Skowronia Góra (840 m n.p.m.)

Niezbyt wybitne wzniesienie w wyrównanym grzbiecie Krowiarek – północnej części Masywu Śnieżnika nad wsią Marcinków. Rozległy, pokryty łanami traw grzbiet, wiosną siedlisko kwilących skowronków, stanowi jeden z najlepszych punktów widokowych w Sudetach z 360-stopniową panoramą.

Szczyt Skowroniej Góry, w tle Góry Złote

Śnieżnik, niedbale wysuwający się zza grzbietu Żmijowca, napiętnowana stalowymi szwami wyciągów i igłą przekaźnika telewizyjnego Czarna Góra, Kotlina Kłodzka zamknięta niemal jednolitym wałem Gór Bystrzyckich i Orlickich. Dalej skalne ławy Szczelińców, prastare Sowie Góry, wyłaniająca się zza bardzkiego przełomu Ślęża. Zielona granica Gór Złotych w całej okazałości, biała łatka kaplicy we Wrzosówce pod Borówkową, w dole sznur wsi wzdłuż Białej Lądeckiej. Wreszcie Góry Bialskie i wyglądający zza nich Wysoki Jesionik.

Skowronia Góra od strony Marcinkowa

Marcinków wydaje się odcięty od świata, a łatwiej doń dojechać gruntową drogą grzbietem Krowiarek od Puchaczówki niż dziurawą jezdnią od Idzikowa przez Kamienną. Leżący niemal na samym czubku pasma Krowiarek Marcinków o dziwo istniał już w 1 połowie XIV stulecia jako wieś górnicza, związana z wydobyciem srebra i ołowiu. Galenę wydobywano tu jeszcze w XV i XVI wieku, a pod koniec tego ostatniego stulecia wzniesiono w Marcinkowie nawet kościół.

Szlak żółty Biała Woda - Skowronia Góra
Zejście ze Skowroniej Góry do Marcinkowa, w tle Masyw Śnieżnika, na horyzoncie Hruby Jesenik

Wojna trzydziestoletnia dotarła i tu, wysoko pod samo kłodzkie niebo, wyludniając osadę. Podniosła się ona jednak i już na początku XVIII wieku odbudowano kościół, podjęto również na nowo prace górnicze, przerwane jednak ostatecznie po kilkunastu latach. Kościół św. Marcina jest dziś zarośniętą ruiną, na wiosnę zielone liście zaglądają do prezbiterium, czuwając nad grobami na przyległym cmentarzu. Przez siodło nad Marcinkowem oraz Skowronią Górę przebiega żółty szlak z Przełęczy Puchaczówka do Żelazna. Dojście z przełęczy jest dogodne – ok. 3,5 km po malowniczym grzbiecie.

Marcinków, w tle Skowronia Góra, po lewej ruina kościoła

MAPA

PROPOZYCJE WYCIECZEK

Z PRZEŁ. PUCHACZÓWKA

GALERIA – PANORAMA ZE SKOWRONIEJ GÓRY

Śnieżnik, Żmijowiec i Czarna Góra

Wysoki Jesionik: Keprnik i Vozka

Panorama ze Skowroniej Góry - Śnieżnik
Zbliżenie na Żmijowiec i Śnieżnik
Szlak żółty Biała Woda - Skowronia Góra
Śnieżnik, Żmijowiec i Czarna Góra
Szlak żółty Biała Woda - Skowronia Góra
Góry Bardzkie – masyw Kłodzkiej Góry, Góry Złote – Ptasznik, Jawornik Wlk., Borówkowa i rejon Przeł. Lądeckiej
Szlak żółty Biała Woda - Skowronia Góra
Góry Orlickie, bliżej Góry Bystrzyckie – masyw Łomnickiej Równi z widoczną polaną Huta

Zbliżenie na Jawornik Wlk. i Mały, z prawej Przeł. Różaniec, na pierwszym planie Radochów
Zbliżenie na Borówkową – po prawej łąki w rejonie Przeł. Lądeckiej
Na drugim planie wsch. grzbiet Krowiarek z Wilczyńcem, w tle Góry Złote – rejon Czartowca i Bialskie – rejon Czernicy, po prawej na horyzoncie masyw Keprnika i Vozki

Zbliżenie na Czernicę w G. Bialskich

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *