tu odpocząć, podziwiając widoki.

Snieznik & Zmijowiec from Pasiecznik

Chmury nad Śnieżnikiem oraz grzbiet Żmijowca z Pasiecznika

Panorama from Pasiecznik

Śnieżnik, Żmijowiec i Czarna Góra z Pasiecznika

Dróżka przewija się na łąki na przeciwnym zboczu, skąd mamy jeszcze lepszy widok na Czarną Górę oraz pokonaną wcześniej trasę od grzbietu pod Suchoniem po Skowronią Górę, a z niższych partii stoku także na Sienną i Żmijowiec.

Czarna Gora (1205 m)

Widok na Czarną Górę z Pasiecznika

Suchon from Puchaczowka pass

Suchoń i Skowronia Góra z Pasiecznika

Dochodzimy do małej  bacówki, w której można posilić się oscypkiem i żętycą. Przed nami widnieje właściwa przełęcz Puchaczówka z białą kapliczką i placykiem przy zakolu szosy.

Skowronia Gora from Puchaczowka pass

Dolina Konradowskiego Potoku ze zbocza Pasiecznika, w tle masyw Kłodzkiej Góry w G. Bardzkich

Sienna from Puchaczowka Pass

Sienna i Żmijowiec znad Przeł. Puchaczówka

Od kapliczki na przełęczy czeka nas jeszcze ostatnie podejście do górnego parkingu by zamknąć opisaną powyżej malowniczą pętlę.

In a chalet over Puchaczowka Pass

W bacówce nad Puchaczówką

Właściwa Przeł. Puchaczówka

 

MAPA TRASY

na cykloserver.cz
INNE TRASY W REJONIE – SPRAWDŹ INDEKS TRAS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *