Graniczny Grzbiet (690 m n.p.m.)

Długi, zalesiony grzbiet w północnej części Gór Stołowych (tzw. Zawory) o kilku niezbyt wybitnych kulminacjach, ciągnący się południkowo od tzw. Przełęczy Chełmskiej w stronę bramy uniemyskiej, o urwistych zachodnich zboczach, usianych skałkami, na wschodzie – po stronie czeskiej łagodnie opadający w dolinę Adrszpaskiego potoku. Grzbietem biegnie granica państwowa, którą prowadzi szlak zielony z Okrzeszyna. Oprócz tego grzbietem i podnóżami wyznakowano ścieżkę przyrodniczą z Chełmska Śląskiego.

Widok na Góry Krucze i Rychory

Widok z Granicznego Grzbietu na Rychory, masyw Czernej hory i Góry Krucze (na horyzoncie zaśnieżone Łąkowa i Źródlana Góra w Karkonoszach)

W środkowej części grzbiet tworzy na odcinku kilkuset metrów odsłonięta płyta skalna, typowa dla Gór Stołowych. Z przecinek roztaczają się widoki na dolinę Zadrnej z Chełmskiem Śląskim i jej otoczenie – Góry Krucze oraz masyw Rogu w Zaworach, nad Górami Kruczymi wystają Karkonosze ze Śnieżką. Z łąk po wschodniej stronie pochodzących niemal na sam grzbiet rozciąga się panorama okolicy Górnego Adrszpachu z wianuszkiem Gór Kamiennych w tle. Grzbietem prowadzi szlak zielony z Okrzeszyna do Łącznej i dalej do Golińska.

Krawędź płaskowyżu Zaworów

Na Granicznym Grzbiecie

Najdete nás na mapy.cz
 
PROPOZYCJE WYCIECZEK:
z UNIEMYŚLA
Z CHEŁMSKA ŚL.
 
GALERIA DODATKOWA – SKAŁY NA GRANICZNYM GRZBIECIE
Odłupane bloki piaskowca Szczeliny skalne
Skałki na Granicznym Grzbiecie Skalny szlak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *