Przełęcz Puchaczówka (848 m n.p.m.)

Siodło w północnej części Masywu Śnieżnika między Czarną Górą a pasmem Krowiarek, od północy podcięte głęboką doliną Konradowskiego Potoku. W dawnych czasach znajdował się tu posterunek strażniczy, stąd przełęcz nazywano Pogonną. Przez przełęcz przebiega szosa ze Stronia Śląskiego do Siennej, która osiąga powyżej Puchaczówki najwyższy punkt. Właściwa przełęcz znajduje się przy ostrym zakręcie szosy i utwardzonym parkingu.

Szlak żółty Biała Woda - Skowronia Góra
Redyk pod Puchaczówką

Stoi tu biała kapliczka z 2-giej połowy XVIII wieku, o której krążą ciekawe opowieści związane z żołnierzem z kłodzkiego garnizonu, który nie posiadał pruskiego hartu ducha i został ukarany śmiercią za dezercję. Nad kapliczką znajduje się bacówka, w której można posilić się oscypkiem i żętycą, zaś powyżej łąki na grzbiecie Pasiecznika, z których ładnie widać z jednej strony Góry Złote, z drugiej Śnieżnik ze Żmijowcem, wreszcie wyniosłą Czarną Górę.

Sienna from Puchaczowka Pass

Rejon Przełęczy Puchaczówka – widok na Sienną

Większość turystów za przełęcz bierze jednak najwyższy punkt szosy, gdzie znajduje się drugi parking, wiata oraz węzeł szlaków turystycznych – na Czarną Górę (czerwony i zielony), Skowronią Górę (żółty), do Lądka-Zdroju (czerwony), Stronia Śląskiego (zielony) i Międzygórza (niebieski i zielony). Stało tu ongiś schronisko turystyczne, które spłonęło po II wojnie światowej. Przełęcz Puchaczówka jest dogodnym punktem wyjściowym na Śnieżnik oddalony o około 6 km (dojście za znakami czerwonymi z wariantem przez trawers zachodnich stoków Czarnej Góry drogą dojazdową do stacji przekaźnikowej.

Teren dawnej wsi Biała Woda

Łąki w rejonie Puchaczówki – w tle Suchoń

 
MAPA
PROPOZYCJE WYCIECZEK
NA SKOWRONIĄ GÓRĘ
Z Puchaczówki do Międzygórza
 
GALERIA DODATKOWA

Teren dawnej wsi Biała Woda
Teren dawnej wsi Biała Woda poniżej przełęczy
Meadows around Puchaczowka
Łąki na grzbiecie Krowiarek poniżej przełęczy, w tle Kłodzka Góra, Jawornik Wlk. i Borówkowa
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *