Uniemyski worek

Uniemyśl – bez znaków – Graniczny Grzbiet – znaki zielone – Rozdroże pod Strażnicą – znaki niebieskie – Uniemyśl. Ok. 16 km. Suma podejść: ok. 350 metrów.

Trasę równie dobrze można rozpocząć w górnej części Chełmska Śląskiego, przy zjeździe do gościńca “Zadrna”, na tzw. Rozdrożu pod Strażnicą.  Widoki na obie strony granicy, a pośrodku namiastka Gór Stołowych. Parkujemy pod ruinami kościoła ewangelickiego w Uniemyślu i skręcamy za znakami niebieskimi biegnącymi do Chełmska Śl. w boczną drogę wzdłuż zabudowań. W górnej części Uniemyśla należy skręcić z asfaltowej ulicy na południe w szeroką, żwirową drogę, która trawersuje stoki Granicznego Grzbietu.

Uniemyśl - ruiny kościoła Krzyż przydrożny w Uniemyślu
Ruina kościoła w Uniemyślu / Przydrożny krzyż w Uniemyślu

W momencie, w którym szeroki trakt skręca w prawo, w dół, należy iść prosto duktem, który kończy się w lesie, w małej dolince pętlą – tu po prawej zaczyna się ścieżka, która prowadzi pod górę do młodnika i dalej przez młodnik na szeroki wiatrołom pod samym Granicznym Grzbietem. Mimo, że w młodniku wydaje się, że ścieżka zniknie – doprowadzi nas na samą granicę do zielonego szlaku.

Łąki pod Granicznym Grzbietem Panorama spod Granicznego Grzbietu na zach.

Łąki nad Uniemyślem, w tle Góry Krucze / Zarastająca przecinka pod Granicznym Grzbietem

Rozciąca się stąd ładna panorama sięgająca wschodnich Karkonoszy z Czerną horą, Luczni i Studniczni horą. Idziemy za znakami zielonymi w lewo, wzdłuż granicy.

Studniczni h. i Luczni h. z Granicznego Grzbietu Wiatrołom na Granicznym Grzbiecie

Luczni i Studniczni hora w Karkonoszach / Wiatrołom na Granicznym Grzbiecie, w tle Góry Krucze

Za pasmem lasu, w miejscu, gdzie rozległa halizna z obu stron osiąga grzbiet warto zejść kilkaset metrów na stronę czeską by obejrzeć panoramę oddalonego o ok. 1,5 km Hornego Adrszpachu  z Górami Kamiennymi na horyzoncie. Po drugiej strony mamy Góry Krucze z Chełmskiem Śl. i Karkonosze.
 Horni Adrszpach z Granicznego Grzbietu / Widok z granicy na “worek okrzeszyński”
Za wiatrołomem wracamy na szlak zielony i polsko-czeską granicę, na której zaczynają pojawiać się skałki. Zrazu nieśmiało – na granicznych słupkach.

Tak wygląda granica nad Uniemyślem

Potem jest ich coraz więcej i więcej.

Skałki na Granicznym Grzbiecie
Wreszcie pojawia się popękana piaskowcowa płyta Granicznego Grzbietu.

Piaskowcowa płyta Rozpadliska pod Granicznym Grzbietem

Odsłonięcie piaskowcowej płyty na Granicznym Grzbiecie

Mijamy przecinkę z widokiem na Chełmsko Śląskie i Kotlinę Krzeszowską.

Chełmsko Śl. z Granicznego Grzbietu Okolice Gorzeszowskich Skałek z Granicznego Grzbietu

Widok na Chełmsko Śl., Góry Krucze i Krzeszowskie Wzgórza

Z kolejnych widać Róg – najwyższy punkt Zaworów oraz Karkonosze z najwyższą Śnieżką.

Róg z Granicznego Grzbietu Widok na Rudawy Janowickie

Panorama z Granicznego Grzbietu – Róg oraz Chełmsko Śląskie.

Zza Gór Kruczych z charakterystycznym Kraloveckym Szpiczakiem wyłaniają się Karkonosze. Wchodzimy w zwarty las i stromo obniżamy się za znakami zielonymi na tzw. Przełęcz Chełmską, głęboko wciętą w zbocza Strażnego Wierchu (697 m n.p.m.) dolinę, gdzie napotykami znaki niebieskie. Schodzimy nimi w lewo wygodną drogą na skraj Chełmska Śląskiego.

Widok z pn. części Granicznego Grzbietu na Góry Krucze i Karkonosze
Przy pierwszych zabudowaniach znaki niebieskie skręcają w lewo i prowadzą dość płasko głównie lasem, trawersując podnóża Granicznego Grzbietu. W miejscu, gdzie w prawo odbija ścieżka dydaktyczna wokółw Chełmska można przejść ok. 300 metrów w prawo na skraj lasu na Złotej Górze (575 m n.p.m.), skąd roztaczają się ładne widoki na wieś. Po ok. 3,5 km nieco nużącej drogi dochodzimy do ostatnich zabudowań Uniemyśla i po kolejnym kilometrze asfaltem do krzyżówki niedaleko ruin kościoła, gdzie zaczynaliśmy wycieczkę.

Żmija przy drodze z Chełmska Śl. Wierzby zaworskie

Żmija pod Złotą Górą / W górnej części Uniemyśla

MAPA TRASY

Najdete nás na mapy.cz
uwaga! z uwagi na błędy mapy niedokładnie ukazano zejście z Granicznego Grzbietu (szlak zielony prowadzi prosto granicą państwową)
INNE TRASY W REJONIE – SPRAWDŹ INDEKS TRAS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *