Graniczny Grzbiet (690 m n.p.m.)

Długi, zalesiony grzbiet w północnej części Gór Stołowych (tzw. Zawory) o kilku niezbyt wybitnych kulminacjach, ciągnący się południkowo od tzw. Przełęczy Chełmskiej w stronę bramy uniemyskiej, o urwistych zachodnich zboczach, usianych skałkami, na wschodzie – po stronie czeskiej łagodnie opadający w dolinę Adrszpaskiego potoku. Grzbietem biegnie granica państwowa, którą prowadzi szlak zielony z Okrzeszyna. Oprócz tego grzbietem i podnóżami wyznakowano ścieżkę przyrodniczą z Chełmska Śląskiego.

Widok na Góry Krucze i Rychory

Widok z Granicznego Grzbietu na Rychory, masyw Czernej hory i Góry Krucze (na horyzoncie zaśnieżone Łąkowa i Źródlana Góra w Karkonoszach)

W środkowej części grzbiet tworzy na odcinku kilkuset metrów odsłonięta płyta skalna, typowa dla Gór Stołowych. Z przecinek roztaczają się widoki na dolinę Zadrnej z Chełmskiem Śląskim i jej otoczenie – Góry Krucze oraz masyw Rogu w Zaworach, nad Górami Kruczymi wystają Karkonosze ze Śnieżką. Z łąk po wschodniej stronie pochodzących niemal na sam grzbiet rozciąga się panorama okolicy Górnego Adrszpachu z wianuszkiem Gór Kamiennych w tle. Grzbietem prowadzi szlak zielony z Okrzeszyna do Łącznej i dalej do Golińska.

Krawędź płaskowyżu Zaworów

Na Granicznym Grzbiecie

Najdete nás na mapy.cz
 
PROPOZYCJE WYCIECZEK:
z UNIEMYŚLA
Z CHEŁMSKA ŚL.
 
GALERIA DODATKOWA – SKAŁY NA GRANICZNYM GRZBIECIE
Odłupane bloki piaskowca Szczeliny skalne
Skałki na Granicznym Grzbiecie Skalny szlak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *